4 zasady, których warto przestrzegać, płacąc zbliżeniowo

4 zasady, których warto przestrzegać, płacąc zbliżeniowo

Porady
14 Grudnia 2022
Udostępnij

Płatność zbliżeniowa znacznie przyspiesza zakupy. Nie musisz wpisywać PIN-u, a nawet wkładać karty do terminala. Pod wieloma względami jest także bezpieczniejsza, ale czy na pewno? Czy łatwość, z jaką możemy w ten sposób zapłacić, nie otwiera przestępcom kolejnej drogi do naszych środków? Sprawdź, jakie zabezpieczenia mają karty z płatnością zbliżeniową i jak należy płacić kartą, aby zachować pełne bezpieczeństwo transakcji.

Płatności zbliżeniowe - gdzie i kiedy można w ten sposób płacić?

Płatności zbliżeniowe bardzo szybko zadomowiły się w Polsce. Obecnie większość transakcji bezgotówkowych realizowana jest tym sposobem. Opcja zbliżeniowa była początkowo dostępna posiadaczom karty MasterCard, później wprowadziła ją Visa. Także pozabankowa karta kredytowa Cardina ma opcję płatności zbliżeniowych. Tak duża dostępność tego sposobu realizowania transakcji zachęca do korzystania z niej podczas codziennych zakupów. 

Gdzie możesz płacić zbliżeniowo? Obecnie każdy terminal ma opcję zbliżeniową, zapłacisz w ten sposób w każdym sklepie, w którym jest możliwość zapłacenia kartą.

Płatność zbliżeniowa nie wymaga wpisywania PIN-u, a nawet wkładania karty do terminala. Wystarczy zbliżyć swoją kartę do oznaczonego miejsca na terminalu. W dobie pandemii jest to nie tylko wygodny, ale i bezpieczny sposób płatności. Pomiędzy klientem a sprzedawcą nie dochodzi do wymiany przedmiotu, która mogłaby spowodować przeniesienie wirusa. Pandemia koronawirusa była jednym z powodów podniesienia limitu kwoty z 50 zł do 100 zł, jaką możemy wydać za pomocą tej metody. Drugą oczywiście była inflacja.

Zatem dziś jesteś w stanie zapłacić zbliżeniowo za zakupy o wartości 100 zł. Po przekroczeniu tej kwoty będziesz proszony o wpisanie PIN-u.

Czy płatność zbliżeniowa jest bezpieczna?

Płatność zbliżeniowa jest prosta i szybka. To od razu rodzi pytanie, czy jest również bezpieczna? Wbrew pozorom transakcje zbliżeniowe mają wiele zabezpieczeń, które uniemożliwiają kradzież danych lub sprawiają, że próby nielegalnego sczytania karty stają się nieopłacalne.

Każda transakcja zbliżeniowa ma swój indywidualny kod autoryzacyjny, który jest wyczyszczony po dokonaniu płatności. Nawet jeśli karta zostanie nielegalnie sczytana, zostanie skradziony tylko jeden kod autoryzacyjny pozwalający na płatność zbliżeniową do limitu 100 zł. Przy próbie zapłaty tym samym kodem, o czynności tej zostanie poinformowany bank, który automatycznie zablokuje kartę.

W celu potwierdzenia tożsamości osoby posiadającej kartę i płacącej zbliżeniowo, co szóstą transakcję jesteś proszony o podanie PIN-u, nawet gdy limit nie zostanie przekroczony. Dzięki temu blokuje się możliwość płacenia kartą osobom, do których ta karta nie należy.

Zasady, które zwiększą bezpieczeństwo podczas płatności zbliżeniowych

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne, jednak kilka dodatkowych zasad przestrzeganych podczas tego typu płatności pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z kradzieżą danych do konta.

Zgłoś zaginięcie karty

W przypadku kradzieży lub zaginięcia karty koniecznie zgłoś ten fakt do banku. Wszystkie transakcje zbliżeniowe powyżej 50 euro zostaną wówczas unieważnione, a środki zwrócone na konto. Możesz także samodzielnie zablokować kartę w aplikacji mobilnej. To uniemożliwi złodziejowi dalsze rozporządzanie Twoimi pieniędzmi.

Zablokuj token urządzenia mobilnego w przypadku jego zaginięcia

Obecnie w Polsce bardzo popularne stało się płacenie telefonem, zegarkiem czy opaską sportową. Umożliwiają to aplikacje do płatności zbliżeniowej takie jak Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay. Urządzenia obsługujące te aplikacje po skonfigurowaniu mają zapisane dane z Twojej karty. Przy płatności zbliżeniowej wystarczy zbliżyć telefon lub zegarek, aby zakończyć płatności. W ten sposób nie musisz wyciągać karty i nie jesteś narażony na kradzież danych.

Każde urządzenie mobilne z danymi Twojej karty ma specjalny token. W przypadku zaginięcia urządzenia możesz szybko zablokować token w aplikacji mobilnej bez blokowania całej karty.

Chroń dane na koncie

Podczas płatności zbliżeniowych staraj się zasłonić dane na karcie. Ważny jest zarówno numer karty, data ważności, jak i numer trzycyfrowy do transakcji internetowych, który znajduje się z drugiej strony.

W niektórych bankach np. mBanku możesz zamówić karty pionowe, których front jest całkiem pusty. Wszystkie dane znajdują się z drugiej strony. Rozwiązanie to ma swoje plusy, jednak niesie także pewne zagrożenie. Niezależnie od rodzaju karty staraj się zasłonić swoje dane podczas płatności.

Nie oddawaj karty sprzedawcy

Płatności zbliżeniowe ograniczają kontakt ze sprzedawcą. Nie musisz wypuszczać karty z rąk. Jeśli sprzedawca będzie Cię prosił o kartę pomimo płatności zbliżeniowej, tłumacząc to np. krótkim kablem od terminala, nie daj się oszukać. Oddając kartę, narażasz się na ryzyko sczytania danych na nielegalnym czytniku. Transakcje zbliżeniowe mają za zadanie właśnie uniemożliwić tego rodzaju oszustwa.

Transakcja zbliżeniowa jest obecnie standardem, z którego wielu zadowolonych posiadaczy kart debetowych czy kredytowych chętnie korzysta. Ten sposób płatności jest szybki i bezpieczny. Przestrzegając tych czterech zasad, jeszcze lepiej chronisz swoje pieniądze podczas płatności kartą.