Budżet domowy – jak zadbać o płynność finansową w razie nieprzewidzianych wydatków?

Budżet domowy – jak zadbać o płynność finansową w razie nieprzewidzianych wydatków?

Porady
17 Września 2021
Udostępnij

Odpowiednie rozplanowanie miesięcznych wydatków, biorąc pod uwagę swoje przychody, jest bardzo ważne, jeśli nie chcemy, by nagle okazało się, że do wypłaty jest jeszcze daleko, a my nie mamy już środków na życie. Jak zapewnić sobie płynność finansową?

Domowy budżet - jak utrzymać go w ryzach?

Tak naprawdę warto planować budżet domowy niezależnie od dochodów, ponieważ przy ich niewielkiej wysokości będziemy mogli przetrwać bez konieczności zapożyczania się, natomiast przy nieco większym wynagrodzeniu będziemy w stanie co miesiąc odkładać określoną sumę, np. na remont czy wymarzony urlop. Wiele osób zgodzi się co do tego, że mimo usilnych starań prowadzenie budżetu domowego nie zawsze jest proste i bezproblemowe. Bywają sytuacje nieprzewidziane, kiedy potrzebujemy większej ilości gotówki niż zwykle. Może być ona niezbędna na naprawę pralki, wymianę cieknącej rury czy kupno nowej lodówki. Jak poradzić sobie z nagłymi wydatkami, które nie były ujęte w naszym domowym budżecie? Podpowiadamy, jak zdobyć dodatkowe pieniądze, aby nie ucierpiał na tym budżet rodzinny i aby zachowana została płynność finansowa.

Nieprzewidziane wydatki - jak znaleźć na nie środki?

Czasami boimy się brania kredytów, żeby nie wpaść w spiralę długów. Takie myślenie jest oczywiście bardzo rozsądne, ale produkty finansowe, jakie znajdują się obecnie na rynku, są tak różnorodne, że z łatwością znajdziemy idealne rozwiązanie dla siebie, które pomoże nam w przypadku nieprzewidzianych wydatków, a przy tym nie będzie wiązało nas kilkuletnią umową, z koniecznością comiesięcznej spłaty rat. Dlatego, zamiast starać się o kredyt, który przyznany może zostać dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od złożenia wniosku, godna uwagi jest pozabankowa karta kredytowa. Jest to innowacyjny produkt finansowy, który szerzej omówimy w dalszej części artykułu. Najpierw chcemy przedstawić plan działania podczas nieprzewidzianych wydatków.

Finanse domowe a nagłe wydatki, które nie były ujęte w budżecie

Z pojęciem “nagłe wydatki” przede wszystkim kojarzą nam się awarie różnych sprzętów domowego użytku, ale przecież nie tylko to może być powodem, że pilnie będziemy potrzebować gotówki. Zdarza się, że zabierając się za planowanie budżetu, skupiamy się na wydatkach comiesięcznych, a zapominamy o tym, że np. akurat teraz przypada ubezpieczenie samochodu. Innym rodzajem nieplanowanych wydatków jest choroba i konieczność zakupu leków czy rachunek z informacją o niedopłacie. Bardzo dobrą praktyką jest założenie w domowym budżecie, że co miesiąc będziemy odkładali pewną sumę pieniędzy, choćby kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. W skali roku uzbiera się suma, która będzie jak znalazł w sytuacji nieprzewidzianych wydatków. Da nam ona też komfort i w pewnym stopniu poczucie finansowego bezpieczeństwa. Ale zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie każdy na takie odkładanie może sobie pozwolić. Nie brakuje rodzin, którym ledwie wystarcza pieniędzy od jednej wypłaty do drugiej. Trudno wtedy mówić o oszczędzaniu i odkładaniu jakiejkolwiek kwoty. Co zrobić, gdy nie mamy odłożonego ani grosza, a przydarzyły się niespodziewane wydatki? W pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się temu, na co przeznaczyliśmy pieniądze w tym miesiącu. Wydatki stałe to takie, z których raczej nie uda nam się nic odłożyć, ale być może jest coś, co możemy przełożyć na inny miesiąc, albo z czego możemy zrezygnować, aby obciąć wydatki i tym samym wejść w posiadanie gotówki, którą przeznaczymy na to, co nas zaskoczyło, a jest pilne. Takie przysłowiowe zaciśnięcie pasa może pomóc przetrwać ciężki czas i nie utracić płynności finansowej. Ale jeśli nie chcemy odmawiać sobie tego, co mieliśmy już od dawna zaplanowane, albo najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy w stanie zmniejszyć swoich wydatków, wtedy musimy poszukać oferty, która wspomoże nasz domowy budżet i sprawi, że wejdziemy w posiadanie dodatkowej gotówki. Możliwości jest wiele, ale najważniejsze, żeby wybrać taką, która będzie na dogodnych warunkach. A właśnie taka jest pozabankowa karta kredytowa Cardina.

Karta kredytowa od ręki na nieprzewidziane wydatki

W przypadku, gdy nie mamy żadnych oszczędności, a wydarzy się coś, co będzie generowało nieprzewidziane, mniejsze lub większe wydatki, wtedy pomocy możemy szukać w instytucjach finansowych. Jedną z korzystnych ofert, nad którą warto się pochylić, jest pozabankowa karta kredytowa Cardina. Po wypełnieniu wniosku i pozytywnej weryfikacji otrzymujemy dostęp do gotówki, którą możemy wydać na dowolny cel. Kwota, jaka może zostać nam przyznana, wynosi od 600 zł do 5 000 zł. Przysługujący nam limit możemy wykorzystać w danym miesiącu, ale nie musimy. Jeżeli skorzystamy z dostępnych środków, to po jego spłacie, limit zostaje odnowiony. Co ważne, po otrzymaniu zestawienia wypłat z poprzedniego miesiąca, mamy 14 dni na spłatę całej kwoty lub tylko tej minimalnej, której wysokość zawsze zostaje podana. Ten rodzaj pomocy polega na przyznaniu środków na karcie, którą posługujemy się tak, jak każdą inną kartą płatniczą - zbliżeniowo oraz z wykorzystaniem PIN-u. Istnieje też możliwość otrzymania 80% przyznanego limitu na konto - przelew przychodzi w ciągu jednego dnia roboczego od zatwierdzenia wniosku. Tym sposobem nie tracimy płynności finansowej i mamy fundusze na nagłe wydatki.

Finanse domowe nie zawsze da się przewidzieć, a jeśli nie posiadamy gotówki na tak zwaną czarną godzinę, wtedy musimy szukać pomocy na zewnątrz. Pozabankowa karta kredytowa Cardina to szybki, wygodny i elastyczny sposób na nieprzewidziane wydatki. Sami decydujemy, kiedy po nią sięgamy, a świadomość tego, że mamy dostęp do dodatkowych środków daje niebywały komfort psychiczny. Warto dodać, że opłaty naliczane są tylko za wykorzystane limit i jeśli mamy spłacony cały to opłaty nie są naliczane. Cardina to doskonały sposób na załatanie dziury w domowym budżecie.