Czy warto brać kredyt na sezonowe promocje i wyprzedaże?

Czy warto brać kredyt na sezonowe promocje i wyprzedaże?

Porady
23 Sierpnia 2021
Udostępnij

Popularność sezonowych wyprzedaży i promocji najłatwiej ocenić po ilości osób odwiedzających w tym czasie centra handlowe. Wielu Polaków przyznaje się dziś do zakupoholizmu. Czy branie pożyczki na sezonowe wyprzedaże jest dobrym pomysłem? Czy to pierwszy krok do spirali zadłużenia, czy może sposób na inwestycję?

Jak działają sezonowe wyprzedaże i promocje?

Podczas sezonowych wyprzedaży i promocji możesz znaleźć w sklepach towar najróżniejszej maści w okazyjnych cenach – 40, 50, a nawet 80% taniej. Czy to możliwe? Jak najbardziej. Najczęściej przeceniane są ubrania. W ich przypadku wszelkiego rodzaju promocje są sposobem na wyprzedanie starej kolekcji i zrobienie miejsca na nową. W każdym sezonie obowiązują nieco inne trendy, kroje i wzory ubrań, stąd to, co modne na jesień 2020 roku, może być już passe w roku 2021. Z perspektywy producentów i sklepów nie warto trzymać tego rodzaju towaru.

Sezonowe wyprzedaże są również sposobem na promocję marki i sklepu. Niskie ceny mogą zachęcić nowych klientów do zapoznania się z ofertą i związania z daną marką ubrań na dłużej. Polacy to właśnie ubrania najczęściej i najchętniej kupują na różnego rodzaju wyprzedażach.

Jednak promocje obejmują nie tylko odzież. W okazyjnej cenie można kupić sprzęt elektroniczny, AGD, czy wakacje w trzygwiazdkowym hotelu. Wiele osób tylko czeka na gorące okazje last minute i cieszy się na wakacjach z zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy. W przypadku sprzętu AGD czy elektronicznego promocje obejmują zazwyczaj modele ze starszych serii. W tym wypadku wiosenne wyprzedaże również wiążą się z “wietrzeniem magazynów” i robieniem miejsca na nowe produkty.

Czy warto brać pożyczkę na zakupy?

Pożyczka na zakupy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli zaciągasz długi tylko po to, aby poszaleć na wiosennych wyprzedażach, jest to pierwszy krok do spirali zadłużenia i popadnięcia w zakupoholizm. W takich sytuacjach osoby zazwyczaj nie biorą pod uwagę konsekwencji swoich czynów i nie myślą o tym, że każdą pożyczkę należy później zwrócić. Jej wysokość może wykraczać poza możliwości miesięcznego budżetu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kolejnego kredytu na spłatę pierwszego. Tak tworzy się spirala zadłużenia.

Z drugiej strony pożyczka może być dobrym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy brakuje Ci gotówki na sprzęt AGD, który wiesz, że musisz wymienić, a w sklepie właśnie zauważyłeś okazyjną cenę produktu. Wówczas możesz sięgnąć po szybkie pożyczki online i kupić sprzęt za gotówkę, która wpłynie na Twoje konto nawet w ciągu 15 min. Przemyśl jednak dobrze jej wysokość i sposób spłaty. Możesz wybierać spośród wygodnych miesięcznych rat bądź jednorazowej spłaty w ciągu 30 lub 60 dni.

Black Friday – czy jest sposobem na dobrą inwestycję?

Black Friday można okrzyknąć dniem każdego zakupoholika. Jest to powtarzalna co roku inicjatywa, w której bierze udział większość sklepów. Obniżają one znacznie ceny swoich produktów. Może wiązać się to oczywiście z wyprzedażą starych modeli, promocją sklepu, ale ma na celu głównie ściągnięcie do siebie klienta. W tym dniu możesz liczyć na naprawdę świetne okazje. Z kolei zakup drogiego sprzętu elektronicznego po naprawdę niskiej cenie może być formą inwestycji. Po zakończonych wyprzedażach wystarczy sprzedać dany produkt po regularnej cenie.

Jeśli jesteś gotowy na tego rodzaju inwestycje, warto dobrze rozeznać się w ofercie sprzętu AGD czy elektronicznego i mieć przygotowaną gotówkę. Nigdy nie wiesz, na jakie promocje się natkniesz. W takich sytuacjach może przydać Ci się pozabankowa karta kredytowa. Stanowi dodatkowy budżet na tego rodzaju sytuacje. Jak działa? Jak szybka pożyczka bez składania wniosku. Spokojnie zapłacisz nią zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i za zakupy przez Internet.

Kiedy sprzedasz zakupiony sprzęt, szybko możesz pokryć wykorzystany limit na karcie. To spowoduje, że w przeciwieństwie do szybkich pożyczek online nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu cała różnica w cenie zostanie w Twojej kieszeni.

Sezonowe wyprzedaże i promocje mają dwa oblicza. Mogą stać się z jednej strony przyczyną spirali zadłużeń i trudnego do wyleczenia nałogu. Z drugiej strony możesz dzięki nim kupić potrzebny Ci sprzęt lub zyskać trochę dodatkowej gotówki. Do sfinansowania swoich planów użyj karty kredytowej Cardina. Jest ona doskonałym sposobem na pozabudżetowe wydatki. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy trafi Ci się najlepsza okazja.