Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie?

Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie?

Porady
Bezpieczne finanse
15 Lutego 2021
Udostępnij

Płacąc za zakupy w sieci nie musisz się martwić o bezpieczeństwo swoich danych czy pieniędzy, które zgromadziłeś na koncie. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych aspektach, żeby cała transakcja przebiegła pomyślnie. W tym wpisie dowiesz się, jak przeprowadzić bezpieczną transakcję w sieci.

Bezpieczny w sieci - o tym warto pamiętać

Coraz więcej osób przekonuje się do robienia zakupów czy płacenia za różne usługi w Internecie. W końcu to nie tylko wygoda, ale też oszczędność czasu, na którym wszystkim nam zależy. Dodatkowo zarówno w 2020, jak i bieżącym roku shopping w Internecie przekonuje dodatkowymi zaletami: brakiem konieczności wychodzenia z domu i skracania społecznego dystansu, zalecanego przez ekspertów w związku z pandemią koronawirusa. Za rosnącą popularnością takiej formy zakupów kryją się też przemyślane, coraz bardziej solidne zabezpieczenia, chroniące użytkowników. Bezpieczeństwo podczas zakupów w Internecie zapewniają nie tylko same systemy bankowe, ale też regulacje prawne i międzynarodowe certyfikaty PCI DDS, nakładające dodatkowe wymagania na systemy płatnicze czy organizacje zarządzające kartami VISA i Mastercard. O środkach ostrożności, jakie należy zachować podczas tego rodzaju transakcji już pisaliśmy ostatnio, tym razem skoncentrujmy się na najważniejszym: jak bezpiecznie płacić w sieci za pomocą karty, takiej jak pozabankowa karta kredytowa Cardina?

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas zakupów kartą w sieci?

Jeśli chcesz płacić w sieci bezpiecznie kartą, na przykład pozabankową kartą kredytową Cardina, wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka ważnych kwestii.

1. Po pierwsze, nie rób zakupów w miejscach, które mogą być w jakikolwiek sposób podejrzane. Zaglądaj na sprawdzone już przez siebie strony bądź serwisy cieszące się prestiżem i dobrymi opiniami innych internautów. Zawsze zwracaj przy tym uwagę na to, czy strona korzysta z protokołu SSL. Adres musi zaczynać się od liter „HTTPS”, a przy adresie strony - widnieć ikonka kłódki.

2. Nie musisz czuć się zmuszony do tego, żeby zapisać dane swojej karty na poczet przyszłych transakcji. Chociaż jest to zupełnie bezpieczna opcja (żaden sklep nie ma prawa zapamiętywać danych dotyczących zabezpieczeń CVC2 lub CVV2), możesz za każdym razem wpisywać swoje imię, nazwisko czy numer karty od nowa.

3. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie, płacąc przez Internet za pomocą na przykład karty kredytowej online Cardina, upewnij się, że podczas transakcji dostępna jest kilkuetapowa weryfikacja, taka jak Mastercard SecureCode (3D-Secure). Polega na przepisaniu specjalnego kodu zabezpieczającego z wiadomości SMS przesłanej na numer telefonu komórkowego, podanego do wiadomości banku.

4. Kolejna ważna rzecz: jeśli zamierzasz płacić za zakupy czy usługi w sieci za pomocą karty kredytowej, nie rób tego w przestrzeni publicznej, na komputerze, do którego jest powszechny dostęp (na przykład w bibliotece czy kawiarence internetowej). Nie korzystaj też z publicznego WI-FI, a z prywatnej, dobrze chronionej sieci internetowej. Pamiętaj też o tym, żeby chronić dane z karty - mogą być zarejestrowane za pomocą kamery czy podejrzane przez osoby znajdujące się w okolicy (na przykład przy sąsiednim stoliku czy na siedzeniu obok w autobusie).

5. Zainstaluj dobre oprogramowanie, które wykryje i zablokuje wszelkie próby kradzieży danych. Jednocześnie upewnij się też, że Twój bank skontaktuje się z Tobą na wypadek podejrzanych transakcji na koncie (przykładowo - wielokrotne próby zapłacenia za pomocą karty, na której nie ma wystarczających środków). Przy okazji sprawdź również opcję chargeback, czyli obciążenie zwrotne, dostępne tylko dla płatności kartami płatniczymi. Na czym polega to rozwiązanie? Jeśli zakupiony towar nie spełni Twoich oczekiwań, istnieje możliwość zwrócenia się do banku z wnioskiem o rozstrzygnięcie sprawy na podstawie reklamacji. Centrum rozliczeniowe skontaktuje się ze sprzedawcą i ustali szczegóły transakcji. Jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, otrzymasz środki z powrotem na konto.

6. Dla własnego bezpieczeństwa ustaw na swojej karcie limity kwotowe bądź ilościowe, na przykład z możliwością wydania jednorazowo 1000 zł. Tego typu ograniczenia można w dowolnej chwili zmienić w banku czy za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

7. Jeśli zauważysz brak karty, natychmiast zablokuj ją na infolinii swojego banku. To uniemożliwi korzystanie z niej osobom postronnym, nie musisz się więc obawiać o bezpieczeństwo swoich finansów. Takie infolinie są dostępne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Numer telefonu do zastrzegania karty Cardina: 618565615

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe sugestie, możesz zupełnie bez obaw płacić w Internecie kartą, na przykład pozabankową kartą kredytową Cardina.