Jak zachować środki ostrożności płacąc w sieci?

Jak zachować środki ostrożności płacąc w sieci?

Porady
Bezpieczne finanse
14 Lutego 2021
Udostępnij

Coraz więcej spraw można załatwić przez Internet, płacąc za usługi czy zakupy w formie bezgotówkowej. Jakie środki ostrożności warto zachować przy okazji tego rodzaju transakcji, na przykład z użyciem pozabankowej karty kredytowej Cardina? Zajrzyj do naszego poradnika i zabezpiecz swoje finanse podczas shoppingu w sieci!

Zakupy w sieci - dlaczego warto na nie postawić?

Od dawna zakupy w Internecie cieszą się sporym zainteresowaniem, ale chyba nic nie wpłynęło na ich popularność tak, jak pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje. Zamknięte sklepy i punkty usługowe, liczne ograniczenia, konieczność przebywania na kwarantannie i zachowania dystansu społecznego, tak zwany lockdown narodowy - to zjawiska, które rozpromowały zamawianie towarów i usług czy załatwianie różnego rodzaju spraw przez Internet. Bez wychodzenia z domu możesz opłacić rachunki, zamówić jedzenie, skorzystać z wyprzedaży w ulubionym sklepie, zapłacić za kurs online i nie tylko. Taka możliwość nie tylko oszczędza czas i energię, ułatwiając życie, ale może być też bardzo bezpieczna - nie musisz podejmować z bankomatu gotówki czy poruszać się po centrum handlowym z kartami płatniczymi w kieszeni. Żeby jednak dokonywanie płatności w sieci faktycznie było w 100% niezagrożone, warto pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Znajdź najbardziej wiarygodny sposób płacenia w sieci

Zamierzasz zapłacić za zakupy w sieci i zastanawiasz się, jaka forma jest najbezpieczniejsza? Wbrew pozorom klasyczne przelewy wcale nie są najlepszym rozwiązaniem. Mogą się wiązać z ryzykiem pojawiania się różnego rodzaju błędów, często związanych ze zwyczajną ludzką nieomylnością - w końcu wystarczy pomylić się tylko o jedną cyferkę przy wpisywaniu rachunku odbiorcy. Jaka zatem metoda pozwoli Ci zachować maksimum środków ostrożności? Rozwiązanie pay-by-link, które umożliwia skorzystanie z usług operatora szybkiej płatności (w przypadku karty kredytowej online Cardina to BlueMedia). Odbiorca dostarcza w takim przypadku nadawcy link, w który należy kliknąć, żeby przeprowadzić całą transakcję w sposób automatyczny i całkowicie bezpieczny. Co ważne, operatorzy usługi pay-by-link są kontrolowani przez Komisję Nadzoru Finansowego i ubezpieczone na wypadek jakichkolwiek problemów. Nawet jeśli więc z jakiegoś powodu dojdzie do złamania prawa, możesz liczyć na zwrot utraconych pieniędzy.

Korzystaj tylko z zaufanych miejsc w sieci

Jeśli tylko masz taką możliwość, staraj się korzystać z usług sklepów sprawdzonych, cieszących się renomą, posiadających dobre opinie użytkowników. Chociaż poziom bezpieczeństwa w sieci rośnie sukcesywnie, nadal można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy na przykład mogą chociażby przechować dane z karty (wraz z kodami CVC2 lub CVV2). Świetną opcją jest korzystanie z portali, które agregują różne sklepy i czuwają nad bezpieczeństwem użytkowników.

Korzystaj z wszelkich możliwych zabezpieczeń

Przy finalizowaniu transakcji w sieci jesteś zobowiązany do podania kodu zabezpieczającego CVC2 (w przypadku kart Mastercard, takich jak pozabankowa karta kredytowa Cardina) lub CVV2 (w przypadku kart Visa). To trzycyfrowy kod, który znajduje się na odwrocie każdej karty i stanowi rodzaj zabezpieczenia - musisz go podać, żeby autoryzować przelew. Istotne jest to, że żaden sklep nie może tego numeru przechowywać w pamięci swojej bazy danych (jak chociażby Twojego imienia, nazwiska czy adresu mailowego). Nawet jeśli więc ktokolwiek znajdzie się w posiadaniu informacji dotyczących Twojej pozabankowej karty kredytowej Cardina, bez tych trzech cyfr nie będzie w stanie zapłacić za żaden zakup. Uzupełniającą formą zabezpieczenia, jaką wymusiły na bankach dyrektywy europejskie, są dodatkowe sposobów autoryzacji, czyli na przykład potwierdzania płatności online za pomocą kodu SMS, który przychodzi na Twój telefon komórkowy W przypadku karty kredytowej online Cardina dodatkowym zabezpieczeniem jest Mastercard SecureCode (3D-Secure).

Pilnuj swoich danych 

Kolejną bardzo ważną kwestią w przypadku płatności online jest ochrona swoich danych. Staraj się nie zostawiać swojej pozabankowej karty kredytowej Cardina (czy jakiejkolwiek innej) poza swoją kontrolą, w miejscach, do których mogą mieć dostęp inne osoby. Nie zapisuj nigdzie haseł do bankowości elektronicznej czy kodów CVC2 lub CVV2.

Uważaj na podejrzane wiadomości czy inne próby manipulacji

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z płatnościami w sieci jest możliwość wykradzenia Twoich danych dotyczących konta internetowego czy karty kredytowej/debetowej. Przede wszystkim uważaj na różnego rodzaju wiadomości przychodzące na skrzynkę mailową. O ile nie masz pewności, że na 100% nadawcą jest Twój bank, nie otwieraj ich, a tym bardziej nie ściągaj żadnych załączników, które mogą zainstalować na Twoim komputerze złośliwe oprogramowanie służące wykradaniu danych zapisanych na dyskach twardych. Nie klikaj też w linki wysłane mailowo czy SMS-em. Koniecznie zwracaj też uwagę na adres mailowy nadawcy - bardzo często oszuści wysyłają maile, które wizualnie do złudzenia przypominają korespondencję banku.

Jak widzisz, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, zakupy w sieci, na przykład z użyciem karty kredytowej online Cardina, mogą być nie tylko przyjemne, ale też zupełnie bezpieczne.