jak działa karta kredytowa

Jaka jest różnica pomiędzy bankiem, parabankiem, a instytucją pożyczkową?

Porady
30 Grudnia 2020
Udostępnij

W Polsce działa kilkaset podmiotów prowadzących działalność bankową, które możemy nazwać bankami. Zdecydowaną mniejszość – bo nieco ponad 30 z nich stanowią banki komercyjne. Pozostałe to mniejsze banki spółdzielcze. Nieco inną działalność prowadzą parabanki, które uzupełniają ofertę usług finansowych. Szacuje się, że w Polsce może funkcjonować ich nawet kilkanaście tysięcy. Instytucje pożyczkowe zaś w dużym uproszczeniu, zapewniają swoim klientom dodatkowy zastrzyk gotówki na bardziej elastycznych warunkach niż większość banków. Czym różnią się od siebie te podmioty?

Kiedy podmiot staje się bankiem?

By podmiot mógł funkcjonować pod mianem banku, musi posiadać szereg zezwoleń oraz działać na podstawie szczególnych przepisów prawa, zwanych Prawem Bankowym. Znajdziemy w nim regulacje dotyczące m.in.:

  • udzielania kredytów i pożyczek,
  • gwarancji bankowych,
  • obowiązków i praw banków,
  • odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Wiele z zapisów Prawa Bankowego ma za zadanie chronić konsumenta. W przypadku udzielania kredytów znajdziemy jasne reguły mówiące o tym, na jakich warunkach powinny być one przyznawane, jak wyliczyć zdolność kredytową, czy co dzieje się w momencie zalegania ze spłatą rat przez dłuższy czas. Omawiając funkcjonowanie banków, nie można pominąć tak ważnej instytucji, jak KNF – Komisji Nadzoru Finansowego. To ona stanowi jeden z głównych czynników rozróżniających pracę banku od parabanku. KNF sprawuje nadzór nad tym sektorem gospodarki i pilnuje, by wszystkie instytucje bankowe działały zgodnie z przepisami prawa. Warto wiedzieć, że nie tylko banki podlegają nadzorowi KNF. Stosowne uprawnienia muszą uzyskać także Krajowe Instytucje Płatnicze. Są to podmioty, które oferują usługi płatnicze i transfery pieniężne. Korzystamy z nich za każdym razem, gdy dokonujemy szybkiej płatności przez Internet.

Czym jest parabank?

Tak zwane „parabanki” to instytucje, które dość trudno zdefiniować. Ich działalność przypomina usługi oferowane przez banki (w tym przede wszystkim udzielają pożyczek bądź przyjmują depozyty finansowe), jednak nie jest ona objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a więc, w świetle art. 171 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2007 r. o prawie bankowym, jest… nielegalna. Korzystanie z oferty parabanków wiąże się z wysokim stopniem ryzyka utraty powierzonych tego typu przedsiębiorstwu środków finansowych. Co sprawia, że wciąż wielu klientów decyduje się ulokować za pośrednictwem parabanków pieniądze bądź podjąć z nich pożyczki? Winne są przede wszystkim atrakcyjne reklamy ofert tego rodzaju „instytucji” oraz wyjątkowo kuszące obietnice wysokich zysków, które z miejsca powinny zaalarmować potencjalnego klienta (zwłaszcza w dobie niskich stóp procentowych, jakie mogą zaoferować podlegające KNF banki). Przykładem parabanku jest chociażby słynne przedsiębiorstwo finansowe Amber Gold, które wyłudziło łącznie 851 milionów złotych od ponad 11 tysięcy osób.

Cardina – Krajowa instytucja płatnicza godna zaufania

Cardina podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, co odróżnia ją od parabanków i innych przedsiębiorstw, których usługi są nielegalne bądź wiążą się z wysokim stopniem ryzyka. Od 2017 roku posiada licencję krajowej instytucji płatniczej, która zgodnie z prawem świadczy usługi płatnicze na terenie Polski oraz innych państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Co jeszcze przemawia na korzyść tej instytucji? Pozabankowa karta kredytowa Cardina wydawana jest we współpracy z Mastercard – wiodącą na polskim rynku organizacją zrzeszającą instytucje wydające karty płatnicze. Firma stawia na przejrzyste zasady dotyczące funkcjonowania i cieszy się dobrymi opiniami klientów, rzetelnie wyjaśniając wszelkie wątpliwości na każdym etapie usługi. Poznaj naszą kartę kredytową online!