Kredyt na święta - czy warto?

Porady
11 Grudnia 2020
Udostępnij

Kredyt to zawsze poważna decyzja, którą warto na spokojnie przemyśleć - zwłaszcza w okresie przedświątecznych decyzji zakupowych. Warto go brać czy nie? A jeśli tak, to gdzie zaciągnąć pożyczkę? Sprawdź, jakie są najlepsze rozwiązania. 

Świąteczne potrzeby - ograniczyć czy zaciągać na ich poczet pożyczkę?

Nie potrzeba analiz ekspertów od ekonomii, żeby słusznie założyć, że święta Bożego Narodzenia są jednym z tych okresów w ciągu roku, w których zdecydowanie najchętniej dokonujemy zakupów. Pieniądze wydajemy nie tylko na organizację świąt (czyli chociażby przygotowanie posiłków) czy na prezenty dla wszystkich członków rodziny, ale też… na własne zachcianki i potrzeby, z którymi zwlekaliśmy aż do sezonu przedświątecznych wyprzedaży, który zwyczajowo zaczyna się w tak zwany Black Friday, czyli Czarny Piątek. Wiele osób z tego powodu martwi się ilością wydatków albo orientuje się, że pomimo starań nie będzie w stanie pokryć całości planowanych zakupów.

Jakie jest rozsądne wyjście z sytuacji? Zarówno ograniczenie zakupów do niezbędnego minimum, jak i zaciągnięcie kredytu. To, które rozwiązanie jest lepsze, zależy od indywidualnej sytuacji i skali problemu - niekiedy finansową sytuację może uratować rezygnacja z kupna drogiego sprzętu AGD, który aktualnie nie jest w gospodarstwie domowym niezbędny, a niekiedy bez dodatkowego zastrzyku gotówki trudno mówić o realizacji zdecydowanie mniej kosztownych celów.

Jeśli kredyt, to jaki? 

Jeśli planujesz wziąć pożyczkę z myślą o świątecznych wydatkach, koniecznie przemyśl gdzie to zrobisz i na jakich warunkach. Przed Gwiazdką banki mogą kusić atrakcyjnymi reklamami kredytów konsumpcyjnych, które są albo bardzo drogie, albo wiążą się z ogromną liczbą warunków, jakie należy spełnić. Kolejki w placówkach, zwiększone przez pandemiczne obostrzenia (takie jak zmniejszenie liczby pracowników czy konieczność zachowania dystansu społecznego), ilość formalności, niezbędnych dokumentów mogą zniechęcić najbardziej wytrwałych. Alternatywa? Oczywiście pożyczki w parabankach, czyli tak zwane „chwilówki”. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zaciągnięciu tego rodzaju zobowiązania, weź pod uwagę ogromne ryzyko i wysokie koszty, nierzadko ukryte.

Świetnym rozwiązaniem są pozabankowe karty kredytowe, takie jak Cardina. Wniosek o jej wydanie składa się bez wychodzenia z domu, przez Internet. Wystarczy spełnić kilka wymogów: mieć co najmniej 25 lat, polskie obywatelstwo oraz aktywny telefon komórkowy. Kluczowe jest zaakceptowanie warunków umowy oraz pozytywne przejście weryfikacji zdolności kredytowej. Odnawialną linię kredytową można wykorzystać dowolnie przez cały czas trwania umowy! Plusów tego typu rozwiązania jest wiele. Po pierwsze, nie wymaga informacji zaczerpniętych z baz danych BIK-u (w tym historii zadłużenia). Po drugie informacja o przyznaniu pożyczki jest bardzo szybka - już w kilka minut po złożeniu wniosku można spodziewać się odpowiedzi (bądź kwoty na koncie). Po trzecie - chociaż pierwsza pożyczana suma nie jest wysoka (w przypadku karty kredytowej online Cardina to zastrzyk gotówki wysokości półtora tysiąca złotych), to z każdym kolejnym spłaconym zobowiązaniem stajemy się dla firmy bardziej wiarygodni, a przez to możemy wnioskować o podwyższenie kwoty limitu.

 Jak spłacić kartę kredytową Cardina? Możemy robić to dowolnie i w ustalonych przez siebie kwotach, o ile oczywiście przestrzegamy konieczności zapłaty w terminie kwoty minimalnej (czyli minimalnej sumy pieniędzy, którą musimy wpłacić na naszą kartę kredytową). Wpłat można dokonywać nawet w trakcie trwania cyklu rozliczeniowego, korzystając z klasycznych przelewów albo korzystając z wygodnego narzędzia Pay-by-link. Wolisz od razu po świętach spłacić zadłużenie? Możesz to zrobić w całości od razu, co wiąże się z istotnym plusem - im szybciej spłacisz kartę tym mniejszy koszt poniesiesz. W przypadku spłaty, możesz wykorzystać po raz kolejny przyznany limit - wybierając pieniądze z bankomatu albo płacąc kartą kredytową online lub w terminalu stacjonarnym (karta jest zbliżeniowa, więc płacąc za zakupy poniżej 100 zł nie trzeba podawać PIN-u).

Brać czy nie brać, oto jest pytanie 

Zastanawiasz się, czy w związku z powyższymi spostrzeżeniami brać kredyt, czy lepiej go unikać? Rozsądnym rozwiązaniem będzie próba znalezienia równowagi, idealnego złotego środka pomiędzy dostosowaniem swoich zakupowych decyzji do zasobności portfela w tym konkretnym czasie w roku oraz wzięciem rozsądnej pożyczki, której nie będziesz miał trudności spłacić. Wybór optymalnego rozwiązania, takiego jak karta kredytowa online Cardina, łatwa w obsłudze i spłaceniu, może pomóc podreperować Twój domowy budżet, ucieszyć bliskich i zrobić korzystne zakupy na świątecznych wyprzedażach.