Jak przygotować się do wydatków podczas remontu mieszkania?

Remont mieszkania – jak przygotować się do wydatków?

Porady
19 Stycznia 2022
Udostępnij

Niewiele osób, myśląc o remoncie, nie drży o swój domowy budżet. Remonty są nieuniknione tak jak olbrzymie wydatki, które się z nimi wiążą. Szczególnie podczas gruntownych remontów warto mieć dodatkowy zapas gotówki, który przeznaczysz na nieoczekiwane naprawy czy wymianę instalacji. Jak sobie poradzić z jednorazowymi wydatkami na remont i wyposażenie mieszkania? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Większy kredyt hipoteczny na remont mieszkania

Kupując mieszkanie, zawsze chcemy urządzić je po swojemu. Remontu wymagają często mieszkania kupowane na rynku wtórnym. Osoby, które decydują się na kupno mieszkania do remontu, mogą zyskać dodatkowy budżet na jego przeprowadzenie wraz z kredytem hipotecznym.

Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny należy zaznaczyć, jaką część kredytu przeznaczasz na zakup nieruchomości, a jaka jest przeznaczona na remont mieszkania. Banki zazwyczaj wymagają przy tego typu wnioskach szkicowego planu remontu, tzn. jakie prace są planowane i ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na dany etap. Dokument ten może zostać później wykorzystany przez bank w celu sprawdzenia postępu prac. Przy niewielkim remoncie, który ma na celu jedynie odświeżenie wnętrza, rzadko kiedy się to zdarza, jednak przy gruntownych remontach wymagających dużego nakładu finansowego możesz spodziewać się wizyty rzeczoznawcy lub prośby o przesłanie fotografii. Dlaczego tak się dzieje?

Remont mieszkania kupowanego na kredyt hipoteczny ma na celu zwiększenie wartości danej nieruchomości – co oczywiście jest w interesie banku. W razie braku spłaty kredytu dane mieszkanie przechodzi na własność banku i jeśli zostało wyremontowane, może on je sprzedać za kwotę wyższą, niż zostało zakupione.

Konsument biorący większy kredyt hipoteczny na remont mieszkania musi liczyć się z tym, że dodatkowy budżet zwiększy znacznie jego kredyt i tym samym miesięczną ratę. Biorąc jednak pod uwagę korzystne warunki kredytów hipotecznych w Polsce, jest to często wybierane rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że nie jedyne i przed podjęciem decyzji o zwiększeniu kredytu hipotecznego, należy sprawdzić oferty kredytów konsumenckich.

Kredyt konsumencki na remont mieszkania

W innej sytuacji są osoby, które remontują mieszkanie pozostawione im w spadku lub zakupione za gotówkę. Wówczas koszty remontu nie mogą zostać włączone do kredytu hipotecznego. Wiele osób decyduje się na kredyt w banku, szczególnie gdy czeka ich gruntowny remont całej nieruchomości. Tak wysokie koszty może pokryć jedynie kredyt bankowy. W niektórych placówkach należy jednak spodziewać się podobnej dokumentacji jak w przypadku kredytu hipotecznego. Zaplanuj dobrze prace i rozpisz kolejne etapy wraz z niezbędnym budżetem – może być Ci to potrzebne przy wnioskowaniu o kredyt konsumencki na remont.

Niewielkie remonty pokryj szybką pożyczką online

Nie każdy remont będzie jednak wymagał od Ciebie wzięcia kredytu na długie lata. Czasami masz ochotę po prostu zmienić kolor ścian i wykończenie podłogi. Niekiedy remontu wymaga pokój dorastającego dziecka. W takich sytuacjach koszty remontu nie są tak duże i spokojnie możesz pokryć je za pomocą szybkiej pożyczki online. Kupno farby, paneli czy wykładziny dywanowej zmieścisz w kilku tysiącach. Jeśli nie masz własnych oszczędności lub Twój budżet w danym miesiącu nie pokryje dodatkowych kosztów – już w 24 h możesz mieć potrzebną gotówkę na koncie. Oferty szybkich pożyczek online pozwalają na zastrzyk gotówki bez zbędnej dokumentacji i rozpisanych etapów remontu. Wiele instytucji pozabankowych pozwala na spłatę zadłużenia po miesiącu lub dwóch. Dzięki temu po tym czasie zapomnisz o wszelkich zobowiązaniach finansowych i będziesz bez przeszkód mógł cieszyć się nowo wyremontowanym mieszkaniem.

Zabezpieczenie na niezaplanowane wydatki – pozabankowa karta kredytowa Cardina

Wydatki związane z remontem zawsze Cię zaskoczą. Wie o tym każdy, kto przeżył remont mieszkania i kto go planuje. Do budżetu zawsze należy doliczyć 5% wartości, a i to czasami może nie wystarczyć, jeśli rozwiercisz ściany i zauważysz, że instalacja wodno-kanalizacyjna jest całkowicie do wymiany. Na te i na inne niezaplanowane wydatki warto mieć zabezpieczenie. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest pozabankowa karta kredytowa. Wnioskowanie o nią jest całkowicie bezpłatne. Limit na karcie obliczany jest na podstawie Twojej zdolności kredytowej. Podczas remontu będzie stanowił Twój dodatkowy budżet, który możesz, ale wcale nie musisz wykorzystać. Ewentualną spłatę wydanego limitu możesz dostosować do swoich aktualnych możliwości finansowych.

Takie karty kredytowe bez zaświadczeń są świetnym rozwiązaniem także w sytuacji, w której już wiesz, że zabraknie Ci gotówki. Bardzo szybko możesz mieć do dyspozycji dodatkowy budżet, którym pokryjesz wszelkie niezaplanowane wydatki, a całe wnioskowanie o kartę przebiega online.

Remonty zazwyczaj wiążą się z dość dużymi wydatkami. Zawsze należy być przygotowanym na awarie, potrzebę dokupienia niezbędnego sprzętu czy materiałów. Jeśli bierzesz kredyt na remont, możesz zwiększyć jego wysokość o przynajmniej 5%. Lepszym jednak rozwiązaniem na niezaplanowane wydatki jest dodatkowy budżet na karcie kredytowej, który nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami i możesz skorzystać z niego jedynie w sytuacjach awaryjnych.