Umowa na zastępstwo – czy dostanę kredyt?

Umowa na zastępstwo – czy dostanę kredyt?

Porady
29 Marca 2021
Udostępnij

Zastępujesz pracownika w firmie, w której znalazłeś zatrudnienie? Sytuacja losowa spowodowała, że nagle potrzebujesz dodatkowej gotówki? Co teraz? Czy Twoja umowa na zastępstwo pozwoli Ci wziąć kredyt w banku? Przekonaj się, jakie masz możliwości wyjścia z tej sytuacji.

Umowa na zastępstwo – ile trwa?

W przypadku, gdy pracownik przechodzi na dłuższy urlop spowodowany np. słabym stanem zdrowia, pracodawca może zatrudnić na jego miejsce nową osobę. Wówczas podpisuje z nią umowę na zastępstwo. Nowy pracownik obejmuje to samo stanowisko i wykonuje te same zdania, co osoba na zwolnieniu lekarskim. Z perspektywy pracodawcy jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu nie traci pracownika i jednocześnie zachowuje ciągłość stanowiska.

Umowa na zastępstwo podobnie jak na czas określony jest regulowana przez kodeks pracy. Pracownikowi przysługują te same uprawnienia np. do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z polskim prawem nie ma ograniczeń czasowych dotyczących zatrudnienia pracownika na umowę na zastępstwo. Może ona trwać nawet latami. Jednak kończy się w chwili, gdy pracownik będący na urlopie wróci do pracy. 

Z perspektywy pracownika, umowa ta z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia mu regularność wypłat i stabilizację finansową przez określony czas. W przypadku, gdy będzie chciał wziąć kredyt w banku, musi jednak przygotować się na pewne ograniczenia.

Umowa na zastępstwo z perspektywy banku

Niezależnie od rodzaju udzielanego kredytu, bank w pierwszej kolejności sprawdza zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Przede wszystkim brane są pod uwagę: wysokość miesięcznych zarobków, źródło i stabilność dochodów.

Ponadto kredytobiorca może liczyć się z pytaniami dotyczącymi:

  • miesięcznych obciążeń i wydatków,
  • wieku, wykształcenia i wykonywanego zawodu,
  • liczby osób na utrzymaniu itp.

W przypadku osób na umowie na zastępstwo największym ograniczeniem jest określony czas trwania umowy. Osoba ubiegająca się o kredyt musi spełniać dodatkowe wymagania:

  • Na umowie na zastępstwo musi mieć przepracowane co najmniej 3 miesiące.
  • Umowa musi być zawarta na przynajmniej 12 miesięcy do przodu.
  • Wysokość miesięcznego wynagrodzenia musi być adekwatna względem wnioskowanej wysokości kredytu.

W różnych bankach wymagania te mogą być nieco inne. Jednak kredytobiorca powinien liczyć się z tym, że będzie musiał spełnić dodatkowe wymagania.

Umowa na zastępstwo ze względu na swój ograniczony charakter nie jest podstawą do udzielenia kredytu hipotecznego. Jeśli wszystkie warunki zostały spełnione, osoba zatrudniona na ten typ umowy może wziąć kredyt gotówkowy na czas trwania umowy. Spłacanie pożyczonej kwoty zazwyczaj następuje w ostatnim lub przedostatnim miesiącu trwania umowy na zastępstwo.

W sytuacji, gdy osoba na umowie czasowej zostanie zatrudniona bezterminowo, bank będzie brał pod uwagę czas przepracowany na umowie na zastępstwo. Wliczy go w swój wymagany minimalny staż pracy. Może to znacznie ułatwić uzyskanie pozytywnej decyzji banku w sprawie kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy, pożyczka czy karta kredytowa? Co najlepsze?

Osoba zatrudniona na umowie czasowej może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z innych źródeł niż banki. Instytucje pozabankowe mają szeroką ofertę produktów finansowych dla osób niepracujących na umowie bezterminowej. Jednym z nich są szybkie pożyczki tzw. chwilówki.

Aby z nich skorzystać, nie trzeba wypełniać teczki dokumentów i spełniać licznych wymagań. Minusem tego rozwiązania może być jednak spłata pożyczki. Kwota w całości musi zostać przelana na konto instytucji po upływie 30 lub 60 dni od daty podpisania umowy. Pod tym względem kredyty gotówkowe w bankach są o wiele atrakcyjniejsze. Pożyczona kwota jest rozkładana na wygodne raty, które nie obciążają za bardzo miesięcznego budżetu.

Obie zalety – mała ilość formalności i wymagań, a także elastyczne warunki spłaty łączy w sobie pozabankowa karta kredytowa Cardina. Jest to wygodny sposób na sfinalizowanie niezaplanowanych wydatków, które wykraczają poza możliwości miesięcznego budżetu. Limit na karcie wynosi od 600 zł do 5000 zł. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej. Po upływie określonego czasu użytkowania karty jest możliwe zwiększenie limitu.

Jak uzyskać kartę kredytową bez zaświadczeń? Wystarczy złożyć wniosek przez Internet i wypełnić podstawowy formularz osobowy. Decyzję o przyznaniu karty również otrzymasz online.

Spłata karty kredytowej ma jeden warunek konieczny. W każdym miesiącu musisz przelać na nią minimalną kwotę spłaty. Resztę zadłużenia możesz rozłożyć według własnych możliwości. W jednym miesiącu zapłacisz więcej, w drugim mniej. Jeśli spłacisz kartę szybko, będziesz mógł ponownie korzystać z przyznanego limitu bez ponownego składania wniosku.

Karta kredytowa od ręki to bardzo wygodny produkt finansowy, po który mogą sięgnąć także osoby na umowie na zastępstwo. Przy składaniu wniosku nie musisz przedkładać ani kopii umowy, ani zaświadczeń od pracodawcy. Wszystkie formalności załatwisz szybko przez Internet. Limit na karcie kredytowej pozwoli Ci opłacić pozabudżetowe wydatki i zapewni bezpieczeństwo finansowe na czas zmiany pracy czy umowy.