Urlop w kraju czy za granicą – na jakie koszty należy się przygotować?

Urlop w kraju czy za granicą – na jakie koszty należy się przygotować?

Porady
30 Czerwca 2022
Udostępnij

Czy wakacje za granicą są zawsze droższe niż w kraju? Niekoniecznie. Wszystko zależy od celu podróży i sposobu spędzania czasu. Jednak wyjazd za granicę może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Zobacz, co należy wziąć pod uwagę, planując wakacyjny wyjazd i na jakie wydatki należy się przygotować.

Ile kosztują wakacje w kraju?

Polska ma wiele urokliwych miejsc idealnych na spędzenie urlopu. Przekonało się o tym wiele osób podczas pandemii koronawirusa, kiedy podróże musiały ograniczyć się do tych zlokalizowanych w granicach kraju.

Sam koszt wakacji w Polsce może Cię zaskoczyć, szczególnie jeśli chcesz wybrać się do najpopularniejszych kurortów w górach czy nad morzem. Ceny zakwaterowania i wyżywienia spokojnie mogą sięgnąć kosztów niejednych wakacji all inclusive za granicą.

Jeśli zależy Ci na samym obcowaniu z naturą i niekoniecznie potrzebujesz do tego bogatej oferty rozrywek, restauracji i barów, spokojnie możesz wybrać mniej znane i mniejsze miejscowości. W nich możesz liczyć na o wiele niższą cenę zakwaterowania i wyżywienia.

Przy planowaniu budżetu na wakacje w kraju najwięcej będzie Cię kosztować zakwaterowanie i wyżywienie. Jeśli decydujesz się na samodzielne wyżywienie w restauracjach i barach, koszty te pewnie dodatkowo wzrosną. Jednak korzystanie z licznych atrakcji także mocno nadszarpnie Twój budżet. Każde wyjście do baru, na dyskotekę, czy atrakcje dla dzieci w postaci wizyty w ZOO czy parku lin, z pewnością w sezonie będzie kosztować więcej. Jeśli więc jesteś nastawiony na wakacje w nadmorskiej miejscowości z licznymi atrakcjami, budżet powinien wynosić przynajmniej dwukrotnie więcej niż cena za zakwaterowanie.

Urlop za granicą i jego koszty dodatkowe

Przeglądając oferty last minute w biurach podróży, można znaleźć naprawdę ciekawe okazje. Za niewielki koszt możesz spędzić 10 czy nawet 14 dni w luksusowym hotelu, gdzieś na drugim krańcu świata. W cenie będziesz mieć zakwaterowanie, wyżywienie i dostęp do atrakcji na terenie hotelu, takich jak basen czy bar z drinkami. Rozwiązanie niemal idealne. Niestety wyjeżdżając za granicę, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty.

Podczas zagranicznych wyjazdów często to właśnie transport okazuje się najdroższy. Jeśli Twoja oferta last minute obejmuje przelot samolotem, to świetnie trafiłeś. Jeśli jednak musisz zorganizować go na własną rękę, koniecznie przeznacz na to odpowiednią ilość pieniędzy. Oczywiście koszt ten w dużej mierze zależny jest od wybranej destynacji i środka transportu. Wybierając przelot samolotem poza Europę, koszt ten z pewnością będzie duży, czasami nawet większy niż koszt zakwaterowania i wyżywienia na miejscu.

Do kosztów wakacji zagranicznych należy dodać koszt ubezpieczenia. Jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne, wówczas należy wykupić specjalne, droższe ubezpieczenie. Przy kupnie ubezpieczenia koniecznie zwróć uwagę, jakie usługi medyczne wchodzą w jego zakres. Dowiedz się też, czy przed wyjazdem do danego kraju musisz wykupić dodatkowe szczepienia.

Na sam koniec pozostaje kwestia waluty obowiązującej w danym kraju. Podróżując do strefy euro, przelicznik nie jest zbyt korzystny dla Polaków. Musisz więc wziąć pod uwagę, że za zwykłą butelkę wody zapłacisz o wiele więcej niż w kraju. Z kolei podróżując na wschód Europy czy Azji, przelicznik może być korzystniejszy, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach atrakcji, dodatkowego wyżywienia czy kupna pamiątek.

Jak przygotować się na niezaplanowane wydatki podczas wakacji?

To jeszcze nie koniec wakacyjnych wydatków, na które musisz być przygotowany. Niezależnie od tego, gdzie planujesz wakacje: w kraju, czy za granicą, wszędzie mogą wydarzyć się sytuacje, które pociągną za sobą niezaplanowane wydatki. Nie możesz dopinać swojego wakacyjnego budżetu do ostatniego gorsza. Zawsze miej dodatkowy zapas w razie kradzieży, wypadku, czy choćby dodatkowej atrakcji, którą będziesz chciał zobaczyć na miejscu. W jaki sposób najlepiej finansować tego rodzaju wydatki?

W tym wypadku najlepiej sprawdzi się pozabankowa karta kredytowa. Jej założenie nic Cię nie kosztuje. Zrobisz to szybko on-line. Limit na karcie będzie dostosowany do Twoich możliwości finansowych.

Kartą do płatności internetowych możesz płacić tak samo, jak kartą debetową za wszelkiego rodzaju usługi czy zakupy. Pozabankowa karta kredytowa Cardina będzie stanowiła Twój dodatkowy budżet wynoszący nawet 2 tysiące złotych. Swobodnie możesz płacić nią także za granicą. Podczas wakacji możesz, ale nie musisz wykorzystać swój limit na karcie. Traktuj ją jako awaryjny budżet. Dzięki temu możesz być pewien, że z wakacji wrócisz bezpiecznie do domu.

Podczas planowania wakacji musisz wziąć pod uwagę koszty związane z zakwaterowaniem, transportem i wyżywieniem. Do tego koniecznie dolicz wydatki związane z atrakcjami, które chcesz zobaczyć na miejscu. Na sam koniec zapewnij sobie dodatkowy budżet, który wykorzystasz w sytuacjach awaryjnych. Ten z kolei zapewni Ci karta kredytowa Cardina.