Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy – dlaczego jest tak ważna?

Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy – dlaczego jest tak ważna?

Porady
2 Grudnia 2022
Udostępnij

Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy jest niezbędnym i obowiązkowym etapem wnioskowania o wszelkiego rodzaju pożyczki, kredyty czy karty kredytowe. Celem weryfikacji jest potwierdzenie danych wpisanych w formularzu. O tym, z jakimi sposobami weryfikacji tożsamości możesz się spotkać oraz o jej celu, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy – co to jest? 

Wnioskując o kredyt, szybką pożyczkę on-line, czy nawet kupując na raty, jesteś zobowiązany do wypełnienia wniosku, w którym podajesz najważniejsze dane osobowe takie jak: imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, dane adresowe, liczba osób w gospodarstwie domowym, wysokość dochodów. Wiele osób czuje się niekomfortowo, wpisując tak wrażliwe dane do formularza w Internecie. Zanim je wpiszesz, upewnij się, że pod stronę banku lub instytucji pożyczkowej nie podszywają się oszuści.

Kolejnym krokiem wnioskowania o pożyczkę lub kredyt jest uwierzytelnienie tożsamości. Jest to etap, który ma na celu potwierdzenie prawdziwości danych wpisanych do formularza, zidentyfikowanie klienta, ale także jego zdolności kredytowej.

Banki i instytucje pozabankowe decydują się na coraz to skuteczniejsze sposoby weryfikacji tożsamości w celu przyspieszenia wydania decyzji kredytowej. Szybkie pożyczki on-line zdobyły tak dużą popularność właśnie dzięki temu, że wszystkie formalności i proces wnioskowania przebiegają w błyskawicznym tempie.

Z jakimi sposobami weryfikacji tożsamości możesz się spotkać? Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • Weryfikacja za pomocą dowodu osobistego – jest to najbardziej tradycyjny i najbardziej zawodny sposób weryfikacji. Sprawdza się jedynie w przypadku osobistej wizyty w banku. Wówczas eliminuje się próbę oszustwa na skradziony dokument tożsamości.
  • Weryfikacja telefoniczna – korzystają z niej zazwyczaj osoby starsze. Podczas rozmowy z konsultantem jesteś zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pytania, które możesz znać tylko Ty.
  • Weryfikacja za pomocą przelewu bankowego tzw. groszowa – do tej pory jedna z najczęściej stosowanych metod weryfikacji tożsamości. Po wypełnieniu wniosku jesteś poproszony o wysłanie przelewu na symboliczną kwotę jednego grosza lub jednej złotówki na podane konto. W ten sposób sprawdza się podstawowe dane osobowe klienta. Choć sytuacje kradzieży danych osobowych wraz z loginem i hasłem do konta są rzadkie, to jednak metoda ta nie ogranicza cyberprzestępczości. Na skradzione dane można bowiem bez problemu założyć konto i z jego poziomu przejść weryfikację tożsamości.
  • Weryfikacja za pomocą aplikacji np. Kontomatik – metoda ta jest coraz szerzej stosowana głównie przez instytucje pozabankowe oferujące tzw. szybkie pożyczki. Jest to wygodna, szybka i bezpieczna metoda potwierdzająca tożsamość klienta. Pozabankowa karta kredytowa Cardina również stosuje ten sposób weryfikacji. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i zalogowaniu się za jej pomocą na konto bankowe firmie pożyczkowej przesyłane są Twoje dane osobowe, a także historia przelewów lub tak jak w przypadku karty kredytowej Cardina skorzystanie z wysłanego w treści smsa oraz e-maila linku i zalogowanie się przez podany link do swojego konta bankowego. W ten sposób jednocześnie potwierdza się dane osobowe i sprawdza zdolność kredytową.

Zabezpieczenie banku lub instytucji pozabankowej

Pewnie zadasz sobie pytanie, po co to wszystko? Jednym z celów potwierdzenia tożsamości jest zabezpieczenie interesów banku. W ten sposób bank i instytucje pożyczkowe chronią się przed udzielaniem kredytów fikcyjnym postaciom lub osobom operującym nie swoimi danym. Dzięki temu unikają sytuacji, w której pożyczka czy kredyt opiewający na dużą kwotę nie zostanie spłacony. Wówczas bank będzie stratny, a pieniądze przeznaczone na dany produkt finansowy zamrożone aż do rozwiązania sprawy.

Gwarancja bezpieczeństwa dla klientów

Warto pamiętać, że weryfikacja tożsamości chroni także Ciebie! Jeśli składasz wniosek o pozabankową kartę kredytową lub pożyczkę on-line, weryfikacja za pomocą aplikacji Kontomatik przyspieszy wnioskowanie, a dodatkowa gotówka szybko znajdzie się na Twoim koncie. Co w przypadku, kiedy nie Ty składałeś wniosek?

Dzięki przeprowadzonej weryfikacji tożsamości ogranicza się niebezpieczeństwo wyłudzania kredytów na skradzione dane osobowe. Nie oznacza to, że takie sytuacje są całkowicie wyeliminowane, jednak obecność zabezpieczeń znacznie zmniejsza liczbę tego rodzaju przestępstw. Posiadanie numeru PESEL i numeru dowodu osobistego nie da jeszcze złodziejowi możliwości zaciągnięcia pożyczki. Dzięki temu nie obudzisz się pewnego dnia, mając zaciągnięte na swoje nazwisko 10 pożyczek i dwie karty kredytowe.

Warto jednak raz lub dwa razy do roku sprawdzać swój status w BIK. Informacje o zalegających zadłużeniach należy jak najszybciej wyjaśnić, szczególnie w momencie, kiedy nie zaciągałeś żadnych kredytów.

Weryfikacja tożsamości klienta jest niezbędna podczas wnioskowania o niemal każdy produkt finansowy oferowany przez banki czy instytucje pozabankowe. Ma ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie interesów banku i ochronę klientów przed cyberprzestępcami oraz nielegalnym wyłudzaniem kredytów na skradzione dane osobowe.