5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim weźmiesz pierwszy kredyt

5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim weźmiesz pierwszy kredyt

Porady
13 Maja 2021
Udostępnij

Każdy produkt finansowy jest pewnym zobowiązaniem, którego wiele osób się obawia. W pewnych sytuacjach może jednak podratować miesięczny budżet i pozwolić Ci sfinansować pozabudżetowe wydatki, których się nie spodziewałeś. Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt lub pożyczkę, zadaj sobie 5 pytań, aby uniknąć problemów z jego spłaceniem.

Jakiej wysokości kredytu potrzebujesz?

Najważniejsze pytanie dotyczy wysokości kredytu. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz na zakup nowego sprzętu AGD lub jego naprawę. Zapytaj się mechanika o wstępne wyliczenie kosztów naprawy samochodu. Niezależnie jednak od celu, na jaki chcesz wziąć pożyczkę, dolicz do całkowitego kosztu ok. 10%. Dzięki temu nawet w przypadku pozaplanowych wydatków będziesz w stanie zapłacić za nie bez brania dodatkowej pożyczki. Przykładem może być choćby koszt transportu sprzętu AGD lub dodatkowe części do samochodu, które będą musiały zostać wymienione.

Jaka jest Twoja historia kredytowa?

Przed wzięciem kredytu prześledź swoją historię kredytową. Pomoże Ci to lepiej oszacować wysokość, na jaką będziesz mógł wziąć pożyczkę, a także wybrać instytucję, która Ci jej udzieli. Osoby z negatywnymi wpisami w historii kredytowej mogą nie uzyskać kredytu w banku. Jednak nic straconego. Instytucje pozabankowe nieco lżej patrzą na niewielkie zadłużenia czy nieregularne wpłaty, dlatego w takiej sytuacji możesz sięgnąć po wygodne pożyczki online. Stanowią one popularny i szybki sposób uzyskania dodatkowej gotówki na swoim koncie.

Jeśli nie pamiętasz lub nie wiesz, czy ktoś nie wziął kredytu na Twoje nazwisko, możesz sprawdzić wszelkie wpisy w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej.

Czy firma pożyczkowa, którą wybrałeś, jest wiarygodna?

Obecnie w Internecie możesz znaleźć wiele ofert tzw. chwilówek. Zanim weźmiesz pożyczkę, w którejś instytucji pozabankowej – sprawdź jej wiarygodność. Opinie innych użytkowników nie zawsze mogą być wymierne i prawdziwe. Zatem jak to zrobić? Najlepiej sprawdź, czy należy do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Jeśli tak, możesz być pewien, że jest to firma działająca zgodnie z prawem, a jej umowy są przejrzyste i uczciwe.

Czy nie ma lepszej oferty pożyczki?

Zawsze warto porównać kilka ofert pożyczek i kredytów, aby wybrać tę, która jest dla Ciebie najodpowiedniejsza i oczywiście najtańsza. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju rankingi czy porównywarki, jednak warto jeszcze raz samodzielnie prześledzić wszelkie oferty. Co należy porównać?

Zwróć uwagę na sposób spłaty. Możesz wybrać kredyt rozłożony na równe, comiesięczne raty lub szybką pożyczkę, którą w całości musisz spłacić w przeciągu 30 lub 60 dni. Innym rozwiązaniem są karty kredytowe. Od ręki dostajesz kartę z dostosowanym do Twojej zdolności kredytowej limitem. To Ty decydujesz, kiedy z niego skorzystasz. W przypadku pozabankowych kart kredytowych możesz liczyć też na elastyczny sposób spłaty. Jedyne, do czego jesteś zobowiązany, to przelanie minimalnej kwoty spłaty każdego miesiąca, resztę zadłużenia rozkładasz według własnych możliwości.

Porównaj też koszty takiej pożyczki. Całkowity koszt pożyczki i kredytu może być różny w zależności od firmy i danej oferty. Porównaj RRSO – im niższe, tym kredyt jest tańszy. Zwróć również uwagę na całkowity koszt kredytu, na który wpływają:

  • wysokość odsetek,
  • prowizja za udzielenie pożyczki,
  • opłata przygotowawcza,
  • opłata administracyjna,
  • ewentualne koszty ubezpieczenia kredytu.

Równie dobrze możesz znaleźć promocję, w której zarówno całkowity koszt pożyczki, jak i RRSO będzie wynosiło 0.

Czy stać mnie na kredyt?

W jaki sposób odpowiedzieć na to pytanie? Należy dokładnie przeanalizować swój comiesięczny budżet. Weź pod uwagę wszystkie dochody, czyli wynagrodzenia z tytułu pracy, wszelkie zasiłki, stypendia. Od tej kwoty odejmij stałe koszty związane z opłatami za czynsz, media i wydatkami na jedzenie. Od sumy, która Ci zostanie, odejmij 50%. W ten sposób zachowasz pieniądze na dodatkowe wydatki, których nie jesteś w stanie przewidzieć w danej chwili. Zostało Ci 200–300 zł? To wysokość Twojej miesięcznej raty kredytu, którą spokojnie możesz opłacić.

Czy umowa kredytowa jest dla Ciebie jasna?

Zanim jednak cokolwiek podpiszesz lub klikniesz na zgodę regulaminu umowy, zapoznaj się z nią. Nie śpiesz się i przeczytaj każdy punkt, tak abyś był pewien, że wszystko rozumiesz. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – dopytaj w instytucji, która udziela Ci kredytu. W ten sposób unikniesz również nieprzyjemnych niespodzianek w przypadku np. spóźnienia się z ratą kredytu.

W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą pożyczki czy kredytu warto od razu powiadomić o tym daną instytucję lub bank. Często masz możliwość karencji kilku rat, dzięki czemu unikniesz naliczania odsetek od niezapłaconej raty.

Dobrze przemyślana decyzja w sprawie pożyczki uchroni Cię przed niebezpieczną spiralą zadłużenia, z której bardzo trudno jest się wydostać. Najczęściej popadają w nią osoby, które wzięły zbyt duży kredyt i nie są w stanie go spłacić. Dzięki tym kilku pytaniom unikniesz wszelkich nieprzyjemności związanych z wzięciem pożyczki.