6 zasad bezpiecznych zakupów w sieci

6 zasad bezpiecznych zakupów w sieci

Porady
Bezpieczne finanse
15 Kwietnia 2021
Udostępnij

Zakupy w sklepach internetowych są coraz popularniejsze. Wielu Polaków przyznaje się do coraz częstszego korzystania z opcji zakupów online. Nic dziwnego. Sklepy internetowe oferują bogaty asortyment produktów, których często próżno szukać w sklepach stacjonarnych. Do tego nie musisz wychodzić z domu. Wybierasz produkty i płacisz za nie z poziomu własnej wygodnej kanapy. Po kilku dniach kurier dostarczy Twoje zakupy pod same drzwi. W czym tkwi problem? Sklepy internetowe to idealne miejsce dla oszustów wyłudzających dane do kont bankowych czy podszywających się pod fikcyjne sklepy. Jak się przed nimi chronić?

1. Korzystaj z bezpiecznego komputera

Podczas zakupów online korzystaj jedynie ze sprawdzonego komputera oraz bezpiecznego łącza internetowego. Najlepiej użyć do tego własnego komputera, telefonu czy tabletu. Wówczas masz pewność, że urządzenie nie ma złośliwego oprogramowania do śledzenia aktywności w sieci. Zainstaluj także na swoim komputerze program antywirusowy, który będzie Cię ostrzegał przed podejrzanymi stronami internetowymi. Pamiętaj o jego regularnej aktualizacji.

Najgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z komputerów ogólnodostępnych podłączonych do publicznej sieci. Wówczas nie możesz być pewien ani programów znajdujących się na urządzeniu, ani zabezpieczeń sieci Wi-Fi.

2. Sprawdź sklep internetowy

Kupuj jedynie w pewnych i sprawdzonych sklepach internetowych. W sieci możesz znaleźć wiele stron stworzonych w krótkim czasie na potrzeby wyłudzania pieniędzy od źle zorientowanych konsumentów. Jak sprawdzić rzetelność firmy? Każdy sklep internetowy w zakładce Kontakt powinien mieć podaną nazwę, adres siedziby i NIP wraz z numerem REGON. Wówczas możesz zweryfikować prawdziwość danych w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Możesz również sprawdzić opinie innych klientów na temat danego sklepu. Najlepszym potwierdzeniem będą różne certyfikaty, poświadczające jakość i rzetelność firmy.

Upewnij się również, czy dany sklep ma odpowiednie zabezpieczenie strony internetowej. Przy adresie powinien widnieć prefiks “https” lub kłódka świadcząca o szyfrowaniu danych.

3. Sprawdź dostępne metody płatności

Jeśli dany sklep oferuje tylko jeden sposób płatności np. przez zewnętrzną firmę rozliczeniową, powinno wzbudzić to Twoje podejrzenie. Zazwyczaj sklepy internetowe dbają o wygodę swoich klientów, oferując im różne metody płatności. Może być to system szybkich płatności, który przekierowuje cię do strony banku. Wówczas sprawdź szyfrowanie takiej strony. Oprócz tego możesz skorzystać z płatności za pomocą zwykłego przelewu. Koniecznie sprawdź poprawność danych wpisanych w formularzu do przelewu.

Za swoje zakupy online możesz zapłacić także za pomocą karty kredytowej. Jak płacić kartą przez Internet? Wystarczy wybrać odpowiednią opcję płatności kartą kredytową lub debetową w sklepie internetowym. Następnie wypełnić formularz. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na karcie. Będziesz musiał podać numer karty, imię i nazwisko posiadacza karty, numer CVC2 lub CVV2, datę ważności karty oraz w celu potwierdzenia płatności, jeśli masz usługę 3D Secure wpisać kod z SMS-a. Płatność zostanie automatycznie pobrana bez niepotrzebnego przekierowania na stronę banku. Minimalizuje to ryzyko oszustwa.

Zakupy za pomocą pozabankowej karty kredytowej Cardina są szybkie i wygodne. Korzystasz wówczas z przyznawanego Ci limitu. Masz kilkadziesiąt dni na spłatę zobowiązania, a zakupione produkty otrzymasz w przeciągu kilku dni. Stanowi to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w przypadku wydatków pozabudżetowych.

4. Sprawdź dostępne metody przesyłki

Podobnie jak z metodami płatności, tak metody przesyłki powinny być różnorodne i dostosowane do preferencji klienta. Ostrożność powinieneś zachować w sklepach internetowych, które zalecają dokonania osobno opłaty za kuriera. Większość firm ma podpisaną umowę z firmą kurierską i koszt przesyłki jest automatycznie dodawany do kosztów zamówienia.

5. Nie klikaj w linki z wiadomości e-mail

Najczęstszym sposobem wyłudzenia danych do konta bankowego lub pieniędzy jest wiadomość e-mail zawierająca link. Przy zakładaniu konta w sklepie lub zapisywaniu na newsletter należy potwierdzić swój mail, klikając w link znajdujący się w wiadomości. Tę metodę próbują wykorzystać oszuści, którzy w mailu umieszczają np. link do płatności. Po jego kliknięciu na Twoim komputerze może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie lub zostaniesz przekierowany na fałszywą stronę internetową służącą do wyłudzania danych do konta bankowego. Bądź ostrożny przy klikaniu w linki umieszczone w mailach.

6. Zabezpiecz hasło na koncie w sklepie internetowym

Nie bagatelizuj kont zakładanych w sklepach internetowych. Zazwyczaj są na nich zapisane Twoje dane osobowe, które ułatwiają i przyspieszają zakupy. Chroń je odpowiednio mocnym hasłem.

Zakupy w sklepach internetowych są szybkie i wygodne. Wiążą się jednak z pewnym ryzykiem wyłudzenia pieniędzy lub danych. Wystarczy jednak zachować ostrożność. Rób zakupy w sprawdzonych sklepach internetowych i korzystaj z bezpiecznego komputera. W ten sposób unikniesz wielu zagrożeń czekających na klientów sklepów online.