jak płacić kartą przez internet - karta do płatności internetowych

Jak płacić kartą przez Internet?

Porady
29 Września 2020
Udostępnij

Karty płatnicze, w tym kredytowe to niezwykle prosty i szybki sposób na dokonywanie płatności, nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także w Internecie. Ten artykuł szczegółowo opisuje wszystkie zagadnienia związane z tym, jak płacić kartą przez Internet.

Karta do płatności internetowych

O możliwości zapłacenia kartą w sklepie internetowym możemy dowiedzieć się z regulaminu danego sklepu lub przy finalizowaniu transakcji, stosowne informacje na ten temat umieszczane są także bardzo często w formie banerów i ikon na stronie głównej. Porównując ze sobą możliwość zapłacenia przelewem a wykorzystanie karty debetowej, nie zauważymy wielkich różnic – ani w czasie wykonania transakcji, ani w atrakcyjności oferty. Z kolei płacąc w internecie kartą kredytową, uzyskujemy kilkadziesiąt dni na spłatę naszego zobowiązania, a zamówiony w sklepie towar otrzymamy od razu, co znacznie ułatwia życie i pozwala dokonać zakupu nawet, gdy brakuje nam pieniędzy na koncie w danym momencie.

Umożliwia to również karta kredytowa online od Cardina!

Jak zapłacić kartą w sklepie internetowym?

Wystarczy przy finalizowaniu zakupu odszukać opcję zapłacenia kartą kredytową lub debetową. Najczęściej nie ma znaczenia, którą chcemy się posłużyć. Czego więc wymaga płatność kartą przez Internet? Wszystkie dane mamy podane wprost na naszym kawałku plastiku. Są to:

  • numer karty,
  • kod CVC2 lub CVV2,
  • imię i nazwisko właściciela karty,
  • data ważności karty.

Te dane całkowicie wystarczą, by za pomocą naszej karty dokonać płatności w sklepie internetowym. Wiele banków i innych instytucji wprowadziło jednak dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwiają skorzystanie z karty przez osoby niepowołane – na przykład w przypadku kradzieży lub zagubienia. Może to być wysłanie SMS z powiadomieniem na telefon powiązany z kartą lub poproszenie o zalogowanie się do systemu bankowości.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć się więcej o tym jak działa karta kredytowa, sprawdź nasz drugi poradnik!

Co to jest kod CVV2 i CVC2?

Tymi nazwami oznaczony jest trzycyfrowy kod zabezpieczający, który ogranicza możliwość dokonywania oszustw z kartami kredytowymi. Przy dokonywaniu pojedynczych transakcji sklep internetowy jest zobowiązany do niezapisywania w swojej bazie danych tego numeru. Dzięki temu w przypadku kradzieży informacji numery kart kredytowych będą całkowicie nieużyteczne. Oba te skróty są w działaniu bardzo podobne, z tą różnicą, że CVV2 występuje na kartach Visa, a CVC2 na kartach Mastercard.

Gdzie znaleźć kod bezpieczeństwa do płatności kartą?

Kod bezpieczeństwa znajdziemy na naszej karcie płatniczej na jej odwrocie – tuż obok miejsca na podpis. W starszych wersjach kart znajdował się on na pasku służącym za miejsce na podpis. W nowych modelach zostało wydzielone osobne pole do wydruku tego numeru, aby uniknąć jego zamazania przez naniesienie podpisu. Kod zabezpieczający rozpoznamy także po sposobie jego naniesienia na kartę. Wygląda, jakby był nadrukowany na nią później i jest całkowicie płaski, a nie jest wytłoczony na niej, jak ma to miejsce w przypadku nazwiska czy numeru karty.

Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Posiadanie karty kredytowej i płatności w Internecie za jej pomocą zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Stąd warto pamiętać o kilku wskazówkach, które sprawią, że korzystanie z niej będzie jeszcze bezpieczniejsze.

Nie pokazuj swojej karty nikomu

Częstym błędem jest pokazywanie karty i znajdujących się na niej informacji osobom trzecim. Nie mówimy tu tylko o członkach rodziny, ale także znajomych. Przestrzegamy także przed robieniem zdjęć naszym kartom i wrzucaniem tych fotografii do Internetu – szczególnie bez zamazywania wszystkich danych. Nie sposób wyliczyć przypadków, kiedy nierozważni zapłacili za zakupy kogoś innego.

Nie wykorzystuj nieznanych komputerów do płatności internetowych

Kolejnym błędem jest dokonywanie zakupów z komputerów niezabezpieczonych i nieznanych. Unikajmy dokonywania transakcji internetowych z kafejek internetowych, komputerów naszych znajomych czy urządzeń mobilnych lub stacjonarnych podpiętych do nieznanej podsieci lokalnej czy globalnej. Spora część osób nie będzie miała problemu z podejrzeniem wpisywanych przez nas danych, a tym samym będą mogli je wykorzystać przy robieniu swoich zakupów.

Kupuj w zaufanych sklepach

Choć przechowywanie przez sklepy kodów bezpieczeństwa jest niezgodne z prawem, to możemy na swojej drodze spotkać nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą wykorzystać wskazane przez nas informacje do obciążenia naszej karty zakupami, których nie zrobiliśmy. Dlatego zawsze sprawdzajmy miejsce, w którym robimy zakupy. Postarajmy znaleźć się opinie innych użytkowników na temat danego miejsca i sprawdzić, czy nikt nie skarżył się na podobne problemy. Do dyspozycji mamy wiele portali, które zrzeszają sklepy internetowe i nadzorują systemy opiniowania – zawsze z nich korzystajmy.

Uważajmy na dziwne maile i wiadomości

Mimo wprowadzenia RODO ciągle jesteśmy zasypywani spamem różnego rodzaju. Otwieranie niektórych wiadomości tego typu może spowodować zainstalowanie się na naszym sprzęcie niebezpiecznych wirusów, które mogą wykraść dane zapisane na naszych dyskach twardych. Drugim najczęściej spotykanym atakiem, mającym na celu wyłudzenie danych do konta lub karty, jest wysłanie wiadomości z linkiem. Po jego kliknięciu otworzy nam się strona, na której pod jakimś pretekstem mamy wpisać nasze dane z karty kredytowej lub dane konta bankowego. Pod żadnym pozorem nie możemy tego robić. Bezpieczniej jest zamknąć przeglądarkę i wejść ponownie na stronę danego sklepu internetowego za pośrednictwem wyszukiwarki.

Kup ubezpieczenie karty

Osobom, które boją się o bezpieczeństwo swoich środków lub zwyczajnie mają na swoich kontach bankowych sporą sumę pieniędzy, możemy polecić wykupienie osobnego ubezpieczenia karty płatniczej. Tego typu produkty są dostępne w większości Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Zalety płatności kartą w Internecie

Liczba zalet, które wynikają z płacenia kartą w Internecie (zobacz również poradnik pokazujący jak spłacić kartę kredytową), jest całkiem pokaźna. Odpowiednio korzystając z takiego rozwiązania, otrzymujemy także wyższe bezpieczeństwo transakcji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy korzystania z plastiku także w Internecie.

  • Kup wcześniej, zapłać później – korzystamy z linii kredytowej, a nie z własnych środków. Pamiętajmy tylko o terminowej spłacie w wyznaczonym okresie.
  • Zwrot pieniędzy przy nieudanej transakcji – jeżeli transakcja z jakiegoś powodu nie dojdzie do skutku, o wiele łatwiej jest odzyskać pieniądze. To wydawca karty ponosi odpowiedzialność za ten zwrot, a nie sklep internetowy.
  • Buduj swoją historię kredytową – jedynie płatność za pomocą karty kredytowej umożliwia nam budowanie pozytywnej historii kredytowej. Płacąc w sklepie internetowym za pomocą przelewu z własnych środków, nie będziemy jej zdobywać. 
  • Skorzystaj z programów premiowych – wiele sklepów oferuje ciekawe premie i zniżki przy wykorzystaniu kart płatniczych za dokonanie zakupów. Dzięki temu możemy zyskać kilka procent rabatu przy następnych zakupach albo parę punktów, które w przyszłości wymienimy na ciekawą nagrodę.

Płacenie kartą kredytową i debetową w Internecie jest rozwiązaniem wygodnym i elastycznym, a przede wszystkim bardzo prostym. O ile pamiętamy o kilku ważnych zasadach, jest to także całkowicie bezpieczne. Najbardziej skomplikowana będzie pierwsza transakcja. Wystarczy jednak zobaczyć, jakie to proste, a już nigdy nie będziemy chcieli skorzystać z innej metody. Pozabankowa karta kredytowa Cardina czeka, przekonaj się jakie to proste!

Teraz już wiesz jak płacić kartą przez Internet!