jak działa karta kredytowa

Jak działa karta kredytowa?

Porady
29 Września 2020
Udostępnij

Karta kredytowa jest nowoczesnym rozwiązaniem finansowym, które daje nam możliwość skorzystania dodatkowych z pieniędzy, kiedy zajdzie taka potrzeba, nawet gdy aktualnie nie mamy ich na koncie. Można je porównać pod tym kątem do pożyczek i kredytów, choć korzystanie z nich jest z reguły znacznie wygodniejsze i prostsze. Czy wiesz, jak działa karta kredytowa i kiedy jest najatrakcyjniejszym rozwiązaniem?

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to nazwa mechaniki udzielania kredytu, nie w postaci jednorazowego przelewu na nasze konto, a odnawialnej linii kredytowej. Otrzymujemy nowe konto bankowe lub rachunek przy naszym koncie i osobną kartę, która umożliwia nam do niego łatwy i wygodny dostęp. W zależności od naszej zdolności kredytowej i wnioskowanej przez nas kwoty otrzymujemy pieniądze, z których możemy dowolnie korzystać przy:

Jak działa karta kredytowa? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wykorzystując te pieniądze, naliczana jest na to konto odpowiednia należność, którą spłacamy w późniejszym okresie zdefiniowanym przez bank, po czym nasza linia kredytowa jest odnawiana – znowu mamy do wykorzystania początkową sumę pieniędzy. Tak w skrócie można opisać prosty mechanizm działania karty kredytowej.

Różnice pomiędzy kartą kredytową a debetową

Karta debetowa to ten kawałek plastiku, który bank wydaje nam do naszego konta osobistego. Możemy nim płacić w sklepie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Z wyglądu jest identyczna z kartą kredytową, a podstawowa różnica polega na pochodzeniu środków, z których korzystamy. Choć nazwa może być z początku mylna – w końcu karta debetowa kojarzy się z debetem – to tym mianem nazywamy właśnie karty płatnicze przypisane do naszych kont, na których znajdują się nasze pieniądze. Karta kredytowa udostępnia nam środki, które nie są naszą własnością. Dlatego też nie każdy może otrzymać taki produkt. Zasada przyznawania odnawialnego limitu kredytowego jest bardzo podobna do otrzymywania kredytu konsumpcyjnego – konieczne jest zbadanie zdolności kredytowej wnioskującego. Kartę debetową może zaś otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia, a za zgodą rodziców nawet niepełnoletnie osoby.

Jak działa pozabankowa karta kredytowa?

Choć pojęcie karty kredytowej najczęściej kojarzy nam się jedynie z ofertami banków, to coraz częściej widzimy tego typu produkty udostępniane na bardzo korzystnych warunkach, jako propozycję innych instytucji finansowych. Najlepszym przykładem jest pozabankowa karta kredytowa Cardina, której mechanizm działania jest identyczny z innymi produktami bankowymi, ale sama linia kredytowa opiera się na umowie pożyczkowej, a nie kredytowej, co znacznie ułatwia jej otrzymanie. Dzięki temu jest ona dostępna szerszemu gronu odbiorców. Z pozabankowej karty kredytowej Cardina mogą skorzystać nawet osoby, które nie są w stanie uzyskać karty kredytowej w tradycyjny sposób, udostępniany w ofercie najpopularniejszych banków.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Standardową kartę kredytową, którą oferują banki, mogą otrzymać osoby pełnoletnie z pozytywną historią kredytową i posiadające odpowiednią zdolność kredytową. Choć wnioskować o nią możemy nawet przez Internet, to bank poprosi nas o przedstawienie:

 • zaświadczenia o zatrudnieniu,
 • wyciągu z konta bankowego z wynagrodzeniami,
 • zaświadczenia o dochodach,
 • deklaracji PIT za ostatni rok podatkowy,
 • inne dokumenty potwierdzające osiągane przychody.

Na tej podstawie jesteśmy dokładnie prześwietlani. Bank sprawdza, czy warto nam zaufać i pożyczyć pieniądze w postaci odnawialnej linii kredytowej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pozabankowych kart kredytowych.

W Cardina łatwiej o kartę!

By otrzymać produkt Cardina, wystarczy:

 • być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
 • wiek od 21 do 65 lat,
 • posiadać aktywny telefon komórkowy.

Jak widzimy, o wiele więcej osób może skorzystać z ofert pozabankowych kart kredytowych.

Jak założyć kartę kredytową?

Chcą założyć kartę kredytową w tradycyjny sposób, najlepiej udać się do siedziby swojego banku, gdzie przy pomocy doradcy można otrzymać informację o wszelkich dokumentach, wymaganiach i przebiegu procesu wymaganego przed wydaniem karty.

Drugą, szybszą i z reguły prostszą możliwością jest wnioskowanie o założenie karty kredytowej przez Internet. Nie każdy bank jednak ma taką możliwość, w przeciwieństwie do instytucji pozabankowych.

Jak założyć kartę kredytową przez internet? Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej, wykonać przelew weryfikacyjny na złotówkę i poczekać na decyzję. Na tej zasadzie działa Cardina, dzięki czemu możesz otrzymać swoją kartę szybciej i wygodniej, bez wychodzenia z domu!

Pojęcia związane z kartą kredytową – to musisz znać!

Karty kredytowe są ciekawymi produktami, których nie trzeba się bać, pod warunkiem, że znamy zasady ich działania. W takim przypadku będą darmowe lub prawie darmowe, a zapewnią nam komfort i wsparcie finansowe zawsze wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Prezentujemy pojęcia związane z tym produktem finansowym oraz metodę ich działania.

Limit na karcie kredytowej – jak to działa?

Limit na karcie kredytowej to suma środków, która jest nam udostępniana. W dużej mierze zależy od naszej zdolności kredytowej oraz polityki firmy, która przyznaje nam kartę. W bankach może to być nawet limit w wysokości 50 tys. złotych. Najczęściej jednak suma ta jest o wiele niższa i wynosi kilka tysięcy złotych. Z przyznanego nam limitu możemy dowolnie korzystać podczas płacenia za zakupy stacjonarne lub internetowe. Jeśli przykładowo otrzymaliśmy limit w wysokości tysiąca złotych i kupiliśmy z naszej karty kredytowej produkty za 500 złotych, to dalej mamy drugie tyle do wykorzystania. Wydane pieniądze musimy spłacić w widniejącym na umowie kredytowej terminie we wskazanej kwocie. Po spłaceniu całego zadłużenia znów mamy do dyspozycji pełną kwotę.

Cykl rozliczeniowy – co to jest?

Cykl rozliczeniowy to czas, w którym korzystamy z naszej karty, a wszystkie dokonane transakcje są sumowane i zbierane w zbiorcze zestawienie. Jeśli przykładowo otrzymaliśmy naszą kartę kredytową w dniu 25 stycznia, będzie to dzień rozpoczęcia pierwszego cyklu rozliczeniowego, który zakończy się 24 lutego. Następny cykl rozliczeniowy będzie zaś trwał od 25 lutego do 25 marca. Każdorazowo po zakończeniu takiego okresu otrzymujemy wyciąg, na którym znajdziemy:

 • wysokość salda na dzień zamknięcia,
 • podsumowanie wszystkich dokonanych transakcji,
 • naliczone opłaty,
 • minimalną kwotę, którą musimy zapłacić,
 • termin spłaty zadłużenia.
 • Liczba informacji może się różnić w zależności od danej instytucji.

Jaki jest czas na spłatę zadłużenia?

Po zamknięciu cyklu rozliczeniowego, o którym pisaliśmy wyżej, następuje czas na spłatę naliczonych należności. Najczęściej wynosi około 14 dni. To oznacza, że po otrzymaniu wyciągu mamy około 2 tygodni na spłatę przynajmniej części zadłużenia. Z reguły minimum wynosi ok. 5% całkowitej kwoty zadłużenia. Możemy także spłacić całość lub część, co jest o wiele bardziej atrakcyjne w przypadku kart kredytowych, gdyż dzięki temu zmniejszymy opłatę za wykorzystanie limitu w danym okresie rozliczeniowym. Im szybciej spłacimy kartę tym koszty będą mniejsze!

Koszty tradycyjnej karty kredytowej

Karty kredytowe z oferty tradycyjnych banków nigdy nie są całkowicie darmowa. Istnieje wiele opłat, które mogą – choć nie muszą – zostać nam naliczone. Są to:

 • opłata za wydanie karty,
 • opłata roczna lub miesięczna za sam fakt posiadania karty,
 • obowiązkowe ubezpieczenie,
 • opłata za przekroczenie limitu karty,
 • opłaty za zmianę cyklu rozliczeniowego.

Pozabankowa karta kredytowa Cardina, to nie tylko łatwiejszy dostęp, ale i niższe koszty!

W przeciwieństwie do większości popularnych ofert na karty kredytowe, Cardina zapewnia swoim klientom usługi o znacznie niższych, często zerowych kosztach:

 • wydanie karty głównej za 0 zł!
 • opłata miesięczna za kartę główną w pierwszym roku 0 zł!
 • aktywacja i zastrzeżenie karty za 0 zł!
 • przelewy i płatności przez internet za 0 zł!
 • opłata za przekroczenie limitu karty, tylko 20 zł!

Zobacz najlepszy sposób na spłatę karty kredytowej!

Korzystaj z karty mądrze i zyskuj więcej!

Czytajmy dokładnie tabele opłat, zanim podejmiemy decyzję o wnioskowaniu o daną kartę kredytową. Jeśli planujemy aktywnie korzystać z tego produktu, możemy wybrać ciekawą ofertę z minimalnymi kosztami. Zawsze także pamiętajmy aby spłacać swoje zadłużenie w terminie, aby uniknąć odsetek, które wynoszą dość sporo, bo aż 10%. Można jednak znaleźć takie produkty, jak pozabankowa karta kredytowa Cardina, gdzie przez pierwszy rok korzystania nie są naliczane żadne odsetki.

Karty kredytowe online są ciekawym i elastycznym produktem finansowym, który umożliwia nam korzystanie z dodatkowej gotówki wtedy, kiedy jest nam to potrzebne. Stanowią zabezpieczenie, oraz zapewniają wygodę w użytkowaniu. Pamiętajmy że minipłatności do 50zł nie wymagają podania PINu dzięki czemu proces zakupu jest jeszcze szybszy!

Teraz już wiesz jak działa karta kredytowa i jakie możliwości oferuje!