8 różnic pomiędzy pożyczką a kredytem

8 różnic pomiędzy pożyczką a kredytem

Porady
18 Sierpnia 2021
Udostępnij

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sięgnij po kredyt lub pożyczkę. Sprawdź, czym właściwie różnią się oba produkty finansowe. Kiedy lepiej zdecydować się na kredyt, a kiedy lepiej wybrać pożyczkę? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Kredyt a pożyczka – różnice

Wbrew obiegowej wiedzy, kredyt i pożyczka nie są pojęciami synonimicznymi. Oznaczają dwa odrębne produkty finansowe, pomiędzy którymi istnieje sporo różnic.

Podstawa prawna

Jedną z głównych różnic pomiędzy kredytem a pożyczką jest podstawa prawna. Każda umowa kredytowa musi być zgodna z prawem bankowym, z kolei pożyczki podlegają kodeksowi cywilnemu. Z tej różnicy wynikają kolejne, dotyczące choćby podmiotu udzielającego wsparcia finansowego, przedmiotu umowy czy dodatkowych kosztów.

Sama umowa kredytowa musi być przedłożona na piśmie, inaczej jest nieważna. W przypadku pożyczek nie ma już takiego wymogu. Pożyczka może być zawarta nawet słownie, jeśli dotyczy ona kwoty nie większej niż 1000 zł.

Przedmiot umowy

Kredyty zawsze dotyczą pewnej kwoty pieniędzy. Prawo bankowe definiuje kredyt jako czasowe oddanie pewnej sumy pieniędzy klientowi z obowiązkiem jej spłaty. Pożyczki oczywiście również dotyczą najczęściej pewnej sumy pieniędzy, jednak prawnie pożyczyć można również przedmioty materialne mające cechy określonej grupy produktów. Zalicza się do tego np. benzynę czy węgiel. Nie można jednak pożyczyć przedmiotu mającego swoje indywidualne i jednostkowe cechy – czyli konkretnego i niepodważalnego.

Koszty

Warto pamiętać, że umowa kredytowa jest zawsze płatna. Zatem jeśli decydujesz się na kredyt, weź pod uwagę, że będziesz zobowiązany oddać bankowi większą sumę pieniędzy i ponieść dodatkowe koszty początkowe. W umowie kredytowej jasno zaznaczona jest obecność odsetek i koszt uruchomienia kredytu.

Koszty pożyczki nie są ustalone prawnie. Wszystko zależy od stron zawierających umowę. Ewentualna wysokość i dodatkowe koszty pożyczki ustalone są jedynie w umowie. Przykładowo pożyczka pomiędzy członkami rodziny nie musi wiązać się z żadnymi kosztami. Oddajesz tyle, ile pożyczyłeś. W przypadku pożyczek bankowych lub prywatnych umowa może określać wysokość odsetek i koszt samego udzielenia pożyczki.

Cel

Decydując się na kredyt, zawsze musisz podać konkretny cel, na który przeznaczysz uzyskane pieniądze. Banki mogą sprawdzić, na co rzeczywiście wydałeś pieniądze i w razie niezgodności zażądać całkowitego zwrotu pożyczonej kwoty.

Pożyczki pod tym względem są o wiele bardziej elastyczne. Podczas wnioskowania o pożyczkę lub o pozabankową kartę kredytową nie musisz podawać celu, na który przeznaczysz pieniądze. Równie dobrze mogą być to pozabudżetowe wydatki związane z naprawą sprzętu AGD czy kupno nowego telewizora.

Podmiot udzielający

Starając się o kredyt, swój wniosek zawsze kierujesz do banku. Ustalone jest to w prawie bankowym. Żadna inna instytucja nie może udzielić Ci kredytu. Pożyczkę z kolei może udzielić Ci bank, instytucja pozabankowa, firma prywatna, a nawet rodzina.

Kwota i czas spłaty

Kolejne różnice pomiędzy kredytem a pożyczką dotyczą maksymalnej kwoty, jaką możesz pożyczyć i terminu jej spłaty. Banki na umowę kredytową mogą pożyczyć Ci nawet kilkaset tysięcy złotych. Maksymalna wysokość kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej. Tak duża kwota rozłożona jest na wygodne, comiesięczne raty na okres nawet kilkudziesięciu lat.

Pożyczki są lepszym rozwiązaniem na sfinansowanie mniejszych celów. Ich maksymalna wysokość wynosi 60 tysięcy złotych. Jesteś także zobowiązany do spłaty pożyczonej kwoty w przeciągu maksymalnie 60 miesięcy.

Tryb spłaty

Umowa kredytowa od razu obejmuje cały harmonogram spłaty kredytu. Suma pieniędzy wraz z odsetkami podzielona jest na równe comiesięczne raty. W przypadku pożyczek istnieje kilka sposobów spłaty zobowiązania. Możesz wybrać pożyczkę, podobnie jak kredyt, rozłożoną na comiesięczne raty lub wybrać szybką pożyczkę online, którą musisz spłacić w całości w przeciągu 30 lub 60 dni.

W jaki sposób spłacić kartę kredytową Cardina? W przypadku tego zobowiązania istnieje o wiele bardziej elastyczny sposób spłaty. Wystarczy, że co miesiąc przelejesz na kartę minimalną kwotę spłaty, a resztę zadłużenia możesz dostosować do swoich obecnych zobowiązań.

Czas trwania procedury

Jeśli zależy Ci na czasie, o wiele lepszym wyborem będzie pożyczka. W przypadku szybkich pożyczek online gotówka może jeszcze tego samego dnia znaleźć się na Twoim koncie. Proces wnioskowania jest maksymalnie zautomatyzowany, co pozwala na skrócenie całej procedury do minimum.

Na decyzję banku w sprawie udzielenia kredytu musisz poczekać kilka dni. Podczas całej procedury sprawdzane są dołączone do wniosku dokumenty, a także Twoja historia kredytowa. W przypadku kredytów hipotecznych na decyzję możesz czekać nawet kilka tygodni. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie, gdy szybko potrzebujesz gotówki.

Jeszcze lepszym sposobem finansowania nagłych wydatków są karty kredytowe - wniosek wygodnie złożysz online. Z dostępnych na karcie środków można korzystać, bez ponownego składania wniosku. Jak widzisz, różnica między kredytem a pożyczką jest dość duża. W zależności od tego, czy potrzebujesz dużej kwoty, czy niewielkiej, wybierz odpowiedni produkt finansowy. Dopasuj go także do swoich możliwości spłaty zobowiązania i czasu na sfinansowanie swojego celu.