Budowanie historii kredytowej – dlaczego to takie ważne?

Budowanie historii kredytowej – dlaczego to takie ważne?

Porady
14 Lipca 2021
Udostępnij

Nieprzewidziane wydatki przytrafiają się każdemu z nas, ale nie zawsze w takich sytuacjach możemy sięgnąć po oszczędności. Ich brak często powoduje, że jedynym rozwiązaniem i formą pomocy staje się skorzystanie z usług instytucji, która wesprze nas dodatkową gotówką, przyznaną na określonych warunkach. Jednak warto pamiętać o tym, że aby otrzymać zastrzyk gotówki w kryzysowym momencie, musimy być dla instytucji finansowej wiarygodni, a o to trzeba zadbać dużo wcześniej.

Tak naprawdę pracujemy na to latami. W jaki sposób? Kluczem do sukcesu jest budowanie historii kredytowej, mającej bezpośredni wpływ na to, czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czy negatywnie i czy otrzymamy dostęp do dodatkowych środków.

Awaria sprzętu RTV lub AGD, usterka w samochodzie, problemy zdrowotne czy nagła potrzeba wyjazdu na spontaniczny urlop – to tylko kilka przykładów, kiedy nieoceniona może okazać się możliwość zaciągnięcia kredytu. Ale podpisując umowę, trzeba mieć na uwadze to, że zobowiązujemy się do terminowej spłaty pożyczki. Niewywiązywanie się z tego obowiązku zostaje odnotowywane w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej, i może przysporzyć nam problemów w momencie, kiedy będziemy chcieli sięgnąć po kolejny produkt kredytowy – nawet jeśli ten poprzedni z dużym opóźnieniem, ale jednak uda nam się spłacić. Warto o tym pamiętać i mieć świadomość tego, jak budować historię kredytową, żeby w razie potrzeby bez przeszkód móc uzyskać pomoc finansową w postaci udzielonego kredytu.

Ważne zasady budowania dobrej historii kredytowej

Czasami wydaje nam się, że wpływ na kwotę kredytu, jak również to, czy zostanie on nam przyznany, w głównej mierze ma wysokość dochodów. Z pewnością nie jest ona bez znaczenia dla podmiotu udzielającego wsparcia finansowego, ale jest też inny bardzo istotny czynnik, który stanowi nasza historia kredytowa. Co się w niej znajduje? Informacje o zadłużeniach, które zostały przez daną osobę zaciągnięte. Dowiemy się, czy wnioskodawca spłaca już jakiś kredyt, ile miał ich w przeszłości, czy ma tendencję do brania kilku kredytów i pożyczek równocześnie i co najważniejsze, czy terminowo dokonuje spłaty rat. Wszystko to pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy osoba ubiegająca się o kredyt jest wiarygodna i będzie wywiązywała się z warunków umowy.

A co, jeśli nigdy nie braliśmy kredytu i tym samym nie posiadamy historii kredytowej? Wbrew pozorom nie działa to wcale na naszą korzyść, ponieważ instytucja, która potencjalnie ma nam udzielić kredytu, nie ma o nas żadnych informacji. Jesteśmy dla niej znakiem zapytania i wielką niewiadomą, bo możemy okazać się wzorowymi kredytobiorcami, którzy zawsze wpłacają ratę o czasie, jak i takimi, którym odsetki rosną, a dług nie maleje. Dlatego też warto rozpocząć budowanie historii kredytowej już w młodym wieku, np. biorąc jakąś rzecz na raty, dzięki czemu będzie o nas ślad w BIK-u, co w przyszłości ułatwi nam wzięcie kredytu. Przy czym, aby informacja o terminowej spłacie zadłużenia nie zniknęła z rejestru BIK-u, należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o kredycie po jego spłacie. W przypadku gdy uregulowanie należnych rat nastąpiło długo po terminie, wtedy informacja ta widoczna jest jeszcze przez pięć lat – nawet jeśli nie udzieliliśmy zgody na przetwarzanie danych o kredycie.

Kolejnym dość oczywistym czynnikiem, który wpływa na budowanie pozytywnej historii kredytowej, jest terminowość spłaty rat. Choć jeżeli mamy kilkadziesiąt terminowych spłat, a dwa czy trzy razy zdarzy nam się dokonać przelewu po terminie, to nie musimy przejmować się tym, że lata starań poszły na marne i nasz wizerunek w kontekście budowania historii kredytowej legł w gruzach. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i instytucje finansowe zdają sobie sprawę z tego, że każdemu może zdarzyć się gorszy czas. Pod warunkiem, że jest to incydentalne! Jeśli zdarza nam się dokonywać przelewu tytułem spłaty zadłużenia po terminie z powodu roztargnienia i tego, że umknęła nam ta ważna data, to możemy ustawić sobie zlecenie stałe – pod warunkiem, że wysokość rat się nie zmienia. Doskonałym sposobem na budowanie historii kredytowej jest też korzystanie z karty kredytowej. Jak działa karta kredytowa? W momencie, kiedy na naszym koncie nie ma już środków lub z różnych powodów nie chcemy ich wydawać, możemy sięgnąć po kartę kredytową i wykorzystać jej limit, który następnie w wyznaczonym terminie powinniśmy spłacić, a każda taka wpłata zostaje odnotowana w historii kredytowej i buduje naszą wiarygodność.

Pozabankowa karta kredytowa i korzyści z jej posiadania

Szukasz nowoczesnego rozwiązania, które zagwarantuje dostęp do odnawialnego limitu kredytowego nie tylko na terenie Polski, ale również całego świata? Pozabankowa karta kredytowa Cardina to szybki i prosty sposób na dodatkową gotówkę, którą możemy otrzymać na bardzo atrakcyjnych warunkach. Proces, który umożliwi nam otrzymanie karty kredytowej Cardina, zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy przygotować dowód osobisty, numer konta bankowego, a także adres e-mail i numer telefonu komórkowego, a następnie wejść na stronę, wypełnić formularz i czekać na decyzję. W zależności od zdolności kredytowej pozabankowa karta kredytowa Cardina może posiadać limit od 600 zł do 5 000 zł. Po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego na wskazany we wniosku adres e-mail zostanie wysłane zestawienie transakcji dokonanych przy użyciu karty z informacją o opłatach, a także podana zostanie minimalna kwota do spłaty, którą powinniśmy uiścić na indywidualny numer konta. Wpłaty należy dokonać w ciągu 14 dni od wygenerowania zestawienia.

Karty kredytowe i wszelkiego rodzaju kredyty są bardzo pomocne, gdy nagle znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej. Ale zaciągając zobowiązanie, musimy pamiętać o konieczności jego terminowej spłaty. Tylko w ten sposób będziemy budować dobrą historię kredytową, która w przyszłości umożliwi nam otrzymanie kredytów i kart kredytowych na wyższe kwoty. Cardina to szybka gotówka, którą możemy wypłacać we wszystkich bankomatach MasterCard, jak również korzystać z niej, wykonując transakcje bezgotówkowe.