Co to jest cyberprzestępczość i jak się przed nią chronić?

Co to jest cyberprzestępczość i jak się przed nią chronić?

Porady
Bezpieczne finanse
20 Kwietnia 2022
Udostępnij

Obecnie nasze życie niemal zupełnie przeniosło się do Internetu. Pandemia spowodowała, że ogromna ilość osób nadal pracuje zdalnie. Przez Internet robimy zakupy, uczymy się i prowadzimy spotkania biznesowe. Przestrzeń ta nie jest jednak w pełni bezpieczna, o czym z pewnością wie każdy, kto padł choć raz ofiarą oszustów w Internecie. Czym właściwie jest cyberprzestępczość i w jaki sposób oszuści mogą na nas oddziaływać i wyłudzać nasze dane?

Co to jest cyberprzestępczość?

Cyberprzestępczością określa się ogół działań niezgodnych z prawem, które mają na celu wyłudzenie danych, przejęcie kontroli nad urządzeniem, kradzież informacji i danych czy rozprzestrzenianie w sieci dzieł objętych prawami autorskimi. Wszystkie przestępstwa odbywają się za pomocą komputerów i sieci. Dziś wyróżnia się wiele rodzajów cyberprzestępczości, a każda z nich zmienia się i doskonali razem z rozwojem nowych mediów. Aby czuć się bezpiecznie w sieci, warto znać najpopularniejsze pola działań przestępców i sposoby ochrony przed cyberprzestępcami.

Rodzaje cyberprzestępczości

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że za pomocą Twojego komputera przestępcy popełniają czyny niezgodne z prawem. Internet daje ogromne możliwości dla każdego, ułatwia i przyspiesza wiele rzeczy, jednak niesie ze sobą także wielkie zagrożenia. W jednej sekundzie możesz stać się bankrutem lub stracić dostęp do swojego komputera. Poznaj rodzaje cyberprzestępczości i zobacz, jak się przed nią chronić.

Phishing

W sektorze finansowym najniebezpieczniejszy jest Phishing. Jest to wyłudzanie wrażliwych danych, co najczęściej prowadzi do opróżniania konta ofiary lub brania kredytów na jej nazwisko na ogromne sumy. Przestępcy najczęściej kradną numery pesel, dowodów tożsamości, numery kont bankowych, a nawet loginy i hasła do kont internetowych. Jak tego dokonują?

Najczęściej podszywają się pod instytucje porządku publicznego, banki czy firmy kurierskie. Wysyłają fałszywe maile i SMS z linkiem prowadzącym do formularzy czy łudząco podobnych stron do logowania najpopularniejszych banków. Bardzo popularna jest także prośba o dopłacenie za przesyłkę, która znajduje się w paczkomacie.

Malware

Pod pojęciem malware kryją się wszelkie wykroczenia dokonane za pomocą złośliwego oprogramowania. Czasami wystarczy zapisać na dysku mały plik tekstowy pochodzący z maila, aby jednocześnie wpuścić na swój komputera trojana, robaka, wirusa czy też programy szpiegujące lub blokujące do części zasobów komputera. Za pomocą oprogramowania przestępcy są w stanie wykraść wrażliwe dane, zniszczyć pliki na komputerze lub całkowicie uniemożliwić uruchomienie sprzętu.

Hacking

O hakerach powstało bardzo dużo filmów sensacyjnych. Geniusze komputerowi za pomocą niedostępnych dla ogółu sposobów potrafili przedostać się do najbardziej chronionych baz danych, przejąć kontrolę nad komputerami korporacji czy rządowych. Historie takie niestety nie są jedynie fikcją. W świecie rzeczywistym dochodzi do wielu przestępstw polegających właśnie na włamaniach i niszczeniu zabezpieczeń oraz przedostawaniu się do czyjegoś komputera. Działania te, szczególnie zorganizowane, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Cyberstalking

O stalkingu mówiło się wiele. Jak to właściwie wygląda w świecie internetu? Podobnie jak w rzeczywistości cyberstalker dąży do osaczenia swojej ofiary. Nieustannie ją obserwuje, np. poprzez social media, gdzie niczego nieświadomi użytkownicy bardzo często zdradzają o sobie wiele ważnych informacji. Następnie ofiara otrzymuje niechciane informacje niemal każdą możliwą drogą: przez maile, komunikatory czy social media.

Niezgodne z prawem jest także wszelkie naruszanie praw autorskich polegające na rozpowszechnianiu filmów, muzyki, a także pobieranie za to opłat. Oszuści mogą kryć się także na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych, gdzie sprzedają fikcyjne produkty lub niesprawne.

Jak się chronić przed cyberprzestępcami?

Żadna ochrona nie będzie działać, jeśli nie zachowasz ostrożności. Przede wszystkim nie klikaj w linki, a tym bardziej nie zapisuj załączników z podejrzanych wiadomości mailowych. Uważaj także na dziwne wiadomości od znajomych, ponieważ przestępcy mogą skraść ich konta i próbować wyłudzić w ten sposób dane od osób na liście znajomych.

Jeśli ktokolwiek, w jakikolwiek sposób prosi Cię o podanie loginu i hasła do konta bankowego zignoruj wiadomość. Chroń swoje dane osobowe i podawaj je jedynie w sytuacjach, w których jesteś pewien odbiorcy lub połączenie jest szyfrowane.

Na swoim komputerze miej zawsze zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Wszelkie swoje konta do sklepów internetowych, skrzynki mailowej czy banku chroń za pomocą silnego hasła, które ma w sobie przynajmniej 12 znaków, małe i duże litery i znak specjalny.

Pozabankowa karta kredytowa czy debetowa pozwalają na zakupy online – zachowaj szczególną ostrożność przy ich dokonywaniu i sprawdzaj sprzedawców, zanim coś od nich kupisz. Sprawdź, jak płacić kartą przez internet.

Na sam koniec ograniczaj korzystanie z sieci publicznych. Jeśli jest to już konieczne, unikaj logowania do systemu bankowości internetowej i pobierania oprogramowania.

Cyberprzestępczość jest równie niebezpieczna, jak ta dokonywana w świecie rzeczywistym. Chwila nieuwagi może spowodować, że stracisz wszystkie oszczędności na koncie, utracisz ważne dla siebie pliki czy nawet dostęp do komputera. Zachowaj szczególną ostrożność podczas poruszania się w sieci, aby nie paść ofiarą cyberprzestępczości.