Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?

Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?

Porady
Bezpieczne finanse
23 Lutego 2022
Udostępnij

Dziś każdy ma kartę debetową lub kredytową, którą płaci za zakupy w piekarni lub wystawną kolację w restauracji. Gdy potrzebna jest gotówka, zamiast w kolejce do banku, szybko można wyciągnąć za jej pomocą gotówkę z bankomatu. Karty płatnicze znacznie ułatwiają nam codzienne sprawunki, jednak otwierają także drogę dla przestępców, którzy w sprytny sposób mogą pozyskać wszystkie dane z naszych kart. Jak tego dokonują? Dowiedz się, co to jest skimming i jak się przed nim chronić.

Co to jest skimming?

Skimming to przestępstwo, mające na celu pozyskanie poufnych danych z pasków magnetycznych kart płatniczych. Zostają one nielegalnie i bez wiedzy właściciela sczytane i zapisane na czystą kartę. To pozwala za pomocą kopii karty dokonywać płatności bezgotówkowych lub wypłacać pieniądze w bankomatach, a wszystkie środki pochodzą z kont bankowych ofiary. Przy odrobinie nieuwagi może zaskoczyć Cię Twój miesięczny wyciąg z karty kredytowej, na której będą widniały transakcje, których nie dokonywałeś.

Jak właściwie przestępcom udaje się dokonywać tej kradzieży? Jak wygląda skimming karty i co właściwie jest do tego potrzebne?

Sposoby na kradzież danych z kart płatniczych

Kradzież danych z kart płatniczych dokonywany jest przez skanowanie paska magnetycznego lub chipu. Nie jest to możliwe, gdy tylko zbliżasz kartę do bankomatu lub terminala. Z tego powodu wszelkie kradzieże danych z kart płatniczych dokonywane w tramwaju czy autobusie są niemożliwe.

Przestępcy robią to na dwa sposoby: podczas płatności za pomocą terminala lub wypłaty pieniędzy w bankomatach. Ten drugi sposób jest znacznie powszechniejszy i wystarczy chwila nieuwagi, aby paść ofiarą skimmingu.

Podczas płatności za pomocą karty przestępcy przepuszczają ją przez fałszywy terminal. Dzięki temu bez Twojej wiedzy szybko kopiują wszelkie dane z karty. Ten sposób jednak nie pozwala im pozyskać od Ciebie kodu PIN, chyba że podejrzą go, kiedy będziesz wpisywał go na klawiaturze prawdziwego terminala. Same dane sczytane z karty pozwalają jednak na płatności bez weryfikacji kodem PIN, czyli na wszelkie zakupy w Internecie.

Drugim sposobem jest zainstalowanie tzw. skimmera w bankomacie. W miejscu, w którym wkładasz kartę, przestępcy instalują specjalną nakładkę skanującą dane z karty. Dodatkowo jednak montują fałszywą klawiaturę, za pomocą której pozyskuj Twój kod PIN. Innym sposobem jest zainstalowanie kamery skierowanej dokładnie na klawiaturę. Dzięki temu przestępcy mają nie tylko wszystkie niezbędne dane, ale także PIN, który umożliwia im wypłatę gotówki z bankomatu.

Jak uchronić się przed skimmingiem?

Aby uchronić się przed skimmingiem, należy przede wszystkim zachować czujność podczas każdorazowego wyciągania własnej karty płatniczej z portfela. Często nie potrzeba specjalistycznych urządzeń, aby skraść dane z karty. Wystarczy, że w autobusie czy innym zatłoczonym miejscu ktoś podejrzy Twoje dane na karcie. Unikaj niepotrzebnego wyciągania jej z portfela w takich miejscach. Koniecznie także zasłaniaj ręką klawiaturę, gdy wprowadzasz PIN. Zakrywaj kartę, gdy czekasz np. aż ekspedientka poda Ci terminal.

Podczas płatności kartą obserwuj, co ekspedientka lub kelner robią z Twoją kartą. Powinieneś zareagować, gdy np. karta zostaje przeciągnięta przez dwa podobne do siebie terminale. Nie pozwalaj także, aby osoba oddaliła się z Twoją kartą np. na zaplecze. Wszystkie te sytuacje dają możliwość zeskanowania danych bez Twojej wiedzy.

Podczas pobierania gotówki z bankomatu uważnie mu się przyjrzyj. Skorzystaj z innego urządzenia, gdy zobaczysz na bankomacie wystającą nakładkę, ślady po śrubokręcie lub kleju. Ponadto Twoją czujność powinna wzbudzić także wystająca ponad poziom klawiatura z niestandardowymi przyciskami. Podczas wpisywania kodu zerknij czy nie ma w bankomacie dodatkowej kamery skierowanej na klawiaturę.

Aby uchronić się przed opróżnieniem konta, można zmienić limity na swoim koncie. Przykładowo, jeśli masz kartę do płatności internetowych, w jej opcjach możesz zmniejszyć limit do dziennego wypłacania gotówki z bankomatu. Z kolei, jeśli używasz karty jedynie do wypłaty gotówki z bankomatu – zmniejsz limit płatności przez internet. 

Ważnym elementem ochrony przed skimmingiem jest także kontrola swojej historii płatniczej. Każda niewykonana przez Ciebie transakcja, która obciąża Twoje konto, powinna zmusić Cię do reakcji. Natychmiast zastrzeż swoją kartę i zgłoś sprawę do banku lub na policję.

Skimming, czyli sczytywanie danych z paska magnetycznego kart płatniczych, jest przestępstwem, którego ofiarą może paść każdy. Wystarczy, że skorzystasz z bankomatu, w którym został zainstalowany skimmer lub pozwolisz zeskanować kartę podczas płatności za pomocą terminala. Możesz jednak łatwo ochronić się przed tego typu oszustwami – przede wszystkim pozostając czujnym. Chroń swoje dane na karcie i PIN, aby nie paść ofiarą skimmingu.

Sprawdź jak założyć kartę kredytową