Co zrobić, kiedy bank odmawia kredytu? Jakie mamy alternatywne rozwiązania?

Porady
12 Stycznia 2021
Udostępnij

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale z pewnością są niezbędne do życia. Czasem zdarza się, że potrzebujemy gotówki, której nie mamy. Idziemy do banku, który niestety odmawia nam udzielenia kredytu. Co możemy wtedy zrobić? Czy trzeba rezygnować ze swoich planów, czy możemy udać się po pomoc finansową gdzieś indziej? 

Zapytajmy, dlaczego bank odmawia kredytu

Wraz z odmową otrzymania kredytu powinniśmy dostać przyczynę, dlaczego tak się stało. Bank bierze pod uwagę wiele czynników:

  • stabilność naszego zatrudnienia
  • poziom dochodów
  • sytuację rodzinną
  • stan obecnego zadłużenia

Bank odmawia kredytu, jeśli stwierdzi, że jego udzielenie jest zbyt ryzykowne. Jeśli dla jednej instytucji zarabiamy zbyt mało, warto zgłosić się do innej. Istnieje duża szansa, że w placówce konkurencyjnej firmy większą wagę przykłada się do sytuacji rodzinnej czy stabilności zatrudnienia. Gorzej będzie, jeśli okaże się, że jesteśmy zadłużeni, a bank odmawia kredytu, ponieważ widniejemy w bazie danych BIK-u lub BIG-u. Musimy wówczas poszukać instytucji, która nie weryfikuje naszej historii kredytowej, bądź jest ona mniej znacząca w procesie udzielania decyzji kredytowej.

Może pożyczka bez zaświadczeń i bez BIK-u?

Na rynku powstało wiele firm pożyczkowych, które udzielają wsparcia finansowego bez badania zdolności kredytowej czy historii zadłużenia. Oferowane produkty są elastyczniejsze, raty rozkładane na krótszy okres, a przede wszystkim pod uwagę brana jest nasza historia spłat w tej firmie. Pierwsza pożyczka z pewnością nie zostanie udzielona na wysoką kwotę, ale często zastrzyk gotówki w kwocie dwóch tysięcy złotych jest dla nas wystarczający. Taką pożyczkę możemy otrzymać przez Internet po dokonaniu przelewu autoryzującego na kwotę jednego grosza. Dużą przewagą tego typu produktów jest szybka decyzja o przyznaniu środków. Już po kilku minutach od złożenia wniosku dostajemy informację zwrotną. Nie kosztuje nas to wiele czasu, a może otrzymamy potrzebną nam kwotę.

Nie pożyczka, a pozabankowa karta kredytowa

Inną alternatywą jest złożenie wniosku o pozabankową kartę kredytową. Taki produkt cechuje się większą elastycznością od pożyczek. Otrzymujemy do dyspozycji odnawialną linię kredytową, z której możemy korzystać dowolnie przez cały czas trwania umowy. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią mieć zabezpieczenie w postaci dodatkowej gotówki, ale nie mają żadnego skonkretyzowanego celu. Co ważne – z karty możemy korzystać przez cały rok albo i dłużej, choć decyzja o jej przyznanie udzielana jest tylko raz.

Aby otrzymać kartę kredytową Cardina należy:

  • złożyć wniosek (na stronie www, u partnera brokera, w sieci partnerskiej itp.)
  • przejść pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej
  • zaakceptować warunki umowy o kartę kredytową (podpisując ją osobiście u jednego z partnerów kredytowych)

Ponadto wnioskodawca musi mieć:

  • skończone 20 lat
  • obywatelstwo polskie
  • aktywny telefon komórkowy

Często, kiedy bank odmawia kredytu, godzimy się z tą informacją i nie szukamy innych rozwiązań. A szkoda. Bądźmy świadomi, że do wyboru mamy wiele produktów oferowanych przez firmy prywatne, które również potrafią być atrakcyjne, a dodatkowo obostrzone mniejszą liczbą warunków, przez co są dostępne dla szerszego grona klientów.

Dowiedz się również, jak płacić kartą przez internet!