Czy mogę wziąć pożyczkę na dowolny cel? Jakie są najczęstsze przyczyny zaciągania kredytu?

Czy mogę wziąć pożyczkę na dowolny cel? Jakie są najczęstsze przyczyny zaciągania kredytu?

Porady
12 Maja 2021
Udostępnij

Z pewnością każdy z nas choć raz miał do spłacenia pożyczkę lub wziął sprzęt na raty. Wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki są popularnym sposobem finansowania pozabudżetowych wydatków. Czy pożyczkę można wziąć na dowolny cel? Na co najczęściej Polacy pożyczają pieniądze? 

Pożyczka na dowolny cel

Banki i instytucje pozabankowe oferują swoim klientom wygodne pożyczki z dopasowanymi do ich możliwości finansowych zasadami spłaty. W przeciwieństwie do długoterminowych kredytów czy zakupów na raty możesz je wydać na dowolny cel. Przy składaniu wniosku nie musisz podawać powodu, dla którego to robisz. Brane są pod uwagę jedynie wysokość pożyczki i Twoja zdolność kredytowa.

Z tego powodu pożyczki są doskonałym sposobem na finansowanie niespodziewanych wydatków czy zakupów związanych z remontem mieszkania. Jak wiadomo, podczas każdego remontu takie wydatki się zdarzają. 

Wielu Polaków korzysta z dostępnych produktów finansowych. Cenią sobie łatwość uzyskania pożyczki i brak zbędnych formalności przy składaniu wniosku. Pieniądze już w kilka chwil mogą trafić na Twoje konto. Oprócz pożyczek ciekawym rozwiązaniem jest także pozabankowa karta kredytowa Cardina z odnawialnym limitem. Jeśli nie musisz – nie korzystasz z niej. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, nie musisz ponownie składać wniosku i przechodzić całego procesu udzielania zgody na pożyczkę czy wydanie karty.

Skoro pożyczki są tak popularne w Polsce, to na co Polacy najczęściej je biorą? Czy są to wydatki związane z wakacjami, czy może kupnem sprzętu elektronicznego?

Najczęstsze przyczyny pożyczek

W tym momencie warto odróżnić pożyczkę od np. kredytu hipotecznego. Większość Polaków ma kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania. Stanowi on prawdopodobnie najczęstszy powód udzielania kredytu. Jednak mniejsze pożyczki brane są przez Polaków równie często. Ich spłata nie rozciąga się na kilkadziesiąt lat i zazwyczaj mają za zadanie pokryć mniejsze cele niż zakup mieszkania. Na co najczęściej zaciągamy pożyczki?

  • Bieżące opłaty

Jak się okazuje, domowy budżet nie zawsze jest w stanie pokryć wydatki związane z codziennym życiem. Najczęstszym powodem brania pożyczek jest właśnie opłacenie bieżących spraw związanych z wydatkami na żywność, opłacenie mediów czy czynszu. Niestety jest to jednak również najczęstszy powód popadania w spiralę finansową.

W takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę swój comiesięczny dochód i nie brać pożyczki, której nie będziesz w stanie spłacić. W przeciwnym razie kolejnym powodem, dla którego pożyczysz pieniądze, będzie chęć spłaty wcześniejszego zadłużenia.

  • Zakup sprzętu AGD lub elektronicznego

Kolejnym najczęstszym powodem brania pożyczek jest zakup sprzętu. Poprawa jakości życia wiąże się zawsze z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Zamiast odkładać kilka miesięcy część wypłaty na zakup wymarzonej pralki, lodówki czy telewizora, wiele osób woli wziąć pożyczkę i szybciej zakupić sprzęt. W tej sytuacji często wybierane są także zakupy na raty.

  • Remont mieszkania

Remont całego mieszkania bądź jego części również wiąże się ze sporymi wydatkami. Wiele osób decyduje się wziąć pożyczkę na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Równie częste są jednak pożyczki udzielane na pokrycie pozabudżetowych wydatków podczas remontu. Jak wiadomo, podczas zmiany instalacji elektrycznej czy hydraulicznej bardzo często mogą zdarzyć się sytuacje wymagające dodatkowych wydatków niezaplanowanych w początkowym budżecie.

  • Na wakacje i inne przyjemności

Dopiero na ostatnim miejscu znajdują się pożyczki udzielane na zaspokojenie przyjemności. Jak się okazuje, Polacy wolą odmówić sobie wyjazdu na wakacje czy korzystania z usług gabinetów kosmetycznych wiedząc, że w danym momencie ich na to nie stać niż brać na ten cel pożyczkę.

Najlepsze finansowanie pozabudżetowych wydatków

Niezaplanowane wydatki zdarzały się i będą zdarzać się zawsze. To właśnie one są najczęstszym powodem brania pożyczek przez Polaków. Każdą, zarówno małą, jak i dużą pożyczkę, należy spłacić. Dobierz więc produkt finansowy tak, aby nie obciążył za bardzo Twojego miesięcznego budżetu. Tylko dzięki temu unikniesz spirali zadłużenia, z której tak ciężko wyjść. Stałe, miesięczne raty są wygodnym sposobem spłaty zobowiązania. Pamiętaj, jednak, aby ich wysokość mieściła się w Twoim budżecie domowym.

Warto także pomyśleć o karcie kredytowej. Od ręki możesz dostać brakującą część kosztów niezbędną do zakończenia remontu czy dodatkowy budżet na zakup sprzętu AGD. Jak spłacić kartę kredytową Cardina? To bardzo proste. Jest to najbardziej elastyczny sposób zwrotu zadłużenia. Nie jesteś obciążony stałą miesięczną ratą, a jedynie minimalną kwotą spłaty. Jeśli w danym miesiącu nie możesz zapłacić więcej – wpłać jedynie minimalną kwotę. Gdy Twój budżet nie będzie tak bardzo obciążony, możesz wówczas spłacić resztę.

Najczęstszym powodem zaciągania pożyczek przez Polaków są wydatki pozabudżetowe. Związane są z bieżącymi opłatami lub zakupem nowego sprzętu AGD czy elektronicznego. Na to wszystko możesz przeznaczyć pieniądze z pożyczek bankowych lub produktów finansowych oferowanych przez instytucje pozabankowe.