Czy można wyczyścić BIK? Kiedy można ubiegać się o usunięcie danych z BIK?

Czy można wyczyścić BIK? Kiedy można ubiegać się o usunięcie danych z BIK?

Porady
26 Maja 2022
Udostępnij

Coraz częściej możesz natknąć się na firmy, które oferują czyszczenie BIK. Jest to oferta niezwykle atrakcyjna, szczególnie dla osób, które mają tam negatywne wpisy o swoich długach. W ten prosty sposób byłoby możliwe zbudowanie pozytywnej historii kredytowej i zwiększenie swoich szans na udzielenie kolejnego kredytu. Jednak czy wykreślenie z BIK jest możliwe? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Co to jest BIK?

Ubiegając się o kredyt w banku lub pożyczkę w instytucji pozabankowej, z pewnością natkniesz się na etap sprawdzania Twojej historii kredytowej. Musisz wówczas wyrazić zgodę na pobranie raportu o Twoim stanie zadłużenia z BIK. Czym właściwie to jest i jak wpływa na Twoją historię kredytową?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o zaciągniętych przez Ciebie pożyczkach i kredytach, sposobach ich spłaty, zakończeniu kredytów oraz zadłużeniach spowodowanych nieterminowymi spłatami kolejnych rat. Wszystko to buduje Twoją historię kredytową, która określa szanse na zaciągnięcie kolejnych kredytów i pożyczek. Każdy konsument stara się, aby raport na swój temat wypełniony był jedynie pozytywnymi wpisami, co daje większą szansę na zaciągnięcie kolejnych kredytów. Warto jednak pamiętać, że negatywne wpisy nie przekreślają od razu szansy na pożyczkę. Wszystko zależy od polityki konkretnego banku lub instytucji pożyczkowej.

A jak trafiają informacje o Tobie do BIK-u? Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją regulowaną przez prawo bankowe. Wszystkie banki udzielające kredytów mają obowiązek przesłania w ciągu 7 dni od zaciągnięcia pożyczki informacji na ten temat do BIK. Każda zmiana statusu zobowiązania traktowana jest w ten sam sposób. Coraz większa ilość instytucji pozabankowych również współpracuje z BIK. Co oznaczają jednak pożyczki bez BIK, które możesz znaleźć w ofercie wielu instytucji pozabankowych? Oznacza to, że dana instytucja nie sprawdza Twojej historii kredytowej w BIK. Na udzielenie jej mają zatem większą szansę osoby z negatywnymi wpisami i długami. Jednak informacje o kolejnej zaciągniętej pożyczce oczywiście trafią do Biura Informacji Kredytowej.

Jak sprawdzić BIK?

Wiele osób przed złożeniem wniosku o kredyt czy pożyczkę chce samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową. Także osoby podejrzewające, że ktoś nielegalnie wziął na nich kredyt, chcą się o tym upewnić, pobierając raport z BIK. Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Aby pobrać raport BIK, wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej, założyć na stronie konto, uiścić opłatę i pobrać raport. Pojedyncze pobranie raportu kosztuje 39 zł. Na stronie możesz znaleźć także inne opcje np. możliwość pobrania 6 raportów w ciągu roku i włączenie alertów powiadamiających o zaciągnięciu kredytu na Twoje nazwisko. Usługi takie są odpowiednio droższe.

Raport BIK zawiera wskaźnik BIK, który określa od razu, czy na koncie klienta istnieją jakieś nieuregulowane zobowiązania lub opóźnienia w spłacie. Ponadto znajdziesz na nim swoją ocenę punktową, która jasno określa Twoją wierzytelność jako kredytobiorcy. Następnie wymienione są wszystkie Twoje aktualne zobowiązania, ich wysokość i pozostała kwota do spłaty. Na czerwono zaznaczone są ewentualne opóźnienia, a na zielono kredyty spłacane w terminie. W raporcie znajdziesz także informacje o wnioskach złożonych przez banki i instytucje pożyczkowe o sprawdzenie Twojej historii kredytowej. Na sam koniec znajdziesz także informacje z BIG.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Podejrzewasz, że ktoś mógł wziąć nielegalnie na Ciebie kredyt? Chcesz to jak najszybciej sprawdzić i nie potrzebujesz pełnego raportu na swój Temat? Czy można sprawdzić swoją historię kredytową za darmo?

Każdy konsument ma prawo ściągnięcia raportu BIK za darmo raz na 6 miesięcy. Zrobisz to także z poziomu swojego konta na portalu Biura Informacji Kredytowej. Warto jednak zaznaczyć, że na jego przesłanie możesz chwilę poczekać. Ponadto sam raport będzie mocno okrojony. Znajdziesz tam jedynie informacje o swojej aktywności kredytowej i dotychczasowej historii. Informacje te jednak pozwolą Ci zweryfikować, czy ktoś nielegalnie wziął na Ciebie zobowiązanie finansowe.

Jak przechowywane są informację w BIK?

Zanim odpowiemy na to pytanie, czy można wyczyścić BIK, warto przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób przechowywane są informacje w BIK. Wszystko to określone jest w prawie bankowym, któremu podlega Biuro Informacji Kredytowej.

Po każdym zaciągnięciu zobowiązania w banku, instytucji pozabankowej, Skok-u, czy nawet w firmach leasingowych informacja o tym w ciągu 7 dni trafia do BIK. Instytucje te mają obowiązek przesłania tej informacji. Jeśli dokonałeś spłaty pożyczki częściowej lub całkowitej, informacja o tym fakcie również powinna trafić do BIK-u w ciągu siedmiu dni.

Przez cały okres kredytowania na Twoim koncie będzie widniał zapis o wziętym kredycie, sposobie spłaty i ewentualnych opóźnieniach w spłacie. Po całkowitej spłacie zobowiązania w terminie musisz wyrazić zgodę na to, aby informacja o tym widniała na Twoim koncie. Jeśli tego nie zrobisz, informacja trafia do bazy danych statystycznych i jest tam przetwarzana przez 12 lat, a na Twoim raporcie nie ma już informacji o danej pożyczce.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy doszło do opóźnienia w spłacie kredytu większego niż 60 dni. Wówczas informacja ta bez Twojej zgody jest przechowywana na Twoim koncie do 5 lat. Po tym czasie przez kolejnych 12 lat jest przetwarzana w celach statystycznych. Wówczas nie ma jednak już wpływu na Twoją historię kredytową.

Sposób przetwarzania informacji przez BIK jest ustalony w ustawie bankowej. Teoretycznie zatem nie masz żadnego wpływu na informacje zawarte w raporcie. Czy zatem wykreślenie z BIK po spłacie zobowiązania w ogóle nie jest możliwe?

Jeśli chcesz usunąć informację o kredycie spłacanym w terminie, wystarczy, że nie wyrazisz zgody na umieszczenie tej informacji na Twoim koncie. Jeśli jednak zobowiązanie spłacałeś z opóźnieniem wynoszący 60 dni – nie masz możliwości usunięcia tego wpisu przez 5 lat.

Kiedy można usunąć dane z BIK?

Teraz już wiesz, że wszystkie wpisy w BIK budują Twoją historię kredytową. Wiele osób zastanawia się, jak budować pozytywną historię kredytową. Jest na to prosty sposób – spłacanie swoich pożyczek i kredytów w terminie. Co w sytuacji, gdy na Twoim koncie widnieją negatywne wpisy wynikające ze zobowiązań zaciągniętych nielegalnie na Twoje nazwisko lub znalazł się tam przez przypadek?

Wówczas wpis taki jesteś w stanie wykreślić. Musisz jedynie złożyć wniosek o wykreślenie z BIK do instytucji, w której zaciągnięta była dana pożyczka. Biuro Informacji Kredytowej może wykreślić wpis jedynie na podstawie pisemnego dokumentu pochodzącego z danej instytucji pożyczkowej.

Czy istnieją inne sytuacje, w których można złożyć wniosek o usunięcie danych z BIK? Możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie informacji o kredycie spłaconym w terminie. Wówczas informacja o nim zniknie z Twojego konta. Warto jednak się nad tym zastanowić, ponieważ wpis taki buduje pozytywną historię kredytową. Wpływa także na Twój wizerunek kredytobiorcy, co może być kluczowe w podejmowaniu decyzji kredytowej przez banki i instytucje pożyczkowe.

Wykreślić możesz także informacje nieaktualne. Przykładowo minęło już 5 lat od spłacenia kredytu z opóźnieniem, jednak informacja o tym fakcie nadal istnieje na Twoim koncie. Wpisy te pomimo przedawnienia niszczą Twoją historię kredytową i uniemożliwiają wzięcie kolejnych zobowiązań. Wówczas również możesz ubiegać się o wykreślenie tych informacji.

Wszystkie usługi wykreślania informacji z BIK, które oferowane są przez podejrzane firmy, koniecznie dobrze przeanalizuj. Niektóre informacje jesteś w stanie wykreślić samodzielnie. Innych nawet instytucje oferujące wykreślenie z BIK nie zdołają usunąć. Wiele takich ofert zakłada uiszczenie opłaty z góry bez względu na powodzenie czy niepowodzenie wykreślenia danych z BIK-u. Koszt takiej usługi może sięgać nawet kilkuset złotych. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób zadłużonych z negatywną historią kredytową. Nie daj się jednak oszukać. Szczególnie negatywnych wpisów o pożyczkach nie można usunąć.

Co powinien zawierać wniosek o wykreślenie z BIK?

Wniosek o usunięcie danych z BIK koniecznie kieruj do instytucji, której dotyczy dany wpis. Jeśli chcesz wykreślić negatywny wpis o opóźnionej spłacie kredytu z banku, który widnieje na Twoim koncie dłużej niż 5 lat, wniosek złóż w siedzibie banku, z którego wziąłeś dany kredyt. Co taki wniosek powinien zawierać?

W dokumencie zawrzyj swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, adres. Powinny się znaleźć także dane samego banku i dane umowy kredytowej, której dotyczy wpis. Ponadto powinieneś dobrze przemyśleć i uargumentować swoją prośbę. Na sam koniec nie zapomnij podpisać dokumentu. Możesz go złożyć osobiście w siedzibie banku lub wysłać pocztą – koniecznie za potwierdzeniem odbioru.

Na decyzję musisz czekać minimum 30 dni. Po tym czasie bank może poinformować Cię o przedłużeniu rozpatrywania wniosku wynikającego z konkretnych przyczyn. Może jednak także nic nie odpowiedzieć, co teoretycznie oznacza pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku. Aby się upewnić, możesz oczywiście skierować konkretne zapytanie do banku o etap rozpatrywania Twojego wniosku.

Wszelkie zapisy w BIK dotyczące wziętych przez Ciebie kredytów i pożyczek budują Twoją historię kredytową. Może być ona pozytywna lub negatywna, jeśli znajdują się w niej zapisy o opóźnieniach w spłacie zobowiązań finansowych. Informacje dostarczane do BIK i sposób ich przetwarzania jest regulowany przez prawo bankowe i rzadko można dokonać zmian w historii kredytowej. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których możliwe jest wykreślenie lub zaktualizowanie raportu BIK i wyczyszczenie go z negatywnych wpisów. Uważaj jednak na firmy, które oferują czyszczenie BIK, nawet w sytuacjach, w których jest to niemożliwe.