Czy pożyczka na spłatę długów się opłaca?

Czy pożyczka na spłatę długów się opłaca?

Porady
30 Sierpnia 2022
Udostępnij

Z pewnością nie raz słyszałeś o spirali długów, która często prowadzi do całkowitego bankructwa. Perspektywa wpadnięcia w nią wiele osób zniechęca do pożyczania pieniędzy. Niestety, sytuacje życiowe często nie dają zbyt wielu możliwości wyboru. Co zrobić w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania? Czy pożyczka na spłatę długu zawsze prowadzi do spirali długów?

Pozabankowa karta kredytowa jako sposób na spłatę szybkich pożyczek

Z kolejnymi zobowiązaniami finansowymi trzeba być zawsze ostrożnym. Jednak losowe sytuacje życiowe często mogą utrudniać terminową spłatę pożyczki czy kredytu. Niestety, nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć czy choroba lub nagłe zwolnienie z pracy nie przeszkodzą uregulować zobowiązania. Warto więc mieć zawsze pewne zabezpieczenie np. w postaci pozabankowej karty kredytowej, która spełnia funkcję dodatkowego budżetu.

Pozabankowa karta kredytowa Cardina ma bardzo elastyczne warunki spłaty, czego nie oferują liczne instytucje pożyczkowe, określając dokładnie datę spłaty pożyczki lub kolejnych rat kredytu. O wiele łatwiej jest dostosować spłatę karty kredytowej do aktualnych możliwości finansowych uwzględniających sytuacje losowe niż negocjować warunki pożyczki. Z tego względu karta kredytowa może być dobrym sposobem na spłatę niewielkich, szybkich pożyczek, które należy uregulować w okresie 30 lub 60 dni. W ten sposób zamieniasz jeden dług na drugi, ale o lepszych warunkach spłaty.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jeśli na swoje konto zaciągnąłeś większą ilość szybkich pożyczek i nie jesteś w stanie ich spłacić w wyznaczonym terminie, warto przed ich upływem postarać się o kredyt konsolidacyjny. To również jest forma pożyczki, jednak o określonych warunkach dostosowanych do Twojego obecnego zadłużenia.

Warto jednak złożyć o niego wniosek przed naliczaniem odsetek od niespłaconej pożyczki, co skutkuje negatywnym wpisem do BIK. Wiele banków przed udzieleniem kredytu konsolidacyjnego sprawdza historię kredytową klienta. Negatywne wpisy mogą uniemożliwić wzięcie tego rodzaju kredytu.

Należy również pamiętać, że kredyty konsolidacyjne mają na celu zebranie wszystkich zadłużeń i wygenerowanie na ich podstawie jednej raty do spłaty. Koniecznie dowiedz się, co to jest RRSO i jak wygląda dla tego typu produktów finansowych. Często kredyt konsolidacyjny nie dość, że wydłuża czas zobowiązania, to znacznie zwiększa kwotę zadłużenia przez koszty dodatkowe.

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Jakie rozwiązanie mają osoby, które mają już negatywne wpisy w BIK? Jednym z nich może być pożyczka online na spłatę długów w instytucjach, które nie sprawdzają wpisów w BIK. Jak pewnie się domyślasz, to najprostszy sposób na popadnięcie w spiralę długów. Choć wiele firm rzeczywiście oferuje ciekawe warunki takich pożyczek, to jednak ewentualne skorzystanie z nich koniecznie uzależnij od swojego stopnia zadłużenia. Instytucja inaczej będzie rozpatrywać wniosek osoby, która ma zaciągnięte dwie niewielkie chwilówki, a inaczej osoby, która zalega ze spłatą kredytu hipotecznego, pożyczek, kredytów konsumenckich i ma zaległości w spłacie karty kredytowej.

Warto wiedzieć, że nawet osoby w tak beznadziejnych sytuacjach mogą wyjść ze swoich zadłużeń. Pierwszym krokiem jednak jest powstrzymanie się od zaciągania kolejnych pożyczek. Drugim jest negocjacja zadłużenia.

Bankom i instytucjom pozabankowym zależy na odzyskaniu pożyczonych pieniędzy, więc są w stanie renegocjować warunki umowy np. przez obniżenie lub wykasowanie odsetek bądź rozłożenie zadłużenia na dłuższy czas, co będzie skutkowało niższymi miesięcznymi ratami. Warto skorzystać z tej możliwości.

Wiele banków oferuje także tzw. wakacje kredytowe, które dadzą Ci dodatkowy czas na uporządkowanie swojego budżetu. Możliwa jest również zamiana kredytu odnawialnego na ratalny, co pozwoli Ci spłacić np. zadłużenie na karcie kredytowej czy debet na koncie.

Jeśli na Twoje zadłużenie wszedł już komornik, możesz postarać się na drodze sądowej o jego usunięcie. Możesz argumentować to np. pogorszeniem sytuacji życiowej przez działalność komornika, co uniemożliwia Ci podjęcie lepiej płatnej pracy i szybsze spłacenie zadłużenia.

Ostatnim rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, na mocy którego orzeka się, że dana osoba nie jest w stanie spłacić swoich wierzycieli. Skutkuje to nowym planem spłaty zadłużenia, umorzeniem części pożyczek i pozbyciem się komornika czy firm windykacyjnych. Równocześnie jednak cały Twój majątek może być zlicytowany na potrzebę spłaty długu przez syndyka. Warto zatem upadłość konsumencką traktować jako ostateczne rozwiązanie, aby nie pozbawiać się całego majątku.

Pożyczka na spłatę długów w przypadku niewielkiego zadłużenia może być wyjściem z sytuacji. Należy jednak zachować przy tym bardzo dużą ostrożność i dobrze przejrzeć oferty w celu wybrania jak najtańszych pożyczek o dogodnym sposobie spłaty. Zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych w przypadku dużych odsetek od niezapłaconych kredytów czy nawet komornika jest dużym błędem, który często prowadzi do spirali zadłużenia.