Czym różni się zastrzeżenie karty płatniczej od jej zablokowania?

Czym różni się zastrzeżenie karty płatniczej od jej zablokowania?

Porady
7 Listopada 2023
Udostępnij

Zastrzeżenie oraz zablokowanie karty to rozwiązania, z których możesz skorzystać, jeśli karta płatnicza zostanie skradziona, lub gdzieś się zawieruszy. Sprawdź, czym różnią się te dwie opcje oraz którą z nich wybrać, aby skutecznie zabezpieczyć środki na rachunku bankowym.

Rośnie liczba kradzieży kart płatniczych

Karty płatnicze można dziś znaleźć w portfelach ponad połowy Polaków. Nic więc dziwnego, że często padają one łupem złodziei. Skala tego problemu jest naprawdę duża. Z danych NBP wynika, że w 2021 r. w wyniku nieuprawnionego użycia kart płatniczych z kont Polaków zniknęło 57,6 mln zł. To aż o 49,6% więcej niż w poprzednim okresie. Coraz więcej osób, zastanawia się zatem, co zrobić, gdy karta płatnicza gdzieś się zawieruszy. Czy zawsze konieczne jest jej zastrzeżenie? Jak zablokować zgubioną kartę? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te (i inne) pytania, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika.

Na czym polega zastrzeżenie karty?

Złodziej, który ukradnie kartę płatniczą, lub chociażby zeskanuje znajdujące się na niej dane, może z łatwością wyczyścić rachunek bankowy swojej ofiary ze wszystkich pieniędzy. Jak temu zapobiec? Najprostszym rozwiązaniem jest zastrzeżenie karty. Po zgłoszeniu takiej prośby, transakcje realizowane za pomocą tego narzędzia zostaną zablokowane. Karty nie będzie można zatem użyć do wypłacenia środków z bankomatu, czy też zapłacenia za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Decyzji o zastrzeżeniu karty nie warto jednak podejmować zbyt pochopnie. Jest to bowiem proces nieodwracalny. Oznacza to, że karty, która zostanie zastrzeżona, nie da się ponownie odblokować – nawet jeśli uda Ci się ją odzyskać.

Jak zastrzec kartę?

Zastrzeżenia karty można dokonać na kilka sposobów. Najprościej i najszybciej jest zadzwonić na infolinię banku. Następnie wystarczy przejść przez procedurę weryfikacyjną i poprosić o nałożenie blokady. Jeśli nie pamiętasz numeru swojego banku, możesz skorzystać z ogólnopolskiego systemu zastrzegania kart. Usługa dostępna jest pod nr +48 828 828 828. Zastrzeżenie karty możliwe jest także przez internet oraz w placówce banku. Decydując się na drugą z opcji, pamiętaj jednak, aby wziąć ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Jeśli łupem złodziei padł również dowód osobisty, zanim udasz się do banku, zgłoś kradzież dokumentu na policję.

Czym jest zablokowanie karty i kiedy warto skorzystać z tej możliwości?

Zablokowanie karty różni się od jej zastrzeżenia. Ma ono bowiem charakter czasowy i odwracalny. Możesz skorzystać z tej opcji np. wtedy, gdy karta gdzieś Ci się zawieruszy, ale nie masz pewności, czy została skradziona. Nałożenie blokady uniemożliwia rozliczanie transakcji terminalowych, wypłaty z bankomatów czy opłacanie zakupów internetowych. Czy można natomiast odblokować kartę bankomatową przez internet? Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zablokowanie karty można anulować. Jeśli zatem ponownie chcesz korzystać z tego narzędzia, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto bankowe lub też skontaktujesz z biurem obsługi klienta banku i zdejmiesz blokadę.

Jak bezpiecznie korzystać z karty? Poznaj najważniejsze zasady!

Pamiętaj, że złodziej wcale nie musi kraść karty z Twojego portfela, by móc się nią posługiwać. Z roku na rok rośnie bowiem liczba przestępstw określanych jako skimming. Przestępcy, stosujący tę metodę, skanują dane z karty, a następnie wyrabiają jej duplikat. Jak uniknąć tego problemu?

  • Korzystając z karty płatniczej, nie spuszczaj jej z oka. Nie pozwól również, by sprzedawca brał ją na zaplecze, lub spisywał znajdujące się na niej dane.
  • Jeśli chcesz wypłacić gotówkę z bankomatu, wybierz metodę niewymagającą użycia karty. Decydując się na tę opcję, transakcję potwierdź np. za pomocą kodu BLIK.
  • Jeśli korzystasz z karty umożliwiającej płatności zbliżeniowe, stosuj rozwiązania blokujące sygnał NFC i RFID. W ten sposób ograniczysz ryzyko, że złodziej zeskanuje dane z karty.
  • Kupując przez internet, zachowaj ostrożność. Korzystaj tylko ze sprawdzonych witryn internetowych. Nie zapisuj również danych karty w systemie sklepu.

Przydatnym rozwiązaniem dla osób, które robią zakupy online, okaże się karta do płatności internetowych. Często działa ona w modelu pre-paid – aby zapłacić za zakupy, należy wcześniej zasilić rachunek odpowiednią kwotą. Nawet jeśli złodziej ukradnie dane karty, to straty finansowe nie będą bardzo dotkliwe. Płatności internetowe można rozliczać także za pomocą karty kredytowej. Warto jednak pamiętać o ustaleniu dziennego limitu transakcji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj wpis na naszym blogu i sprawdź, jaka karta kredytowa okaże się najlepsza.

Zastrzeżenie, a zablokowanie karty – podsumowanie

Podsumujmy na koniec najważniejsze informacje. Zastrzeżenie karty polega na jej całkowitym i nieodwracalnym zablokowaniu. Z tej opcji warto skorzystać, jeśli masz pewność, że karta została skradziona. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zablokowanie karty. Ma ono charakter odwracalny. Właśnie dlatego blokadę możesz nałożyć wtedy, gdy karta gdzieś Ci się zawieruszy, ale nie masz pewności, że padła ona łupem złodziei.