jaka karta kredytowa

Jaka karta kredytowa będzie najlepsza dla mnie? Rodzaje kart kredytowych

Porady
12 Grudnia 2020
Udostępnij

Czy wiesz, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kart kredytowych, które różnią się od siebie sposobem wydania, pobieranymi opłatami czy podmiotem emitenta? Jaka karta kredytowa będzie dla Ciebie najlepsza? Odpowiadamy! 

Klasyczne karty kredytowe

Klasyczne karty kredytowe to te, które są wydawane przez banki. Opłaty i prowizje są ustalone według z góry zadeklarowanej tabeli opłat dołączonej do umowy. Do dyspozycji mamy nieco większą odnawialną linię kredytową, ale w zamian za to kryteria, które są brane pod uwagę przy jejudzieleniu, są nieco bardziej restrykcyjne. By otrzymać taki produkt, musimy:

 • mieć pozytywną historię kredytową w BIK-u
 • stabilne źródło dochodów
 • odpowiedni poziom dochodów

Banki niejednokrotnie biorą pod uwagę również naszą sytuację rodzinną i perspektywy rozwoju zawodowego. Przy ocenie zdolności kredytowej karta kredytowa klasyczna jest brana pod uwagę jak zwykły kredyt, stąd ciężej jest skorzystać dodatkowo ze zwykłej pożyczki konsumpcyjnej. Jest to produkt atrakcyjny, ale skierowany głównie do osób o stabilnej sytuacji życiowej i znacznych przychodach.

Prestiżowe karty kredytowe

Ten rodzaj produktu jest skierowany do osób, które posiadają bardzo wysokie dochody i nieskazitelną historię kredytową. Opłaty za jej wydanie i posiadanie są dość znaczne, ale w zamian mamy prawo do korzystania z wielu dodatkowych usług, takich jak:

 • assistance
 • ubezpieczenia na życie czy NNW
 • wejście do strefy VIP na lotnisku
 • udział w programach partnerskich renomowanych sklepów

Prestiżowe karty kredytowe wydawane są zazwyczaj przez banki jako tzw. czarne lub złote karty. Niestety są niedostępne dla większości klientów.

Pozabankowe karty kredytowe

Ten rodzaj kart kredytowych wydawany jest przez instytucje inne niż banki. Dzięki temu może z nich skorzystać szersze grono odbiorców.. Warunki, które musimy spełnić aby otrzymać pozabankową kartę kredytową, , są mniej restrykcyjne, choć wypełnienie ich nie jest równoznaczne z otrzymaniem tego typu karty kredytowej. By się o nią ubiegać należy:

 • złożyć wniosek (na stronie www, u partnera brokera, w sieci partnerskiej itp.)
 • przejść pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej
 • zaakceptować warunki umowy o kartę kredytową (podpisując ją osobiście u jednego z partnerów kredytowych)

Ponadto wnioskodawca musi mieć:

 • skończone 20 lat
 • obywatelstwo polskie
 • aktywny telefon komórkowy

Karty kredytowe dla studentów

Coraz częściej spotykamy się także z ofertami kart kredytowych przeznaczonych dla osób młodych, które nie posiadają stałego źródła dochodu. Po ukończeniu 20. roku życia możemy starać się także o pozabankową kartę kredytową, jednak wcześniej musimy poszukać oferty dedykowanej osobom młodym. Limit na karcie jest niewielki, ale opłaty także nie są wysokie i możemy ich w prosty sposób uniknąć. Taka karta kredytowa dla studentów z pewnością zwiększa bezpieczeństwo finansowe..

Czyli jaka karta kredytowa?

Wybór rodzaju karty kredytowej zależy w dużej mierze nie od naszych potrzeb, a możliwości spełnienia kryteriów jej otrzymania. Pamiętajmy jednak, że wszystkie oferty się od siebie różnią i zanim odpowiemy sobie na pytanie jaka karta kredytowa jest najlepsza dla mnie, dokładnie zapoznajmy się z umową, regulaminem i tabelą opłat.