Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową przed kradzieżą i skanowaniem?

Jak zabezpieczyć kartę zbliżeniową przed kradzieżą i skanowaniem?

Porady
2 Listopada 2023
Udostępnij

Przestępstwa polegające na nieuprawnionym użyciu kart płatniczych zyskują na popularności. W 2021 r. z rachunków bankowych Polaków skradziono w ten sposób 57,6 mln zł! Nic więc dziwnego, że tematem, jakim jest ochrona karty płatniczej, interesuje się coraz więcej osób. Jeśli i Ty zastanawiasz się, jak zabezpieczyć środki na koncie przed złodziejami, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przedstawiamy w nim najlepsze sposoby na zabezpieczenie karty płatniczej.

Ochrona karty płatniczej – dlaczego jest konieczna?

Karty umożliwiające płatności zbliżeniowe wymagają szczególnej ochrony. Dlaczego? Ponieważ zostały one wyposażone w specjalny chip RFID, na którym zapisane są informacje dotyczące rachunku. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – umożliwia bowiem płacenie bez konieczności wsuwania karty do terminala. Stwarza jednak ryzyko, że dane z chipu zostaną odczytane przez niepowołaną osobę. Do tego typu przestępstw dochodzi najczęściej w mocno zatłoczonych miejscach, np. centrach handlowych czy środkach komunikacji miejskiej. Złodziej zbliża czytnik do kieszeni ofiary, w której znajduje się portfel i pobiera niewielką kwotę, która następnie trafia na jego konto.

Łupem złodziei padają jednak nie tylko dane z kart zbliżeniowych. Z roku na rok policja odnotowuje coraz więcej przestępstw polegających na zeskanowaniu paska magnetycznego karty, w celu stworzenia jej duplikatu. Do tak zwanego skimmingu, bo o nim mowa, wykorzystywane są m.in. specjalne nakładki montowane bezpośrednio do bankomatu. Nowoczesne skanery rejestrują dane nie tylko z paska magnetycznego, lecz również te, znajdujące się na awersie i rewersie karty, takie jak jej numer, data ważności, dane posiadacza czy kody CVV/CVC. Mając takie informacje, przestępca może wyrobić duplikat karty, za pomocą którego będzie mógł realizować transakcje terminalowe, jak i te obsługiwane przez internetową bramkę płatności.

Jak zabezpieczyć kartę płatniczą przed skanowaniem?

Ochrona karty to dla Ciebie priorytet? Najskuteczniejszą z metod jest zablokowanie płatności zbliżeniowych. Taką usługę oferuje obecnie kilka banków, wydających karty pay pass. Aby to zrobić, skontaktuj się z infolinią lub też udaj się bezpośrednio do placówki banku. Przemyśl jednak dobrze swoją decyzję. Usługa polegająca na dezaktywacji płatności zbliżeniowych jest nieodwracalna. Nie jesteś gotów na tak radykalny krok? Zabezpieczenie karty płatniczej przed skanowaniem ułatwią również specjalne portfele lub etui, które blokują sygnały NFC i RFID. Dzięki temu przestępcy nie uda się ściągnąć danych. Innym sposobem jest owinięcie karty folią aluminiową lub też noszenie jej w przegródce portfela razem z metalową blaszką. Ten prosty trick pozwala odbić pole elektromagnetyczne, jakie emituje urządzenie do skimmingu.

Jak bezpiecznie korzystać z karty?

Zabezpieczenie karty bankowej to temat rzeka. Warto jednak zapamiętać kilka poniższych zasad i zawsze się do nich stosować.

Zachowaj czujność

Płacisz kartą? Nie oddawaj jej w ręce sprzedawcy. Nie zgadzaj się również, by zrealizować płatność na innym terminalu niż ten, który znajduje się przy kasie. Jak bezpiecznie płacić kartą w internecie? Przede wszystkim sprawdzaj, czy dane na stronie są szyfrowane. Informuje o tym symbol zielonej kłódki na pasku adresu. Nie zapisuj również danych karty w systemie sklepu czy pamięci przeglądarki.

Zanim wypłacisz pieniądze, sprawdź bankomat

Zanim włożysz kartę do bankomatu, uważnie przyjrzyj się urządzeniu. Jeśli zauważysz, że klawiatura odstaje, lub czytnik karty nie jest stabilnie zamocowany, zrezygnuj z wypłacania pieniędzy. To wszystko może świadczyć o tym, że urządzenie zostało zmodyfikowane przez złodziei. Korzystaj również z aplikacji mobilnych, które pozwalają na wypłatę środków z bankomatu np. za pomocą kodu BLIK. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko zeskanowania paska magnetycznego karty.

Stosuj limity

Ustawienie limitów dziennych transakcji to dobry sposób na zabezpieczenie karty bankowej. Nawet jeśli dostanie się ona w ręce złodzieja, nie będzie on w stanie wypłacić wszystkich środków, jakie masz na rachunku. Włącz również powiadomienia SMS informujące o zmianie salda. Dzięki temu szybko wykryjesz nieautoryzowane transakcje.

Zabezpieczenie karty bankowej – podsumowanie

Decydując się na korzystanie z karty zbliżeniowej, pamiętaj o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Rozwiązania blokujące sygnały NFC i RFID to jednak nie wszystko. Aby nie paść ofiarą cyberzłodziei, pamiętaj, by rozważnie korzystać z karty – zarówno podczas wypłacania środków z bankomatu, jak i używania internetowej bramki płatności. Jeśli natomiast chcesz poszerzyć swoją wiedzę, koniecznie zapoznaj się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. informacje na temat tego, jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na Ciebie kredytu. Zachęcamy do lektury!