Krajowa Instytucja Płatnicza to ogólna nazwa dla podmiotów, które mają prawo świadczyć pewne usługi płatnicze. Te są wyszczególnione w Ustawie o usługach płatniczych z dnia 19 sierpnia 2011 roku. Mowa tu przykładowo o wpłatach i wypłatach gotówki z rachunków płatniczych, przekazach pieniężnych czy dokonywaniu transakcji kartą płatniczą. Warto wiedzieć, że wszystkie Krajowe Instytucje Płatnicze muszą działać pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Usługi płatnicze, które są wyszczególnione w wyżej wspomnianej ustawie to przede wszystkim:
Podmiot podlega przepisom Ustawy o usługach płatniczych, chyba że usługi należą do grupy wyjątków. Są to:
transakcje wyłącznie gotówkowe,
dokonywanie transakcji w ramach oznaczonej umowy między dwoma stronami,
Jeśli dana instytucja dodatkowo posiada kapitał zakładowy o wartości 125 tysięcy euro (lub równowartości w polskich złotych), ma możliwość wydawania na terytorium Polski pieniądza elektronicznego.
Nie każdy podmiot może świadczyć wyżej wymienione usługi płatnicze. By móc starać się o miano KIP, należy złożyć odpowiedni wniosek do KNF i uzyskać odpowiednią licencję, co samo w sobie nie jest proste. Należy przedstawić plany finansowe na najbliższe trzy lata, system zarządzania ryzykiem i gwarancje bankowe. Instytucja musi także być osobą prawną, czyli np. spółką akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Osoba zarządzająca nie może być karana i musi mieć wykształcenie związane z zarządzaniem taką instytucją płatniczą.
Cardina oferuje swoim klientom pozabankową kartę kredytową online jako Krajowa Instytucja Płatnicza. Daje to gwarancję rzetelności usług i bezpieczeństwa. Nad całym procesem czuwa Komisja Nadzoru Finansowego. Współpraca z jednym z największych, renomowanych banków – Santanderem, pozwala korzystać z bogatego, wieloletniego doświadczenia w świadczeniu usług finansowych.