Kredyt czy raty w sklepie? Jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze?

Kredyt czy raty w sklepie? Jakie rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze?

Porady
20 Grudnia 2021
Udostępnij

Zakup nowego sprzętu AGD czy RTV wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem. Nie każdy jest w stanie pokryć go ze swojego miesięcznego budżetu. Co w takiej sytuacji? Wiele sklepów oferuje zakupy na raty, które są coraz popularniejszym sposobem finansowania tego rodzaju wydatków. Nie jest to jedyne rozwiązanie i nie zawsze najkorzystniejsze. Zobacz, w jaki sposób możesz pokryć większe wydatki związane z kupnem sprzętu.

Sposoby finansowania sprzętu RTV lub AGD

Koszt nowej pralki to około 1500 zł. Z kolei nowy telewizor czy komputer wiąże się z wydatkiem około 4 tysięcy złotych. Skąd wziąć na to pieniądze, kiedy miesięczny budżet jest dopięty do ostatniej złotówki? Na szczęście wiele banków oferuje produkty finansowe, które pomogą Ci pokryć tego rodzaju wydatki.

Najpopularniejsze są zakupy na raty. Wszelkie formalności załatwisz szybko na terenie sklepu. Wystarczy do tego dowód osobisty i potwierdzenie miesięcznych przychodów. W wielu sklepach możesz znaleźć świetne oferty np. raty 0% czy kilkumiesięczne opóźnienie spłacania rat. Jednak przy tego typu promocjach dobrze przejrzyj umowę i sprawdź wszystkie rzeczywiste koszty kredytu. Może się wówczas okazać, że świetna promocja nie jest wcale taka korzystna i rzeczywiste koszty kredytu wynoszą o wiele więcej.

Warto jednak pamiętać także o innych rozwiązaniach. Na zakup nowego sprzętu możesz wziąć kredyt w banku lub szybką pożyczkę online. Kredyty gotówkowe są również rozłożone na wygodne raty dostosowane do Twojego miesięcznego budżetu. Z kolei szybką pożyczkę spłacisz w ciągu 2 miesięcy i szybciej pozbędziesz się zobowiązania finansowego.

Jeszcze innym sposobem na zakup sprzętu jest pozabankowa karta kredytowa. Stanowi Twój dodatkowy budżet, który możesz przeznaczyć na dowolny cel i wykorzystać go w chwili, kiedy właśnie tego potrzebujesz.

Raty – kiedy są idealnym rozwiązaniem?

Raty są wygodnym sposobem na zakup sprzętu, jednak oprócz wielu pozytywów mają także swoje wady. Przede wszystkim raty są przypisane do konkretnego sprzętu. Klient nie ma możliwości swobodnego korzystania z pożyczonej od banku gotówki. Często jest ona bezpośrednio przekazywana z banku do sklepu.

Zakupy na raty mają swoje ograniczenia co do kwoty i terminu spłaty. Na raty możesz zakupić sprzęt za kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Na droższe zakupy możesz już nie znaleźć atrakcyjnej oferty ratalnej. Ponadto większość ofert zakupów na raty umożliwia rozłożenie kosztów na maksymalnie 36 miesięcy. Przy droższych zakupach, miesięczna rata może być znacznie wyższa, niż przewiduje Twój domowy budżet.

Na sam koniec warto dobrze przyjrzeć się zasadom promocji na zakupy ratalne. Wiele sklepów kusi ratami 0%, kiedy w rzeczywistości kredyt obciążony jest wieloma kosztami dodatkowymi.

Raty są dobrym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, jaki konkretnie sprzęt chcą kupić i potrzebują pieniędzy jedynie na jego zakup. Dodatkowo decydują się na sprzęt dostępny w sklepie, który akurat oferuje ciekawą promocję na zakupy ratalne. Jeśli spełniasz wszystkie te warunki – raty są idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Kredyt gotówkowy na zakup sprzętu - kiedy zdecydować się na taką opcję?

Co w sytuacji, kiedy chcesz kupić nową lodówkę, ale i zmywarka wymaga naprawy? Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy lub pokrycie kosztów kartą kredytową z elastycznym terminem spłaty. Oba produkty finansowe nie są ściśle powiązane ze sprzętem, który chcesz zakupić. Możesz swobodnie rozdysponować pożyczoną gotówkę na zakup lodówki i naprawę zmywarki. Ponadto nie jesteś zmuszony kupować w konkretnym sklepie mającym w ofercie zakupy ratalne. Możesz kierować się po prostu najniższą ceną i kupić lodówkę online.

Warto przy tym poszukać ciekawych ofert kredytów gotówkowych. Wiele banków lub instytucji pozabankowych ma promocje na kredyty i pożyczki znacznie obniżające koszty kredytu, lub całkowicie je likwidujące. Warto również dobrze przemyśleć, jak spłacić kartę kredytową, ponieważ zakupy za jej pomocą możesz również dokonać bez dodatkowych kosztów. Wystarczy dobrze rozplanować jej spłatę.

Kredyt gotówkowy możesz wziąć na większą kwotę i rozłożyć ją na dłuższy czas niż raty. Dzięki temu za pożyczone pieniądze zakupisz nowy sprzęt i pokryjesz koszty związane z innymi wydatkami pozabudżetowymi. Nie jesteś ograniczony do 36 miesięcy, dzięki czemu wysokość miesięcznej raty dostosujesz do swojego budżetu.

Także sposób przyznawania kredytów gotówkowych i pożyczek jest dziś o wiele prostszy i szybszy. Przykładowo, aby zamówić kartę kredytową, wystarczy wypełnić formularz osobowy i potwierdzić swoje dane przez usługę kontomatik. Weryfikacja zdolności kredytowej przeprowadzana jest niemal automatycznie. Przy składaniu wniosku o kartę możesz zaznaczyć chęć przelania części limitu z karty na swoje konto bankowe. Dzięki temu możesz korzystać z dodatkowej gotówki, zanim otrzymasz kartę.

Podobny system wnioskowania obowiązuje przy szybkich pożyczkach online. Jak widzisz, zakupy na raty nie są jedynym sposobem finansowania nadprogramowych wydatków. Mają one wiele zalet, ale i ograniczeń. W niektórych sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem będą zakupy za pomocą karty kredytowej czy zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Warto więc przemyśleć dobrze swoją sytuację finansową i potrzeby, zanim zdecydujesz się na zakupy ratalne.