Kredyt na wesele – czy to dobry pomysł?

Kredyt na wesele – czy to dobry pomysł?

Porady
17 Czerwca 2021
Udostępnij

Przyjęcie weselne wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie każda młoda para może sobie pozwolić. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być kredyt gotówkowy, dzięki któremu sfinansujesz wszelkie wydatki związane z tym najważniejszym dniem w życiu. Jednak czy kredyt gotówkowy na wesele jest dobrym pomysłem? Poznaj wszystkie za i przeciw oraz możliwe produkty finansowe.

Ile kosztuje wesele?

Przyjęcie weselne to najprawdopodobniej najdroższa impreza w Twoim życiu. Oczywiście od Ciebie zależy, jak będzie ono wyglądało i ile pieniędzy na nie wydasz. Możesz ograniczyć się do rezerwacji stolika dla świadków i rodziców w jednej z restauracji. Jednak możesz również zorganizować przyjęcie, o którym jeszcze przez wiele lat będzie mówił każdy członek Twojej rodziny.

Stroje pary młodej, a w szczególności suknia panny młodej, może kosztować kilka tysięcy złotych. Aby pomieścić wszystkich, gości musisz zarezerwować na jeden bądź dwa dni salę weselną i catering, aby zaproszone osoby nie siedziały przy pustych stołach. Na to możesz wydać od 10 do 20 tysięcy złotych. Dolicz do tego koszt zespołu lub DJ-a, fotografa, kamerzysty. Średnio młode pary wydają od 20 do 30 tysięcy złotych na wesele. Taką ilością pieniędzy dysponuje niewiele par, dlatego zazwyczaj pomagają im finansowo rodzice. Jednak nie zawsze mają oni taką możliwość.

Wady i zalety kredytu na wesele

Jeśli nie masz dostatecznej sumy pieniędzy na swoje wymarzone wesele, możesz wziąć kredyt. W ofercie banku i instytucji pozabankowych nie ma oferty specjalnie dostosowanej na taki cel. Musisz wziąć zwykły kredyt lub pożyczkę, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretny bank, sprawdź różne oferty. W ten sposób możesz zaoszczędzić na dodatkowych kosztach.

Jakie są zalety brania kredytu na wesele? Z pewnością pierwszym i najważniejszym jest możliwość zorganizowania wymarzonego wesela. Jeśli sam pokryjesz wszelkie koszty wesela, nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy od rodziny. To kolejny plus, szczególnie gdy chcesz je zorganizować po swojemu. Zaletą kredytu na wesele jest możliwość szybkiej jego spłaty. Obecnie jednym z najpopularniejszych prezentów weselnych jest gotówka. Możesz więc w całości lub w części spłacić kredyt z pieniędzy otrzymanych w prezencie. Dzięki kredytowi na wesele budujesz również swoją historię kredytową, która przyda Ci się w przyszłości np. przy braniu kredytu hipotecznego lub na kupno domu.

Nie każda para jednak chce przeznaczać pieniądze z wesela na pokrycie zaciągniętego długu. Kredyt może być także zbyt dużym obciążeniem dla pary, która dopiero zaczyna budować wspólne życie. Jak w przypadku każdego tego typu zobowiązania na dłuższy czas istnieje zagrożenie utraty płynności finansowej i tym samym problemy ze spłatą zaciągniętego kredytu. To wszystko zniechęca wiele par do brania kredytu na finansowanie wesela.

Na co zwrócić uwagę przy braniu kredytu na wesele?

Przede wszystkim wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Sprawdź aktualne promocje w bankach i instytucjach pozabankowych. Wiele firm może udzielać bardzo korzystnych pożyczek dla pierwszych klientów – dzięki temu zmniejszysz koszty okołokredytowe. Następnie wybierz produkt finansowy, który zapewni Ci najkorzystniejszą formę spłaty zobowiązania. Niekoniecznie równe, comiesięczne raty rozłożone na długi czas będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli planujesz spłacić kredyt z pieniędzy otrzymanych w ramach prezentu, równie dobrze możesz skorzystać z pożyczek, które należy spłacić w całości w ciągu 30 czy 60 dni.

Bardzo dobrym sposobem finansowania kosztów wesela jest również pozabankowa karta kredytowa Cardina. Przyznany limit wystarczy Ci na niezaplanowane wydatki, które podczas organizacji wesela zdarzają się często. Jeśli zabrakło Ci pieniędzy na dodatkowe atrakcje dla gości np. fontannę czekolady czy stół z owocami, spokojnie możesz zapłacić za nie kartą kredytową. Od ręki dostaniesz dodatkowy budżet, który pozwoli Ci zorganizować wesele marzeń.

Jak spłacić kartę kredytową? To Ty decydujesz czy spłacisz na raz całość wykorzystanego limitu, czy wpłacisz kwotę minimalną. Jedyne, do czego jesteś zobowiązany to przelew na kartę minimalnej kwoty do spłaty, która wynosi 15% całości zadłużenia. Możesz wybrać produkty bankowe lub instytucji pozabankowych. W przypadku karty kredytowej online proces wnioskowania jest szybki i prosty. Nie musisz dostarczać pliku dokumentów potrzebnych do udowodnienia zdolności kredytowej. Wystarczy Twój dowód osobisty.

Ślub i wesele jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary. Niestety organizacja przyjęcia weselnego wymaga sporego nakładu finansowego, które często wykracza poza możliwości młodej pary. Możesz jednak skorzystać z kredytu i zasilić swój budżet dodatkowymi pieniędzmi. Dzięki temu nie musisz rezygnować z wymarzonego przyjęcia weselnego.