Nieregularne dochody - jak planować wydatki?

Cardina
Porady
30 Grudnia 2020
Udostępnij

Coraz więcej osób pracuje na własny rachunek i korzysta z uroków bycia freelancerem. Taki sposób pracy ma wiele plusów i jeden znaczący minus - brak stałych przychodów, co utrudnia zarządzanie domowym budżetem. Jednego miesiąca możemy cieszyć się wysoką wypłatą, a drugiego – niemal zerową. Jak w takim razie planować wydatki?

Oszczędzanie nadwyżki finansowej

Warto sporządzić plan domowego budżetu. Zazwyczaj jesteśmy w stanie oszacować nasze wydatki – w szczególności te większe. Wiemy, ile kosztuje utrzymanie mieszkania, ile musimy wydać na spłatę zobowiązań czy mniej więcej, ile potrzebujemy na jedzenie dla całej rodziny. Niezastąpiony może okazać się specjalnie przygotowany arkusz kalkulacyjny lub nawet zwykły zeszyt. Wyliczona przez nas kwota jest tą, którą powinniśmy dysponować co miesiąc, by móc normalnie się utrzymać. Oznacza to, że w miesiącach, w których zarobiliśmy więcej, należałoby tę nadwyżkę odłożyć na poczet przyszłych miesięcy, w których zarobimy mniej. Najlepiej jest oszczędzać w bezpiecznych instrumentach finansowych. Pamiętajmy także, że powinniśmy mieć dostęp do gotówki w razie nagłej potrzeby. Wszelkie lokaty długoterminowe najczęściej odpadają. Najlepiej sprawdzi się tu dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe.

A co z nieplanowanymi wydatkami?

Niestety, planowanie budżetu domowego nie jest takie proste. Wszystko przez całą masę nieprzewidzianych wydatków, do których należą:

  • finansowanie leków i leczenia w przypadku choroby,
  • wyjazdy na wakacje,
  • nieplanowane wydatki na dzieci,
  • zakup prezentów na różne okazje,
  • naprawa sprzętów AGD i RTV.

Część z nich możemy oczywiście przewidzieć – wiemy, kiedy nasze dzieci mają urodziny, a na wakacje chcemy pojechać w lecie. Możemy starać się uzyskać poduszkę finansową na te okoliczności, jednak nikt nie przewidzi konieczności naprawy samochodu dwa miesiące z rzędu. Wtedy też powinniśmy sięgnąć po nasze oszczędności, ale róbmy to z głową!

A co, jeśli oszczędności jest za mało?

Może się jednak zdarzyć, że odłożone przez nas oszczędności nie pokryją nieplanowanych wydatków – na przykład wtedy, gdy pracujemy zbyt krótko, by dorobić się solidnej kwoty na koncie oszczędnościowym. Konieczne może okazać się skorzystanie z produktów pożyczkowych, które zagwarantują nam bezpieczeństwo finansowe. Taką możliwość może nam dać karta. Jaka karta kredytowa będzie dla nas najlepsza? Jednym z rozwiązań może być pozabankowa karta kredytowa Cardina, która posiada limit kredytowy do trzech tysięcy złotych. Bardzo dużą zaletą jest elastyczność karty. Gdy z niej nie korzystamy, nie ponosimy żadnych kosztów przez pierwszy rok jej posiadania – ani opłat za korzystanie, ani odsetek. Cardina stanowi bezpłatne zabezpieczenie przeciwko nieprzewidzianym wydatkom, które wystarczy nosić w portfelu na wszelki wypadek.

Zalety pozabankowej karty kredytowej Cardina

Karta kredytowa online Cardina ma znacznie więcej zalet. Warto tu wymienić, chociażby:

  • wnioskowanie online,
  • łatwość korzystania z karty,
  • elastyczny termin spłaty,
  • możliwość spłaty minimalnej.

Cardina jest idealnym rozwiązaniem dla osób o nieregularnych dochodach. Nie musimy czekać nawet na fizyczne dostarczenie karty. Wystarczy podczas wypełniania wniosku poprosić o przelew uzyskanego limitu na konto osobiste. Ekspresowy dostęp do przyznanego kredytu zapewnia niezbędne bezpieczeństwo finansowe.

Planowanie wydatków przy nieregularnych dochodach nie jest łatwym zadaniem. Koniecznie trzeba nauczyć się oszczędzania i efektywnego dysponowania pieniędzmi. Choć takie postępowanie jest kluczem do sukcesu, może nie wystarczyć. Dla naszego bezpieczeństwa finansowego warto mieć w zapasie rozwiązanie, które pozwoli nam skorzystać z zastrzyku gotówki, kiedy będzie to najbardziej potrzebne.