Przelew weryfikacyjny a Szybka Identyfikacja Kontomatik – czym się różnią?

Przelew weryfikacyjny a Szybka Identyfikacja Kontomatik – czym się różnią?

Porady
30 Sierpnia 2022
Udostępnij

Jednym z etapów wypełniania wniosku o pożyczkę jest potwierdzenie tożsamości klienta. Wiele firm i banków korzysta z przelewu weryfikacyjnego. Sposób ten ma jednak kilka minusów, które otwierają drzwi dla oszustów. Jednym z najnowszych rozwiązań jest Szybka Identyfikacja za pomocą aplikacji np. Kontomatik. Czym różnią się te dwa sposoby i który z nich jest bezpieczniejszy?

Czy potwierdzenie tożsamości jest niezbędne podczas brania pożyczki?

Kiedy zaciągasz pożyczkę w instytucji pozabankowej, banku lub składasz wniosek o pozabankową kartę kredytową, jesteś zobowiązany do wypełnienia formularza danych osobowych. Każdy klient uzupełnia ten formularz samodzielnie, dlatego prawdziwość tych danych musi zostać sprawdzona.

Jak działa karta kredytowa? Sprawdź! 

Dlaczego? Dzięki temu instytucje pożyczkowe chronią siebie przed oszustami, którzy chcą zaciągnąć dług na fałszywe dane. Dług taki oczywiście nigdy nie zostałby spłacony, a osoba, którą należałoby pociągnąć do odpowiedzialności, nie istnieje.

Potwierdzenie tożsamości chroni także każdego, kto mógłby paść ofiarą wyłudzenia lub kradzieży danych osobowych. Dzięki temu instytucje bankowe są w stanie sprawdzić, czy dane wpisane do formularza przynależą do osoby składającej wniosek. Jak banki i instytucje przeprowadzają taką weryfikację?

Istnieje kilka sposobów. Jednym z nich jest rozmowa przez telefon, czy okazanie dowodu tożsamości, co niestety wymagałoby osobistego stawienia się w placówce. Instytucje mogą również poprosić o numer PESEL, co z kolei nie jest formą bezpieczną dla samego klienta. Musi on bowiem podać dane wrażliwe osobie, która podaje się za pracownika banku, a wcale być nim nie musi. Z tego względu najpopularniejszymi sposobami potwierdzania tożsamości klientów jest przelew weryfikacyjny lub najnowsze rozwiązania wykorzystujące aplikacje mobilne. Jak działają oba sposoby i czy są bezpieczne?

Przelew weryfikacyjny – powszechny, ale nie najlepszy

Podczas wypełniania wniosku o pożyczkę czy zakupów na raty możesz być poproszony o przesłanie przelewu na kwotę 1 grosza lub 1 zł. Przelew należy wykonać z konta zarejestrowanego na osobę ubiegającą się o pożyczkę. W przeciwnym razie nie będzie on przyjęty.

W ten sposób instytucje finansowe sprawdzają dane osobowe swoich klientów. Chronią się także przed osobami, które wykradły jedynie podstawowe dane osobowe np. imię, nazwisko, adres i numer dowodu czy PESEL.

O wiele rzadsze są sytuacje, w których oszuści mają wszystkie niezbędne dane w tym login i hasło do konta bankowego. Jednak mając już podstawowe dane, są w stanie założyć na nie osobne konto bankowe i z niego wysłać przelew weryfikacyjny. Zatem sposób ten w jakimś stopniu chroni instytucje przed fikcyjnymi klientami, jednak nie chroni konsumentów przed nielegalnym zaciąganiem długu na nieświadomą tego faktu osobę.

Ponadto osoby proszone o przelew weryfikacyjny powinny upewnić się, że konto, na które mają przesłać pieniądze, należy do danej instytucji. Twoją czujność powinna wzbudzić również prośba o przelew na kwotę większą niż 1 grosz czy 1 złoty. Za pomocą przelewu weryfikacyjnego nielegalne instytucje mogą wyłudzać pieniądze i dane osobowe. Należy zatem zachować maksymalną ostrożność.

Kolejną wadą tego sposobu weryfikacji tożsamości jest konieczność posiadania środków na koncie. Osoba ubiegająca się o pożyczkę może nie być w stanie przesłać wymaganej kwoty na konto, tym samym zamykając sobie drogę do pomocy finansowej. Czy istnieje inny bezpieczniejszy i mniej wymagający sposób weryfikacji tożsamości klientów?

Kontomatik – czy to bezpieczne?

Właściwie co to jest Kontomatik? To aplikacja, która pomaga w szybkiej weryfikacji tożsamości klienta ubiegającego się o pożyczkę. Za jej pomocą cały proces sprawdzania tożsamości i zdolności kredytowej przebiega znacznie szybciej. Nic dziwnego, że z aplikacji coraz częściej korzystają instytucje pozabankowe oferujące szybkie pożyczki czy kartę kredytową online. Dzięki niemal automatycznej weryfikacji jesteś w stanie już w kilka chwil otrzymać potrzebną gotówkę na swoje konto. Jednak czy Kontomatik lub inne aplikacje oferujące Szybką Identyfikację są bezpieczne? Jak właściwie działają?

Podczas wypełniania wniosku o pożyczkę czy kartę kredytową będziesz poproszony o potwierdzenie tożsamości przez aplikację np. Kontomatik. Twoim zadaniem jest zainstalowanie tej aplikacji na swoim telefonie lub tak jak w przypadku karty kredytowej Cardina skorzystanie z wysłanego w treści smsa oraz e-maila linku i zalogowanie się przez podany link do swojego konta bankowego. Aplikacja dzięki temu uzyskuje dostęp do Twoich danych osobowych, a także do historii transakcji, która pomaga szybko określić Twoją zdolność kredytową. Aplikacja wszystkie niezbędne dane przesyła bezpośrednio do wybranej przez Ciebie instytucji finansowej. Brzmi strasznie?

Na szczęście weryfikacja tożsamości przez Kontomatik jest w pełni bezpieczna. Panele do logowania są szyfrowane, a dane są automatycznie kasowane po wygaśnięciu sesji.

Jakie są zalety korzystania z Kontomatik? Z pewnością należy do nich łatwość i szybkość weryfikacji danych osobowych. Szybka Identyfikacja jest także znacznie bezpieczniejsza niż zwykły przelew weryfikacyjny i nie wymaga posiadania środków na koncie.

Przelew weryfikacyjny i aplikacje oferujące Szybką Identyfikację są najczęstszymi sposobami na potwierdzenie tożsamości klienta ubiegającego się o pożyczkę czy kartę kredytową. Coraz częściej instytucje bankowe i pozabankowe wybierają aplikacje np. Kontomatik, które pod wieloma względami są bezpieczniejsze zarówno dla samych instytucji, jak i klientów. Wykluczają próby oszustwa, które są możliwe podczas wykonywania przelewu weryfikacyjnego.