Umowa na czas określony – czy mogę wziąć kredyt?

Umowa na czas określony – czy mogę wziąć kredyt?

Porady
26 Marca 2021
Udostępnij

Profil idealnego kredytobiorcy ma osoba o stałych, wysokich dochodach, zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i mająca pozytywną historię kredytową. Takie osoby nie będą miały problemu żeby skorzystać z długoterminowej pożyczki w banku. Co jednak z osobami zatrudnionymi na czas określony? Czy one również mogą otrzymać wsparcie?

Warunki umowy na czas określony

W Polsce nadal szeroko rozpowszechnione są umowy na czas określony. Podczas ich trwania pracownik może korzystać z wszelkich uprawnień, jakie określa kodeks pracy. Przysługuje mu m.in. urlop wypoczynkowy. Pracodawca opłaca także pracownikowi wszystkie składki społeczne. Jednak na tej umowie pracownik jest pozbawiony największej korzyści – gwarancji płynności finansowej przez dłuższy czas. Tę daje jedynie umowa o pracę na czas nieokreślony.

Według prawa polskiego czas umowy terminowej nie może przekraczać w sumie 33 miesięcy. Z jednym pracodawcą można podpisać 3 kolejne umowy na czas określony. Po tym czasie umowa automatycznie zamienia się w bezterminową.

Niestety wygaśnięcie umowy na czas określony nie daje pracownikowi gwarancji dalszego zatrudnienia. Pracodawca nie jest zobowiązany do podpisania z nim umowy bezterminowej.

Co wymagają banki od osób zatrudnionych na czas określony?

Dla banków czas trwania umowy jest bardzo ważny. Gwarantuje on płynność finansową klienta. Zatem im jest ona krótsza, tym gorzej dla ubiegającego się o kredyt. Osoby zatrudnione na umową bezterminową są w o wiele lepszej sytuacji niż osoby na umowie czasowej. Nie wyklucza to jednak uzyskania przez nie kredytu.

Banki od osób na umowach terminowych wymagają przepracowanych od 3 do 6 miesięcy. Tak jak w przypadku wszystkich ubiegających się o kredyt, brana jest pod uwagę historia kredytowa. Jeśli już korzystałeś z innych produktów finansowych i terminowo je spłaciłeś – zadziała to na Twoją korzyść.

Wysokość kredytu będzie zależeć od wysokości Twoich miesięcznych dochodów, a czas kredytowania zakończy się w ostatnim lub przedostatnim miesiącu Twojej umowy. Każdy bank przedłoży Ci nieco inne, dopasowane do Twoich możliwości warunki kredytu, jednak z tymi kilkoma raczej spotkasz się we wszystkich bankach.

Jak poprawić swój profil kredytobiorcy?

Jest kilka sposobów na to, aby nieco poprawić swój profil kredytobiorcy. Niektóre banki mogą także zgodzić się na udzielenie kredytu na dłuższy termin niż czas trwania umowy. Jak to zrobić?

Płynność zatrudnienia zawsze wyjdzie na Twoją korzyść. Jeśli zatem umowa, na której jesteś, jest już kolejną z tym samym pracodawcą – koniecznie przedstaw wcześniejsze umowy bankowi. Przychylniej będą patrzeć na osoby dłużej związane z jednym pracodawcą.

Dodatkowym atutem będzie promesa od Twojego pracodawcy, która zagwarantuje dalsze zatrudnienie po wygaśnięciu obowiązującej umowy. Jeśli pracodawca zapewniał Cię o możliwości dalszego zatrudnienia – poproś o zobowiązanie na papierze. Dokument ten przedłożony w banku może znacznie poprawić Twój profil kredytobiorcy. Wpłynie także na decyzję banku odnośnie do udzielenia kredytu na czas wykraczający poza termin umowy.

Inne możliwości uzyskania pomocy finansowej

Osoby z umową na czas określony mogą skorzystać także z ofert instytucji pozabankowych. Ubiegając się o pożyczkę, możesz sięgnąć po tzw. chwilówki. Są dobrym rozwiązaniem, kiedy potrzebujesz natychmiastowego zastrzyku pieniędzy. Warunki, jakie musisz przy tym spełnić, nie są tak wygórowane, jak w przypadku kredytów bankowych. Dodatkowym plusem jest minimalna ilość formalności, jakie należy wypełnić przy składaniu wniosku.

Rozwiązanie to wydaje się idealne. Minusem są oczywiście zasady spłaty takich pożyczek. Całość kwoty należy spłacić w przeciągu 30–60 dni w zależności od instytucji, w której ubiegasz się o pożyczkę.

Istnieje jednak atrakcyjna alternatywa dla pożyczek i kredytów bankowych. Jest nią pozabankowa karta kredytowa Cardina. Zapewni Ci dodatkowy budżet w wysokości od 600 do 5000 zł. Dzięki niemu możesz pokryć wszelkie nadprogramowe wydatki. Pozabankowa karta kredytowa jest doskonałym rozwiązaniem, po które możesz sięgnąć w kryzysowej sytuacji.

Udzielanie karty kredytowej bez zaświadczeń jest domeną firmy Cardina. Aby się o nią ubiegać, nie musisz przesyłać żadnych zaświadczeń o zarobkach czy kopii umowy. Warunki, jakie musisz spełniać to:

  • obywatelstwo polskie,
  • wiek od 25 do 65 lat,
  • aktywny telefon komórkowy,
  • własny rachunek bankowy,
  • pozytywna historia kredytowa.

Jeśli spełniasz te warunki, złóż wniosek o kartę kredytową na stronie internetowej. Wypełnij podstawowy formularz danych osobowych i poczekaj na decyzję, którą również otrzymasz przez Internet.

Warunki spłaty karty kredytowej są elastyczne, więc możesz dopasować je do swoich aktualnych możliwości finansowych. W jednym miesiącu spłacić więcej, w kolejnym nieco mniej. Jedynym stałym warunkiem, jaki musisz spełnić, jest comiesięczna wpłata na kartę minimalnej kwoty spłaty. Określana jest ona indywidualnie, a jej wysokość znajdziesz w comiesięcznym zestawieniu operacji.

O pomoc finansową mogą ubiegać się nie tylko osoby z bezterminową umową o pracę. Istnieje wiele możliwości kredytu także dla osób z umową na czas określony. Możesz skorzystać zarówno z propozycji banku, jak i instytucji pozabankowych, takich jak Cardina. Dopasuj ofertę produktów finansowych do swoich możliwości i wygody. Skontaktuj się z nami, a odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.