Wakacje na raty czy kredyt? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wakacje na raty czy kredyt? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Porady
1 Lipca 2022
Udostępnij

Odpoczynek od pracy jest równie ważny, co sama praca. Nic więc dziwnego, że z niecierpliwością czekamy na wakacyjny urlop. Wymarzony wyjazd nad polskie morze czy wakacje all inclusive na tropikalnych wyspach jednak kosztują. Skąd wziąć na to pieniądze?

Wakacje na raty – wady i zalety

Wiele biur podróży oferuje wakacje na raty. Jest to wygodny sposób finansowania urlopu. Wszelkie formalności załatwisz na miejscu, w biurze. Za jednym razem możesz wybrać wymarzone wakacje i je sfinalizować, choć na koncie nie masz wystarczającej kwoty.

Dzięki temu na zagraniczny urlop może pozwolić sobie o wiele więcej osób. W końcu koszt takich wakacji to często kilka tysięcy złotych. Nie każdy jest w stanie jednorazowo wydać taką kwotę. Tylko jak wyglądają takie wakacje na raty od strony formalnej?

Wakacje na raty to nic innego jak zaciągnięty kredyt gotówkowy w danym banku na zakup konkretnych wakacji. Pod tym względem nie różni się zbytnio od standardowych zakupów na raty, które często zaciągamy na zakup sprzętu AGD czy RTV. Jedynym minusem są warunki. W biurach podróży rzadko można znaleźć raty zero procent. Także zakup wakacji na raty zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami samego kredytu.

Cały koszt wakacji jest wygodnie rozłożony na raty dostosowane do Twoich możliwości finansowych. Minusem takiego rozwiązania jest przypisanie danych rat do konkretnych wakacji organizowanych przez konkretne biuro podróży. Aby z nich skorzystać, musisz zatem po pierwsze znaleźć biuro podróży, które ma w swojej ofercie wakacje na raty, a następnie wybrać wakacje z możliwością zakupu na raty. W ten sposób finansujesz jedynie to, co jest zagwarantowane w ofercie biura podróży. Na wszelkie inne wydatki musisz i tak mieć dodatkowy budżet. To powoduje, że często lepszym rozwiązaniem jest osobny kredyt gotówkowy.

Kredyt na wakacje – czy warto?

Innym sposobem finansowania wakacji jest kredyt gotówkowy. Pod wieloma względami jest elastyczniejszym rozwiązaniem. Nie jesteś ograniczony do konkretnego biura podróży i konkretnej oferty. Ponadto samodzielnie dysponujesz pożyczoną gotówką. Przy wniosku możesz wpisać nieco większą kwotę niż sam koszt wakacji w biurze podróży. Dzięki temu będziesz miał zapewnioną gotówkę także na wydatki nieobjęte ofertą biura.

Kredyt daje Ci również możliwość wyjazdu na wakacje, które zorganizujesz samodzielnie. Wówczas możesz wybrać dowolny kierunek podróży, zakwaterowanie i atrakcje. Nie jesteś związany z żadnym biurem podróży. Równie dobrze na miejscu możesz całkowicie zmienić swój plan urlopowy. Wszystko wówczas zależy od Ciebie.

Sam kredyt gotówkowy również spłacasz w wygodnych miesięcznych ratach. Ich wysokość możesz dostosować do swojego miesięcznego budżetu. Dzięki temu wykupienie wakacji nie zrujnuje Twojego budżetu. Zaletą zaciągnięcia osobnego kredytu gotówkowego jest również możliwość wyboru danego produktu finansowego. Możesz wybrać bank, w którym oferta kredytowa jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Często zdarzają się promocje, w których banki lub firmy pożyczkowe znacznie obniżają koszty zaciągnięcia kredytu i ich odsetek.

Karta kredytowa na wakacje – zapewnij sobie dodatkowy budżet

Biorąc wakacje na raty lub kredyt gotówkowy nie jesteś w stanie dokładnie obliczyć wszystkich kosztów, jakie poniesiesz. Nawet jeśli we wniosku o kredyt zaznaczysz wyższą kwotę niż niezbędne minimum, nie będziesz dalej przygotowany na wszystkie sytuacje, które mogą wydarzyć się w czasie wakacji.

Podczas urlopu w najbardziej turystycznych miejscowościach często dochodzi do kradzieży. W kilka chwil możesz być pozbawiony części lub wszystkich środków, jakie zabrałeś ze sobą. Co wtedy? Na miejscu może okazać się, że Twoje dziecko koniecznie chce wstąpić do parku wodnego, którego nie było w Twoim pierwotnym planie wakacyjnym.

Na takie sytuacje powinieneś mieć dodatkowy budżet. Ten z kolei zapewni Ci karta kredytowa Cardina. Wnioskowanie o nią nic Cię nie kosztuje i możesz zrobić to wygodnie przez Internet. Sam proces wnioskowania o pozabankową kartę kredytową jest szybki i nie wymaga od Ciebie wielu formalności. Wystarczy wypełnić formularz danych osobowych i potwierdzić swoją tożsamość.

Jak działa karta kredytowa? Dowiedz się więcej z dalszej części naszego wpisu.

Na karcie kredytowej możesz mieć nawet 2 tysiące złotych, które przeznaczysz właśnie na awaryjne sytuacje. Limit możesz wykorzystać na wakacjach, ale wcale nie musisz. Z kolei warunki spłaty karty kredytowej są bardzo elastyczne. Zaraz po wakacjach, kiedy Twój budżet jest mocno nadszarpnięty, możesz wpłacić jedynie minimalną kwotę do spłaty, a w kolejnych miesiącach spłacić ją całkowicie.

Kartą kredytową możesz płacić podobnie jak debetową. Jest obsługiwana zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli Twój limit na to pozwala, równie dobrze możesz sfinalizować nią całe wakacje, bez zaciągania dodatkowego kredytu gotówkowego.

Karta kredytowa jest idealnym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowego budżetu na niezaplanowane wydatki podczas wakacji. Same wakacje sfinansujesz za pomocą kredytu gotówkowego lub wykupując je na raty w biurze podróży. Nie rezygnuj z zasłużonego wypoczynku.