Zimowe ferie inne niż wszystkie - jak zorganizować bezpiecznie ferie z dziećmi, nie rujnując budżetu?

Porady
5 Stycznia 2021
Udostępnij

Ferie zimowe to dla każdego dziecka szczególny czas zasłużonego odpoczynku, rodzaj nagrody za ciężką pracę podczas pierwszego semestru w szkole. Przejmujesz się tym, że Twój domowy budżet nie pozwoli zorganizować dziecku ciekawych atrakcji? Bez obaw. Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się, że dysponując nawet niewielką sumą, jesteś w stanie w tym temacie stanąć na wysokości zadania!

Niskobudżetowe ferie? Zobacz, jakie są korzyści!

W tym roku ferie będą trochę inne niż zwykle. I to z wielu względów. Z powodu obostrzeń związanych z ciągle realnym zagrożeniem pandemią Covid-19 dzieci mają ograniczone możliwości. Na początku stycznia rząd zapowiadał, że nie będą mogły wychodzić samodzielnie do godziny 16:00 i chociaż politycy wycofali się później z najostrzejszych zakazów, w dalszym ciągu nie na wszystko będzie można sobie w tym roku pozwolić. Zamknięte są lodowiska, kina, teatry, parki rozrywki czy baseny - słowem, wiele miejsc, w które nasze pociechy chętnie udałyby się w okresie ferii. Z drugiej strony mnóstwo rodziców z uwagą przypatruje się każdej złotówce - jedni stracili w 2020 roku pracę, inni wciąż obawiają się o zwolnienie. Jak w przypadku takich trudności pogodzić potrzeby maluchów i ograniczone możliwości rodziców? Da się to zrobić!

Przede wszystkim warto uświadamiać dziecko odnośnie sytuacji, w jakiej wszyscy obecnie się znajdujemy. Maluchów nie trzeba straszyć, ale można poinformować o chwilowych trudnościach i o tym, że ich rozwiązanie jest kwestią czasu. Z młodzieżą można też śmiało rozmawiać o tym, ile dobrego da się wyciągnąć dla siebie z takiej „lekcji”. Czas takich szczególnych ferii może być dobrym momentem na życiowe podsumowania, na zacieśnianie więzów z kolegami (chociażby za pośrednictwem kamerki internetowej), na odłożone na bok lektury i poprawienie stosunków z rodzicami. No właśnie - ci ostatni jak najbardziej powinni uczestniczyć w organizacji czasu dziecka w okresie ferii. Jak to zrobić mądrze i przy niewielkim budżecie?

Jak zaplanować beztroski czas dziecięcych ferii?

Rodzice powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób dziecko organizuje swój czas podczas zimowej laby. Brak wielu możliwości często kończy się tym, że nawet najmłodsi zaczynają spędzać wiele godzin przed komputerem, telefonem czy tabletem. Budżet absolutnie nie musi stać tu na przeszkodzie! Po pierwsze warto z dzieckiem jak najczęściej korzystać z aktywności na świeżym powietrzu, nawet jeśli to tylko spacer po okolicznych parkach. Warto też pokusić się o zakup gier planszowych, szachów czy łamigłówek - nie kosztują wiele, a zapewniają całej rodzinie mnóstwo rozrywki. Idealnym pomysłem na mądrą inwestycję jest także dostęp do telewizji internetowej typu Netflix, w której znajdzie się mnóstwo ciekawych, inspirujących i poszerzających wiedzę programów. A abonament wcale nie jest tak duży!

Co, jeśli mimo wszystko nie da się uniknąć wydatków?

A jeśli w okresie ferii dziecko będzie chciało wykupić upragniony dostęp chociażby do kursu językowego czy warsztatów tematycznych? Niech ograniczony domowy budżet nie stanie na przeszkodzie do rozwijania pasji! W podbramkowej sytuacji możesz zawsze skorzystać z pozabankowej karty kredytowej Cardina, a więc firmy, która od 2017 roku posiada licencję Krajowej Instytucji Płatniczej. Taka karta daje ci dostęp do odnawialnej linii kredytowej, z której możesz skorzystać w dowolnym momencie, czyli wtedy kiedy potrzebujesz zastrzyku gotówki (na przykład podczas ferii dziecka). Jak działa karta kredytowa Cardina? To prosty mechanizm, który w skrócie wygląda tak: po pozytywnej weryfikacji Twojej zdolności kredytowej, otrzymujesz na konto karty określoną sumę pieniędzy, którą możesz płacić na przykład w sklepie; kiedy wykorzystasz pieniądze, naliczona zostanie należność, którą spłacisz w późniejszym okresie (zdefiniowanym przy składaniu wniosku); następnie Twoja linia kredytowa zostanie odnowiona, a Ty będziesz mieć dostęp do wyjściowej sumy pieniędzy.

Jeśli wydatki związane z wyjazdem na ferie, wycieczką za miasto, nowym sprzętem sportowym czy komputerem Cię przerosną, nie musisz się o nic martwić. W każdej chwili złożysz wniosek o kartę kredytową online, a decyzję otrzymasz w dosłownie kilka chwil (w przeciwieństwie do tego, co czekałoby Cię w banku). Czy to nie jest podejrzane? Absolutnie nie, bo linia kredytowa Cardina opiera się na umowie online, co znacznie ułatwia i przyspiesza jej otrzymanie.

Nie wiesz, jak zagospodarować dziecku czas w okresie zimowych ferii, w dodatku w dobie koronawirusa? Postaw na rozrywki, które nie tylko umilą mu czas, ale też rozwiną w nim pasję i wiedzę. Nie potrzebujesz do tego dużego budżetu, ale jeśli przyda Ci się mały zastrzyk gotówki na nieplanowane wydatki (wszyscy wiemy, że sprzęty lubią się psuć w najmniej odpowiednim momencie!), możesz zawsze skorzystać z Cardiny, karty kredytowej od ręki. To bezpieczne rozwiązanie, które sprzyja spełnianiu marzeń.