Co zrobić, gdy bankomat zatrzymał kartę?

Co zrobić, gdy bankomat zatrzymał kartę?

Porady
27 Lutego 2023
Udostępnij

Bankomat wciągnął Ci kartę? Ta przykra sytuacja może wynikać z różnych przyczyn, np. awarii urządzenia, czy błędnie wpisanego PIN-u. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z tym problemem? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co zrobić, gdy bankomat zjadł kartę oraz jak zabezpieczyć środki na rachunku.

Jak wypłacić środki z bankomatu?

Środki z bankomatu można dziś wypłacić na kilka sposobów. Najpopularniejszą z metod jest ta, polegająca na użyciu karty debetowej. Dane zapisane na jej pasku magnetycznym pozwalają zidentyfikować rachunek klienta. Aby potwierdzić dyspozycję, trzeba jeszcze wpisać 4-cyfrowy PIN, za pomocą klawiatury numerycznej. Którą stroną włożyć kartę do bankomatu? Wsuwaj ją zawsze awersem do góry. Zwróć przy tym uwagę, aby chip był skierowany w stronę urządzenia.

W podobny sposób można wypłacić środki z karty kredytowej. Więcej na ten temat piszemy we wpisie: jak działa karta kredytowa. Pamiętaj jednak, że produkt tego typu służy do realizacji płatności bezgotówkowych. Wypłata gotówki z bankomatu zostanie zatem obciążona dodatkową opłatą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj wpis: karta kredytowa a debetowa – różnice. Niektóre bankomaty pozwalają na wypłatę środków bez konieczności korzystania z karty. Aby potwierdzić transakcję, wystarczy tylko wprowadzić kod autoryzacyjny z aplikacji mobilnej banku (np. BLIK).

Bankomat wciągnął kartę? Poznaj najczęstsze przyczyny

To, że urządzenie zatrzyma kartę, może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z najbardziej oczywistych jest awaria bankomatu. Sprzęt z uszkodzonym lub zablokowanym czytnikiem kart płatniczych może nie działać prawidłowo. Zanim wsuniesz kartę, sprawdź zatem, czy na monitorze nie wyświetla się informacja o problemach technicznych. Do zablokowania karty wewnątrz urządzenia może dojść także wtedy, gdy podczas autoryzacji transakcji trzykrotnie podasz nieprawidłowy PIN. Ma to zapobiegać wypłaceniu środków przez nieupoważnione osoby. Taka sama sytuacja będzie mieć miejsce podczas korzystania z karty, która została zastrzeżona. W tym jednak przypadku bankomat wciągnie kartę, nawet jeśli PIN, który podasz, będzie prawidłowy. Zablokowana zostanie także karta, która nie działa, a zatem taka z uszkodzonym paskiem magnetycznym, czy ta, która straciła już termin ważności. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach bankomat może również ponownie wciągnąć kartę. Zdarzy się tak, jeśli nie wyjmiesz jej z czytnika w określonym czasie.

Co zrobić, gdy bankomat zjadł kartę?

Choć zatrzymanie karty przez bankomat to z pewnością bardzo stresująca sytuacja, warto zachować spokój. Co zrobić, by szybko rozwiązać problem?

Poczekaj

Pamiętaj, że niektóre urządzenia działają powoli. Jeśli nic nie wskazuje na to, że bankomat się zablokował, być może zwróci kartę, ale po dłuższej chwili. Nie odchodź od urządzenia – ryzykujesz wówczas, że dokument zostanie oddany kolejnemu klientowi.

Zgłoś problem

Awaria bankomatu skutkująca zatrzymaniem karty powinna być zgłoszona do operatora urządzenia. Jeśli maszyna znajduje się w oddziale banku, zgłoś problem pracownikowi instytucji. Być może uda Ci się odzyskać kartę od ręki. Jeśli natomiast bankomat został umieszczony w centrum handlowym, poszukaj tabliczki z danymi operatora. Zadzwoń pod wskazany numer i poinformuj o problemie.

Zastrzeż kartę

Bankomat zjadł kartę? Aby mieć pewność, że środki na rachunku bankowym są bezpieczne, pamiętaj, by zastrzec dokument. Możesz to zrobić, dzwoniąc na infolinię swojego banku, lub też korzystając z Ogólnopolskiego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych.

Skontaktuj się z bankiem

Pamiętaj, że po zastrzeżeniu karta nie działa. Nawet jeśli uda Ci się odzyskać dokument, nie będziesz w stanie z niego korzystać. Pamiętaj zatem, aby skontaktować się z obsługą banku i odblokować kartę. Przyczyną zablokowania dokumentu było jego uszkodzenie lub utrata ważności? W takiej sytuacji złóż wniosek o wydanie nowej karty.

Jak uniknąć zatrzymania karty przez bankomat? Kilka rad na koniec

Chcesz uniknąć problemów podczas wypłacania środków z bankomatu? Pamiętaj, aby prawidłowo korzystać z urządzenia. O tym, którą stroną włożyć kartę do bankomatu oraz jak wprowadzić PIN, piszemy powyżej – stosuj się do tych wskazówek! Nie korzystaj również z karty, która jest uszkodzona lub straciła ważność. Bankomaty są zaprogramowane w taki sposób, aby automatycznie blokować środki płatnicze, które nie nadają się do użytku. Jeśli natomiast urządzenie pozwala realizować transakcje bez użycia karty, skorzystaj z tej możliwości. To naprawdę wygodny i bezpieczny sposób wypłacania gotówki.