karta debetowa a kredytowa

Karta debetowa a kredytowa - czym się różnią?

Porady
12 Grudnia 2020
Udostępnij

Wiele osób mylnie traktuje kartę debetową i kredytową jako ten sam produkt. Tymczasem są to całkowicie różne od siebie karty, które stosujemy w różnych przypadkach. Jedna z nich umożliwia skorzystanie z przyznanego limitu kredytowego, a druga z naszych środków pieniężnych na koncie osobistym.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa jest nierozerwalnie związana z osobistym rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Na koncie ROR gromadzimy zebrane przez nas środki pieniężne – z wynagrodzeń lub innych źródeł. Z reguły należą one do nas – jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w ramach konta mamy uruchomioną funkcję debetu – wówczas istnieje możliwości powstania ujemnego salda. Debet jest jednak z reguły niewielki i musi zostać szybko spłacony, jeśli chcemy uniknąć wysokich kosztów zadłużenia. By starać się o wyrobienie karty debetowej, wystarczy posiadać rachunek ROR w banku.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest narzędziem płatniczym, które umożliwia skorzystanie z przyznanego nam przez bank lub inną instytucję limitu kredytowego, który możemy wykorzystać na codzienne zakupy lub płatności w Internecie. To produkt bardzo podobny do standardowych pożyczek czy kredytów, a największą różnicą jest jego odnawialność. Karta kredytowa przyznawana jest na dany okres, a limit jest odnawiany za każdym razem, gdy dokonamy spłaty wykorzystanego zadłużenia. Płacąc jednak kartą kredytową, nie wykorzystujemy własnych pieniędzy, tylko banku lub innej instytucji pozabankowej. By starać się o wyrobienie karty kredytowej, musimy złożyć odpowiedni wniosek i przejść przez podobną procedurę, jak w przypadku innych produktów pożyczkowych.

Karta debetowa a kredytowa – koszty i opłaty

Większość z nas wie i rozumie, jak korzystać z kart debetowych. Najczęściej są one darmowe, jeśli zadeklarujemy, że wykonamy pewną liczby transakcji w miesiącu. Czasem jednak ich posiadanie kosztuje nas kilka lub kilkanaście złotych. W przypadku kart kredytowych nie jest to już jednak takie proste. Dostęp do pożyczonych pieniędzy wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad określonych umową i uiszczania wskazanych opłat, takich jak:

  • opłata za wykorzystany limit kredytowy,
  • opłata za wydanie karty,
  • miesięczne koszty posiadania karty.

Zależą one od konkretnej firmy oferującej produkt. Przykładowo nie płacimy za wydanie pozabankowej karty kredytowej Cardina, a także nie musimy ponosić żadnych opłat miesięcznych za posiadanie karty przez pierwszy rok korzystania. Obowiązuje nas tylko opłata za limit, który faktycznie wykorzystamy w danym okresie.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o karcie kredytowej?

Karta kredytowa jest elastycznym narzędziem, które pozwala nam korzystać ze środków pożyczonych przez bank lub inną instytucję wtedy, kiedy jest to potrzebne. Z produktem nierozerwalnie związane są jeszcze dwa pojęcia:

  • cyklu rozliczeniowego,
  • czasu na spłatę zadłużenia.

W przypadku kart debetowych pojęcia te nie mają znaczenia, gdyż korzystamy ze środków własnych. Cykl rozliczeniowy w przypadku kart kredytowych to okres miesiąca, w którym podsumowywane są wszelkie transakcje, obliczana jest kwota do zwrotu i odsetki. Czas na spłatę zadłużenia zależy od danej instytucji, choć z reguły jest to 14 dni – także w przypadku pozabankowej karty kredytowej Cardina.

Karta debetowa a kredytowa - podsumowanie 

Karta kredytowa i debetowa to kompletnie dwa różne produkty, które są dedykowane dla innych grup odbiorców. Znajomość różnic i podobieństw pozwoli uniknąć nieporozumień i problemów finansowych w przyszłości.


Sprawdź jak założyć kartę kredytową.