Jak nie popadać w zadłużenie?

Porady
15 Stycznia 2020
Udostępnij

W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy pilnie potrzebujemy środków na niespodziewane wydatki. Mogą to być awarie sprzętu domowego, nagła choroba członka rodziny czy chęć skorzystania z długo oczekiwanej promocji. Wszystkie te zdarzenia mają wspólny mianownik – mogą spowodować zadłużenie, które trudno potem spłacić.

Znajomość wpływów i wydatków gospodarstwa domowego

Zarządzanie domowym budżetem nierozerwalnie wiąże się z koniecznością szacowania comiesięcznych wpływów i wydatków. Jeśli koszty przewyższają sumę wynagrodzeń, możemy mówić o powstawaniu zadłużenia. Jeśli ta sytuacja będzie się zbyt często powtarzać, zobowiązania mogą nas przerosnąć i możemy wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. Bardzo trudno jest zwiększyć wpływy do budżetu domowego z dnia na dzień – możemy jednak zmniejszyć wydatki i to niemal natychmiast. Najczęściej wystarczy sporządzić ich listę, na której powinny się znaleźć:

  • zakupy spożywcze, chemia, kosmetyki,
  • niezaplanowane, większe wydatki,
  • koszty zakwaterowania i mediów,
  • spłacane zobowiązania.

Część z tych kosztów jest nieunikniona, ale część możemy przynajmniej zmniejszyć. Czy musimy korzystać z kolejnej promocji? Czy nowy telewizor lub telefon komórkowy jest nam niezbędny? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim kolejny raz sięgniemy po portfel.

Źródło dodatkowej gotówki - jak wybrać?

Zadłużać powinniśmy się z głową. Jak to rozumieć? Należy wybrać pożyczkodawcę po wcześniejszej analizie jego oferty i warunków spłaty. Najczęściej zobowiązania powstają w stosunku do:

  • rodziny i przyjaciół,
  • banków i SKOK-ów,
  • instytucji pozabankowych,
  • inwestorów prywatnych.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Różnią się od siebie ponoszonymi opłatami, terminowością czy całkowitą kwotą pożyczki. Jeśli już musimy się zadłużyć, to wybierzmy jak najbardziej elastyczny i dopasowany do naszych potrzeb produkt. Warto także znać swoje potrzeby i wymagania zawczasu. Jeśli będziemy szukać źródła gotówki na szybko, z pewnością przegapimy dobrą i atrakcyjną ofertę.

Zobacz również nasz poradnik: Jak działa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa – sposób na zadłużenie

Bardzo atrakcyjną alternatywą dla produktów pożyczkowych są pozabankowe karty kredytowe. Umożliwiają skorzystanie z dodatkowego zastrzyku gotówki, a oferowane warunki finansowe potrafią być o wiele korzystniejsze niż w przypadku banków czy prywatnych inwestorów. Najlepiej, gdy opłaty uzależnione są jedynie od wykorzystanego limitu, a oferta ma elastyczny termin spłaty i możliwość zwrotu jedynie wymaganej kwoty minimalnej, która wynosi kilka procent całości zadłużenia. To podstawowe zalety karty Cardina, która oferuje szybki dostęp do dodatkowych środków finansowych, kiedy są one potrzebne. Mamy łatwy i szybki podgląd zużytego przez nas limitu kredytowego, ponoszonych wydatków i opłat, co ułatwia zarządzanie wierzytelnością. O przyznanie karty staramy się tylko raz i możemy z niej korzystać wedle naszych potrzeb. Niewiele produktów jest tak elastycznych i umożliwia pełne kontrolowanie naszych wydatków. Co więcej, jeśli uda nam się odłożyć trochę środków wtedy warto wpłacić je na kartę Cardina – nawet niewielkie wcześniejsze spłaty pomniejszają koszty obsługi wykorzystanego limitu, dzięki temu w kolejnym miesiącu zapłacimy mniej.

Produkty pożyczkowe są przeznaczone dla każdego z nas. Nie trzeba się wstydzić korzystania z nich lub kategorycznie ich unikać, jeśli faktycznie dodatkowa gotówka jest nam niezbędna. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i być świadomym swoich możliwości finansowych. Tylko wtedy unikniemy zadłużenia, którego nie jesteśmy w stanie spłacić.