Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć osoby nieformalnie zatrudnione?

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć osoby nieformalnie zatrudnione?

Porady
30 Listopada 2022
Udostępnij

Z zaciągnięciem kredytu czy pożyczki osoby zatrudnione na umowę o pracę nie mają zazwyczaj większych problemów. Nie każdy jednak może pochwalić się taką formą zatrudnienia. Czy osoby, które nie są zatrudnione formalnie, mogą liczyć na wsparcie finansowe? Dziś rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Kim są osoby nieformalnie zatrudnione?

W wielkim skrócie osoby nieformalnie zatrudnione są to osoby pracujące tzw. na czarno, czyli te, których nie wiąże z pracodawcą żadna umowa cywilnoprawna. Osoby te nie mają wówczas dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego i wielu form pomocy, które należą się bezrobotnym. Choć od wynagrodzenia nie są wówczas odprowadzane żadne składki ani podatki rozwiązanie to nie należy, ani do legalnych, ani do korzystnych dla pracownika. W ten sposób najczęściej pracują studenci lub osoby na emeryturze, które chcą sobie dorobić. W przypadku emerytów brak umowy również nie jest korzystny. Jakakolwiek umowa nawet śmieciowa mogłaby podnieść ich miesięczną emeryturę.

Brak umowy pomimo regularnych wpłat na konto nie zabezpiecza w żaden sposób sytuacji finansowej tych osób. W ich przypadku utrata pracy może nastąpić z dnia na dzień, dlatego często są w sytuacji, w której potrzebują nagłej pomocy finansowej. Czy mogą się zgłosić do banku i na jaką pomoc mogą wówczas liczyć?

Zobacz również: zobowiązania finansowe, a utrata pracy - co warto wiedzieć?

Czy osoby pracujące “na czarno” mogą wziąć kredyt?

Przy składaniu wniosku o kredyt w banku zazwyczaj wymagany jest dokument potwierdzający formę zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia, który musi wystawić firma zatrudniająca pracownika. W większości przypadków zakreślenie we wniosku okienka o braku stałego zatrudnienia od razu skreśla szanse na uzyskanie kredytu. W takiej sytuacji są nie tylko osoby nieformalne zatrudnione, ale także bezrobotni pobierający zasiłek z Urzędu Miasta, renty czy alimenty.

Wyśrubowane wymagania banków w rzeczywistości dają możliwość wzięcia kredytu jedynie osobom zatrudnionym na umowy cywilno-prawne, a także emerytom, którzy otrzymują regularne i stałe dochody.

Zobacz również: co z kredytem w przypadku śmierci lub choroby?

Formy pomocy finansowej dla osób nieformalnie zatrudnionych

Sytuacje życiowe bywają różne i wielokrotnie mogą zmusić nas do sięgnięcia po pomoc finansową. W przypadku utraty pracy tymczasowej czy stałej najlepszym rozwiązaniem jest pożyczka od członka rodziny. Nie każdy jednak jest w stanie z niej skorzystać.

Jeśli pracujesz “na czarno” i wyjdą na jaw Twoje dochody, Urząd Pracy będzie mógł wymagać od Ciebie zwrócenia wypłaconych zasiłków i oskarżyć Cię o wyłudzanie finansowe. Natomiast status bezrobotnego nie tak łatwo jest utrzymać. Przez cały okres Urząd Pracy będzie wysyłał do Ciebie propozycje zatrudnienia i jeśli będziesz je odrzucał, wówczas utracisz status bezrobotnego, a wraz z nim zasiłek i ubezpieczenie.

Na szczęście, jeśli potrzebujesz jednorazowej pomocy finansowej, możesz zawsze liczyć na pozabankowe instytucje pożyczkowe. Obecnie rynek jest pełen ofert szybkich pożyczek online, pozabankowych kart kredytowych czy kredytów. Wnioskowanie w takich instytucjach przebiega znacznie szybciej niż w banku i wymagana jest przy tym o wiele mniejsza ilość formalności. Wiele firm korzysta dziś z aplikacji do Szybkiej Identyfikacji. Aplikacja ta wysyła do danej firmy informacje z Twojego konta bankowego, na którym w historii będą widniały stałe dochody. To może wystarczyć do pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku. W przypadku pozabankowych firm pożyczkowych liczą się regularne dochody i pozytywna historia kredytowa, źródło dochodów nie jest już tak istotne.

Osoby nieformalnie zatrudnione mogą zatem wybierać spośród różnych ofert pożyczek oraz kredytów i dostosować pomoc finansową do swojej obecnej sytuacji finansowej. Może być to np. szybka pożyczka online, którą należy spłacić w ciągu 30 lub 60 dni, bądź karta kredytowa online. Taka karta stanie się Twoim zabezpieczeniem w przypadku niezaplanowanych wydatków lub opóźnień w wypłacie. Dużym plusem kart kredytowych jest elastyczna forma ich spłaty, którą możesz na bieżąco dostosowywać do obecnej sytuacji.

Osoby zatrudnione “na czarno” nie pozostają bez możliwości sięgnięcia po pomoc finansową. Choć produkty oferowane przez banki w większości są dla nich niedostępne, rynek pozabankowych produktów wciąż się rozwija i jest on jak najbardziej dla nich dostępny. Szeroka oferta produktów pozwala dobrać takie zobowiązanie, aby jego spłata nie była problem.