<a href="https://pl.depositphotos.com/category/travel.html">Tarcza ikona z kłódki na ekranie laptopa. Koncepcja bezpieczeństwa. Izolowana ilustracja wektorowa na czarnym tle. - pl.depositphotos.com</a>

Zmiana sposobu autoryzacji transakcji kartowych

Cardina
Bezpieczne finanse
30 Grudnia 2020
Udostępnij

W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w dniu 30 grudnia 2020 r. wprowadziliśmy zmianę w sposobie potwierdzania transakcji dokonywanych przez Internet (tzw. silne uwierzytelnienie).

Jak płacić kartą przez internet aby było to bezpieczne?

Obecnie, aby zatwierdzić płatność możesz zostać poproszony o podanie jednorazowego kodu SMS oraz dodatkowo kodu PIN, który wykorzystujesz na co dzień do potwierdzania transakcji w terminalach płatniczych oraz przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Dodatkowe informacje na temat usługi 3D Secure znajdziesz na naszym blogu: Cardina podnosi poziom bezpieczeństwa wprowadzając Mastercard SecureCode.

Nowa wersja usługi 3DSecure jest włączona dla wszystkich naszych Użytkowników i nie wymaga dodatkowych czynności w celu jej aktywacji. Zachęcamy do zapoznania się z opisem usługi, a w przypadku dodatkowych pytań, chęci aktualizacji numeru telefonu lub wygenerowania nowego kodu PIN zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszym Biurem Obsługi Klienta pod numerem 221003223.

Z czego wynikają zmiany?

Zmiany są podyktowane Dyrektywą PSD2 (z ang. Payment Services Directive) – jest to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Jej regulacje są odpowiedzą na rozwój technologii i zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która m.in. umożliwi stworzenie jednolitego rynku płatności w UE, zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo Twoich transakcji i ochronę finansów.

Co to jest silne uwierzytelnianie?

Silne uwierzytelnienie, czyli SCA (z ang. Strong Customer Authentication) to sposób, w jaki powinna zostać zweryfikowana tożsamość użytkownika usług płatniczych podczas wykonywania operacji za pośrednictwem Internetu. Silne uwierzytelnienie oznacza, że zastosowano dwuetapowy proces weryfikacji, wykorzystując co najmniej dwie z trzech poniższych kategorii:

- wiedza (coś, co wie wyłącznie użytkownik);

- posiadanie (coś, co posiada wyłącznie użytkownik);

- cecha klienta (coś, czym tylko użytkownik jest).

Bezpieczniejsze potwierdzanie transakcji

Wraz z wprowadzeniem zmian zwiększyło się bezpieczeństwo transakcji dokonywanych przez Internet. Podczas potwierdzania operacji możesz zostać poproszony o wprowadzenie jednorazowego kodu SMS (kod zostanie wysłany na główny numer telefonu, który został podany przy zakładaniu konta w systemie Cardina) oraz dodatkowo kodu PIN.

Kto może korzystać z 3D-Secure?

Usługa zostaje aktywowana automatycznie przy otrzymaniu karty płatniczej. Nie możemy jej wyłączyć – jest standardem bezpieczeństwa. Wszyscy klienci Cardiny, którzy posiadają pozabankową kartę kredytową, są obligatoryjnie objęci tą metodą autoryzacji.

Pamiętajmy jednak, że nie w każdym sklepie działa usługa 3D-Secure  – nie wszystkie systemy obsługują tę funkcję zabezpieczającą. Informacji o obsłudze 3D-Secure  szukajmy w regulaminie danego sklepu internetowego.

3D-Secure to niezwykle przydatna funkcja, która zwiększa bezpieczeństwo dokonywania transakcji kartą przez Internet, ale również daje nam pewność, że nikt niepowołany nie skorzysta ze środków zgromadzonych na naszym koncie. Teraz wszyscy klienci Cardiny mogą spać spokojnie – usługa 3D-Secure czuwa nad ich bezpieczeństwem.