Pozabudżetowe wydatki – jak sobie z nimi poradzić?

Pozabudżetowe wydatki – jak sobie z nimi poradzić?

Porady
12 Marca 2021
Udostępnij

Dobrze rozplanowany budżet domowy pozwala na pokrycie miesięcznych wydatków i odłożenie części pieniędzy na konto oszczędnościowe. Jednak nawet idealny plan może nie zadziałać w przypadku nagłych i nieoczekiwanych wydatków pozabudżetowych. Co zrobić, gdy Twoje oszczędności są zamrożone i nie możesz ich ruszyć? 

Pożyczka od rodziny

Wielu Polaków decyduje się na pożyczenie pieniędzy od rodziny. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że zazwyczaj nie wiążą się z nim żadne dodatkowe koszty. Czas spłaty i wielkość kolejnych rat możesz ustalić według swoich możliwości i oczekiwań pożyczkodawcy.

Nie każdy jednak ma członków rodziny, od których jest w stanie pożyczyć mniejszą bądź większą kwotę. Nie każdy również chce się na to zdecydować ze względów osobistych.

Pożyczki ekspresowe

Innym rozwiązaniem są pozabankowe pożyczki ekspresowe tzw. chwilówki. Rozwiązanie to wymaga minimalnych formalność przy złożeniu wniosku. Decyzja przyznawana jest niemal automatycznie. To sprawia, że potrzebna kwota bardzo szybko trafia na Twoje konto. Możesz ją wydać na dowolny cel konsumpcyjny.

Do zalet tego rozwiązania należy mała liczba wymagań, które należy spełnić. Niektóre firmy oferują pożyczkę także osobom powyżej 70. r.ż. Wystarczy mieć stałe źródło dochodu. Jego wysokość nie zawsze jest brana pod uwagę.

Niestety rozwiązanie to wiąże się także z pewnymi trudnościami. Pożyczoną kwotę należy spłacić w całości. W warunkach umowy ustalany jest czas, po którym należy dokonać spłaty. Najczęściej jest to 30 lub 60 dni. W przypadku małych kwot zazwyczaj nie stanowi to problemu. Jednak już 1000 zł może znacznie wykraczać poza domowy budżet i stanowić problem przy jednorazowej spłacie pożyczki.

Długoterminowe kredyty bankowe

Kredyty bankowe są bezpiecznym sposobem uzyskania dodatkowej gotówki. Pożyczone pieniądze możesz wygodnie rozłożyć na dowolną ilość rat. To sprawia, że miesięczna rata nie obciąży za bardzo domowego budżetu.

Kredyty jednak wiążą się z dużą ilością formalności i warunków, jakie należy spełnić, zanim pieniądze zostaną przelane na konto. Wydatki pozabudżetowe często pojawiają się nagle i wymagają natychmiastowej spłaty. Zdarzyć się mogą także podczas urlopu za granicą. Sytuacje te uniemożliwiają często wypełnienie rozbudowanych formalności wymaganych przy udzielaniu kredytu.

Dodatkowo kredytu nie dostaną osoby w podeszłym wieku oraz te o nieregularnym bądź bardzo niskim dochodzie. Rozwiązanie to zatem nie jest przeznaczone dla każdego.

Problemem może być również RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która w niektórych produktach finansowych jest bardzo wysoka. Dochodzą do tego dodatkowe koszty za udzielenie kredytu. W rzeczywistości spłacasz znacznie wyższą kwotę od tej, którą pożyczyłeś.

Pozabankowa karta kredytowa Cardina

Z kart kredytowych w Polsce korzysta dziś coraz więcej osób. Jest to kolejny sposób na dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Przekonują do nich wygoda korzystania z dodatkowego budżetu i elastyczność spłaty pożyczonych pieniędzy.

Wniosek o kartę kredytową można złożyć przez Internet. Wystarczy wypełnić podstawowy formularz z danymi osobowymi. Akceptacja umowy pozabankowej karty kredytowej również odbywa się przez Internet tak jak przesłanie decyzji. Formalności związane z założeniem karty kredytowej zajmą Ci krótką chwilę.

Limit na karcie kredytowej może wynosić od 600 zł do nawet 5000 zł. Kwota ta jest ustalana na podstawie zdolności kredytowej. W przypadku aktywnego korzystania z karty istnieje możliwość zwiększenia limitu. Dodatkowym warunkiem może być regularne wpłacanie na kartę minimalnej kwoty do spłaty.

Jak działa karta kredytowa i jakie są główne jej zalety w perspektywie wydatków pozabudżetowych? Podczas składania wniosku istnieje możliwość złożenia dyspozycji przelewu (FastCash) do 80% wartości przyznanego limitu, dzięki temu środki znajdą się na Twoim koncie osobistym w ciągu jednego dnia roboczego. Kartą kredytową zapłacisz w sklepie, a także wypłacisz gotówkę w bankomatach z logo MasterCard na całym świecie. Jest to szczególnie wygodne podczas zagranicznych wyjazdów urlopowych, na których często mogą Cię zaskoczyć niezaplanowane wydatki. 

Możesz dowolnie korzystać ze swojego limitu na karcie. Jego spłata jest również niezwykle elastyczna. Spłaty możesz dokonać w całości lub wpłacając kwotę minimalną. Ważne, aby co miesiąc wpłacić na kartę wymaganą kwotę minimalną, dzięki której nadal możesz korzystać z przyznanego limitu.

Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze spłacenie karty kredytowej. Dzięki temu nie będziesz ponosił dodatkowych kosztów. Limit na Twojej karcie będzie stanowił wówczas awaryjny budżet, który możesz wykorzystać w kryzysowych sytuacjach.

Wydatki pozabudżetowe mogą zdarzyć się każdemu i to w najmniej spodziewanej chwili. Na ich pokrycie najlepszym rozwiązaniem są pozabankowe karty kredytowe, takie jak Cardina. Mając ją, nie musisz już wypełniać żadnych wniosków kredytowych i przejmować się, czy spełniasz wszystkie warunki banku. Po prostu wyciągasz kartę i płacisz za niespodziewane usterki w samochodzie, dodatkowe leki czy po prostu za nowy telewizor.