Cardina gotowa na PSD2

Cardina gotowa na PSD2

Nowości
Cardina
13 Września 2019
Udostępnij

PSD2 (ang. Payment Services Directive) – za tą skomplikowaną nazwą kryję się szereg zmian, które obejmują głównie banki ale także instytucje finansowe. Od 14.09.2019 ta unijna dyrektywa zacznie obowiązywać również w Polsce. Jej regulacje zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację ustawy o usługach płatniczych.

Co ma na celu wprowadzenie PSD2?

- stworzenie jednolitego rynku płatności w Unii Europejskiej,

- możliwość korzystania z tzw. otwartej bankowości,

- zwiększenie bezpieczeństwa Klientów podczas dokonywania transakcji czy logowania do konta.

Dyrektywa PSD2 [Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego] jest odpowiedzią na rozwój technologii oraz nowe usługi płatnicze, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Dzięki wprowadzonym zmianom usługodawcy – określani jako TPP (Third Party Providers) - będą mogli za wyraźną zgodą Klienta uzyskać informację o jego rachunku bankowym, sprawdzić stan środków na jego koncie czy zlecić przelew. Na przykład logując się do jednego banku Klient będzie mógł zarządzać środkami na swoim drugim koncie prowadzonym w innym banku. Dzięki temu Klient zaoszczędzi czas i będzie miał podgląd na wszystkie swoje finanse z jednego miejsca.

Dowiedz się, jak umiejętnie spłacić kartę kredytową!

Część banków zdecydowała się również na wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartą. Wybrane transakcje nawet na niewielkie kwoty będą wymagały wprowadzenia standardowego kodu PIN. Uchroni nas to przed nieuwierzytelnionym korzystaniem z naszej karty w przypadku zgubienia czy kradzieży karty.

Co się zmienia w Cardina?

Cardina jako Krajowa Instytucja Płatnicza również wprowadziła zmiany w swoim procesie.

Od teraz wnioskując o kartę kredytową konieczne będzie przejście procesu silnego uwierzytelnienia przed udzieleniem limitu kredytowego w karcie kredytowej.

Dodatkowo pod koniec sierpnia 2019 Cardina wprowadziła usługę 3D Secure https://cardina.pl/blog/cardina-kodsms Każda transakcja, dokonywana za pośrednictwem Internetu, jest dodatkowo zabezpieczona jednorazowym kodem sms wysyłanym na numer telefonu zarejestrowany na koncie. Pamiętajmy więc o zaktualizowaniu danych na swoim profilu jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Zobacz również nasz poradnik płacenia kartą kredytową w internecie!