Co możesz zrobić, gdy masz problem ze spłatą kredytu?

Porady
10 Stycznia 2023
Udostępnij

Podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez NBP spowodowały, że wielu kredytobiorców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Wysokość ich comiesięcznej raty niejednokrotnie uległa bowiem podwojeniu. Nic więc dziwnego, że lawinowo zwiększa się liczba osób, które zalegają ze spłatą zobowiązania. Chcesz uniknąć tego problemu? Podpowiadamy, jak uzyskać pomoc w spłacie kredytu gotówkowego.

Pomoc w spłacie kredytu – co możesz zrobić?

Najnowsze dane BIK nie pozostawiają złudzeń. Zaległości w spłacie kredytu ma już ponad 90 tys. Polaków. Najgorzej sytuacja wygląda wśród osób, które zaciągnęły zobowiązanie w okresie niskich stóp procentowych. W ich przypadku wysokość raty kredytu, w ciągu zaledwie dwóch lat, uległa podwojeniu. Zdaniem analityków w kolejnych miesiącach problem z nieterminową spłatą zobowiązań jeszcze się pogłębi. Nic więc dziwnego, że zarówno rząd, jak i banki uruchamiają programy pomocowe adresowane do kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Programy uruchomione w ramach tarczy dla kredytobiorców

Pierwszym z takich rozwiązań są tzw. ustawowe wakacje kredytowe. Mogą z nich skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach. Wsparcie polega tu na odroczeniu terminu spłaty rat, z którego w 2023 r. można skorzystać 4-krotnie. Pomoc w spłacie kredytu gotówkowego oferuje także Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wniosek do tej instytucji powinny złożyć osoby, którym zależy na uzyskaniu dofinansowania do miesięcznych rat. Okres, przez jaki można korzystać z takiego wsparcia, wynosi maksymalnie 3 lata.

Obniżenie raty kredytu gotówkowego – jaką pomoc można uzyskać ze strony banku?

Nie jesteś w stanie spłacać kredytu? Złóż do banku wniosek o restrukturyzację zadłużenia. Po jego pozytywnej weryfikacji, instytucja dostosuje wysokość rat oraz harmonogram ich spłaty do Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: zobowiązania finansowe a utrata pracy. We wniosku możesz poprosić także o wydłużenie okresu kredytowania lub też czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązania, choć pozwalają uniknąć kar za nieterminową spłatę, to jednak wpływają na wzrost ogólnego kosztu kredytu. Właśnie dlatego, zanim podpiszesz umowę z bankiem, sprawdź, jak zmieni się wysokość Twojego zobowiązania. Jeśli z kolei chcesz uchronić się przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych, możesz zwrócić się do banku z prośbą o zmianę sposobu oprocentowania kredytu (ze zmiennego na stałe).

Kredyt na spłatę innego kredytu – czy to jest dobry pomysł?

Wiele instytucji finansowych, znając trudną sytuację kredytobiorców, oferuje specjalne produkty, z których środki można przeznaczyć na uregulowanie zaległości w banku. Czy pożyczka na spłatę kredytu to dobry pomysł? W przypadku niewielkiego zadłużenia, czy przejściowych trudności finansowych, takie rozwiązanie może okazać się korzystne. Pamiętaj jednak, że oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek z reguły jest bardzo wysokie. Jeśli chcesz w ten sposób sfinansować spłatę wieloletnich zobowiązań, możesz wpaść w spiralę długów.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto z niego skorzystać?

Co zatem zrobić, jeśli spłata kredytu przekracza Twoje możliwości finansowe? Jeśli masz zobowiązania w kilku bankach, rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Jest to produkt adresowany do kredytobiorców, który pozwala na połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno, co z reguły pozwala na obniżenie comiesięcznych wydatków. Jak dokładnie działa takie rozwiązanie? Bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca zobowiązania kredytobiorcy w innych instytucjach. Pamiętaj, że podpisując umowę o udzielenie takiego finansowania, możesz również wnioskować o przyznanie dodatkowych środków na inny cel niż spłata pożyczek. Z tej możliwości mogą skorzystać w szczególności osoby, które nie mają zaległości finansowych, a swoje zobowiązania spłacają na bieżąco.

Jak jeszcze poradzić sobie z zaległościami w spłacie kredytu?

Chcesz szybko spłacić kredyt, którego kwota nie jest wysoka? Możesz w tym celu wykorzystać środki udostępnione w ramach limitu karty kredytowej. Taka opcja okaże się korzystna np. wtedy, gdy w danym miesiącu masz większe wydatki, ale nie chcesz zalegać ze spłatą raty. Główną zaletą takiego rozwiązania są elastyczne zasady finansowania.

Spłata kredytu nie musi być problemem!

Masz problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań? Zamiast unikać kontaktu z bankiem, skorzystaj z różnych form pomocy oferowanych obecnie kredytobiorcom. Mamy nadzieję, że dzięki wskazówkom zawartym w naszym poradniku wiesz już, jakiego rodzaju wsparcie możesz uzyskać. Jeśli natomiast chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat zarządzania domowym budżetem, zapoznaj się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg praktycznych porad, dotyczących m.in. tego, jak spłacić kartę kredytową. Zachęcamy do lektury!