Jak działają internetowi złodzieje? 5 porad, jak zabezpieczyć swoje finanse podczas świątecznych zakupów

Jak działają internetowi złodzieje? 5 porad, jak zabezpieczyć swoje finanse podczas świątecznych zakupów

Porady
1 Grudnia 2023
Udostępnij

Zakupy online to wygodny i szybki sposób na kupowanie rozmaitych produktów. Ich popularność wzrasta głównie przed świętami, gdy w internecie można znaleźć wiele okazji cenowych. Jeśli jednak natkniesz się na kuszącą ofertę, pamiętaj, by ją zweryfikować. Internetowi złodzieje właśnie przed świętami są najbardziej aktywni. Na czym polegają stosowane przez nich ataki hakerskie? Jak zabezpieczyć przed nimi swoje dane osobowe i zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Sprawdź!

Internetowi złodzieje: kim są i jak działają?

Internetowi złodzieje to najogólniej mówiąc osoby lub grupy, które wykorzystują technologie informatyczne do popełniania przestępstw na szkodę innych użytkowników sieci. Ich działania mogą przybierać rozmaite formy. Cyberprzestępczość obejmuje bowiem swoim zakresem kradzież danych, oszustwa finansowe, włamania do systemów, ataki hakerskie czy wreszcie rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Znalezienie sprawców tego typu przestępstw jest bardzo trudne. Internetowi złodzieje często ukrywają bowiem swoją tożsamość i lokalizację, co znacząco utrudnia ich ściganie.

Jakie są najpopularniejsze metody ataków internetowych podczas świątecznych zakupów?

Przełom listopada i grudnia, gdy wiele osób robi świąteczne zakupy, to czas, gdy internetowi złodzieje są szczególnie aktywni. Do stosowanych przez nich metod ataków należą:

 • phishing – technika polegająca na podszywaniu się pod wiarygodną instytucję, np. bank czy urząd skarbowy oraz wysyłaniu w ich imieniu fałszywych wiadomości e-mail, SMS-ów lub linków do stron internetowych, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych, haseł, numerów kart kredytowych czy kodów autoryzacyjnych. 
 • fałszywe sklepy internetowe – istotą tej metody jest tworzenie stron internetowych, które są do złudzenia podobne do sklepów należących do znanych i lubianych marek. Celem tego typu działań jest nakłonienie konsumentów do zakupu towaru, który nigdy do nich nie dotrze.
 • ataki hakerskie, czyli próby przejęcia dostępu do urządzeń (np. komputerów, smartfonów czy tabletów), kont (np. e-mailowych, bankowych czy społecznościowych) lub sieci (np. domowej czy firmowej), aby w ten sposób wykraść dane, zablokować działanie urządzenia lub dokonać na nim zmian.

5 porad, jak zabezpieczyć swoje finanse podczas zakupów online

Cyberprzestępczość to coraz powszechniejszy problem. Jeśli zatem nie chcesz paść ofiarą internetowych złodziei, pamiętaj o przestrzeganiu następujących zasad:

 • zabezpieczaj swoje konta za pomocą silnych haseł, czyli takich, które są długie, zawierają różne znaki (np. litery, cyfry i symbole) i nie są łatwe do odgadnięcia. Stosuj również zasadę jedno konto – jedno hasło. Dzięki temu zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo finansowe, nawet jeśli cyberzłodziejom uda się złamać jedno z zabezpieczeń.
 • korzystaj z bezpiecznych połączeń, a zatem takich, które są szyfrowane i chronione przed niepożądanymi ingerencjami. Sprawdzaj, czy adres strony, z której korzystasz, zaczyna się od https (a nie http) i zawiera ikonę kłódki lub tarczy przy pasku adresu. 
 • weryfikuj wiarygodność stron i wiadomości. Jeśli chcesz zrobić zakupy online w nowym sklepie, przeczytaj opinie innych użytkowników. Sprawdź również warunki zakupu i dostawy.
 • płać za zakupy za pomocą bezpiecznych metod, które zapewniają ochronę przed oszustwami i dają możliwość odzyskania pieniędzy w razie problemów. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: jak płacić kartą przez internet.
 • monitoruj stan swojego konta i rejestrowane na nim transakcje, aby szybko wykryć i zareagować na ewentualne próby oszustwa lub ataku hakerskiego.

Ochrona danych osobowych: dlaczego to takie istotne?

Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące Twojej osoby, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania czy PESEL. Ochrona danych osobowych jest bardzo ważna, ponieważ wymienione wyżej informacje mogą być wykorzystywane przez internetowych złodziei do różnych celów, takich jak:

 • kradzież tożsamości, polegająca na popełnianiu przestępstw w imieniu innej osoby, np. zaciąganiu kredytów, zawieraniu umów czy dokonywaniu zakupów.
 • wysyłanie spamu, czyli niechcianych wiadomości, często zawierających linki do fałszywych stron internetowych,
 • sprzedaż danych osobowych innym podmiotom bez naszej wiedzy i zgody.

Więcej na ten temat piszemy w poradniku: czym jest kradzież tożsamości i jakie może mieć konsekwencje. Aby skutecznie chronić swoje dane osobowe przed internetowymi złodziejami, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Po pierwsze, podawaj wyłącznie niezbędne dane osobowe i tylko zaufanym podmiotom. Nie udostępniaj również swoich danych w mediach społecznościowych. Po drugie, sprawdzaj politykę prywatności i regulamin stron internetowych, z których korzystasz. Po trzecie, nie klikaj podejrzanych linków ani nie otwieraj załączników w e-mailach od nieznanych nadawców. Po czwarte, używaj programów antywirusowych i firewalli do ochrony swoich urządzeń przed złośliwym oprogramowaniem.

Co robić w razie podejrzenia próby oszustwa lub ataku hakerskiego?

Chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Jeśli podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą cyberprzestępców, niezwłocznie zgłoś próbę oszustwa lub ataku hakerskiego do odpowiednich instytucji. Zmień również hasła do kont i urządzeń oraz sprawdź, czy nie doszło do nieautoryzowanych transakcji lub zmian danych. Jeśli doszło do kradzieży danych lub wyłudzenia pieniędzy, skorzystaj z pomocy prawnej podczas dochodzenia swoich praw lub odszkodowania.

Już wiesz, jak działają internetowi złodzieje!

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci zrozumieć, jak działają internetowi złodzieje i jak się przed nimi chronić. Pamiętaj, że bezpieczeństwo finansowe i ochrona danych osobowych są bardzo ważne i zależą głównie od nas samych. Dlatego bądź ostrożny i świadomy podczas zakupów online i nie daj się nabrać na żadne sztuczki. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat tego, jak zabezpieczyć swoje finanse przeczytaj nasz poradnik, co to jest misselling i jak się przed nim chronić.