Jak firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?

Jak instytucje pozabankowe sprawdzają swoich klientów?

Cardina
9 Lutego 2021
Udostępnij

Podpisanie jakiejkolwiek umowy, w tym zaciągnięcie zobowiązania finansowego zarówno wobec banków, jak i instytucji pozabankowych, jest powodem, dla którego konieczne staje się sprawdzenie klienta pod wieloma względami. Jak wygląda ten proces?

Kiedy klienci są sprawdzani?

Instytucje pozabankowe najdokładniej sprawdzają klientów, którzy chcą otrzymać interesującą ich formę finansowania. Może to być pożyczka gotówkowa lub pozabankowa karta kredytowa. Produkty tego typu charakteryzują się większą elastycznością i dostępnością – w przeciwieństwie do ofert bankowych. Nic więc dziwnego, że pożyczkodawcy chcą dokładnie i rzetelnie sprawdzać osoby korzystające z ich usług, by się zabezpieczyć i w razie problemów dochodzić swoich roszczeń.

Weryfikacja podstawowych danych osobowych

Pierwszym krokiem jest zawsze weryfikacja podstawowych danych osobowych klienta:

 • imienia i nazwiska,
 • miejsca zamieszkania,
 • daty urodzenia,
 • numeru PESEL,
 • numeru dowodu osobistego.

Co do zasady, sprawdzane są dane, które znajdują się w dokumencie tożsamości. Procedura może wyglądać różnie. Najpopularniejsze są obecnie szybkie weryfikacje za pomocą usługi Kontomatik lub Instantor, dzięki którym potwierdzimy dane wniosku oraz fakt zapoznania się z umową. Innym rozwiązaniem jest standardowe przedstawienie dowodu osobistego w stacjonarnej placówce firmy lub przesłanie obustronnego skanu dokumentu.

Weryfikacja kondycji finansowej

Starając się o pożyczkę, musimy udowodnić, że nasza sytuacja finansowa umożliwia nam bezproblemową spłatę zobowiązania. Najczęściej wymagane dokumenty to:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • zaświadczenie o wynagrodzeniu,
 • potwierdzenie dalszego zatrudnienia u pracodawcy,
 • dodatkowe dokumenty związane z prowadzoną działalnością lub innymi formami zatrudnienia

Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z Kontomatik lub Instantor, wtedy najprawdopodobniej nie będziemy musieli przesyłać już żadnych dokumentów. Jest to najszybsza metoda weryfikacji wniosku o pożyczkę czy kartę kredytową. Na podstawie przedstawionych danych sprawdzane są nasze możliwości finansowe. Zbyt wysoka rata w porównaniu do naszych zarobków może skutecznie zdyskwalifikować nas w oczach pożyczkodawcy. W przypadku pozabankowych kart kredytowych wynagrodzenie decyduje o maksymalnym limicie kredytowym.

Sprawdzenie historii kredytowej

Niektóre instytucje pozabankowe, podobnie jak banki, sprawdzają historie kredytowe swoich klientów w BIK-u i BIG-u. BIK przechowuje pełne informacje dotyczące sposobu spłaty naszych zobowiązań kredytowych – terminów, dat i kwot. Z kolei BIG-ów jest kilka:

 • ERIF,
 • BIG InfoMonitor,
 • Krajowy Rejestr Długów,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Przechowują one negatywne wpisy, które zostały tam umieszczone przez wierzycieli na ich wyraźne wskazanie. Jeśli mieliśmy kiedykolwiek problemy ze spłacaniem zobowiązań, pożyczkodawca się o tym dowie. Klienci, wnioskując o przyznanie produktu finansowego, muszą wyrazić zgodę na weryfikację w wyżej wskazanych instytucjach. Różnica między pozabankową instytucją finansową a bankiem dotyczy różnicy w sposobie traktowania klientów o nie do końca pozytywnej historii kredytowej. Niewielkie zaległości w spłacaniu swoich zobowiązań dyskwalifikują klientów w oczach banku, jednak niekoniecznie w przypadku innych firm, takich jak Cardina, która oferuje pozabankową kartę kredytową. Nie oznacza to jednak, że wszyscy Klienci z zaległością otrzymają produkt pozabankowy – każda instytucja działa zgodnie z przyjętym ryzykiem kredytowym i dokładnie analizuje potencjalnego Klienta, aby mieć pewność, że będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązanie.

Każda firma chce mieć pewność, że inwestuje swoje pieniądze w sposób bezpieczny. Dotyczy to także pożyczania gotówki, stąd pewne procedury weryfikacyjne i sprawdzające są niezbędne. Starając się o dodatkowy zastrzyk finansowy, zawsze zostaniemy w pewien sposób prześwietleni, a nasza sytuacja finansowa zostanie poddana dogłębnej analizie i scoringowi kredytowemu.

Sprawdź również jak spłacić kartę kredytową!