Jak zrobić zakupy z głową? Przewodnik po świątecznych wydatkach

Porady
30 Czerwca 2020
Udostępnij

Święta już tuż tuż. Przygotowania do tego jedynego dnia w roku idą pełną parą – w tym także najmniej lubiany przez nas obowiązek zrobienia zakupów świątecznych. Najmniej lubiany, bo wiąże się z wydaniem całej masy gotówki – na prezenty, dekoracje świąteczne, produkty żywnościowe. Każdy się zgodzi, że są to wydatki niezbędne. Wystarczy jednak zatrzymać się na chwilę, a może się okazać, że wystarczy jedynie kilka zasad, by móc znacznie zaoszczędzić.

Zasada pierwsza: zawsze trzeba wiedzieć, ile można wydać

Z reguły przed rozpoczęciem świątecznych zakupów przeliczamy pieniądze, które możemy wydać. Staramy się nie przekraczać tego budżetu, choć z reguły jest to bardzo ciężkie. Najczęściej się zapożyczamy lub przenosimy dodatkowe sumy z pieniędzy odłożonych na comiesięczne rachunki i opłaty. To dość duży błąd, który może nas wiele kosztować. O wiele wygodniej jest skorzystać z produktu finansowego dedykowanego właśnie nieprzewidzianym wydatkom – na przykład z karty kredytowej Cardina. Nie korzystając z dodatkowych środków, które zostały nam przyznane, nie ponosimy żadnych opłat. Stanowi doskonałe zabezpieczenie i gwarantuje bezpieczeństwo finansowe. Żadne promocje sklepowe nas już nie zaskoczą, a nasz domowy budżet na tym nie ucierpi.

Zakupy na święta – jak kupować z głową?

Najczęściej popełnianym błędem świątecznych zakupów jest całkowity brak przygotowywania się do nich. Nie sporządzamy żadnej listy zakupowej, nie analizujemy ilości przyrządzanego jedzenia czy nie sprawdzamy przydatności kupowanych przez nas prezentów. Wystarczy przed udaniem się do sklepu poświęcić kilkadziesiąt minut i przygotować listę:

  • świątecznych dań, które chcemy przyrządzić wraz z ilością osób obecnych na uroczystości,
  • produktów spożywczych, które musimy zakupić,
  • artykułów, które muszą obowiązkowo znaleźć się na naszym stole.

Dopiero z tak sporządzoną listą zakupów możemy udać się do sklepu. Bardzo ważne jest, by mocno się jej trzymać i nie dać się wszechobecnym promocjom na produkty, które nie są nam w ogóle potrzebne. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z zakupów online – duże markety oferują zrobienie zakupów spożywczych przez Internet i dowóz ich na wskazany adres. Możemy za nie zapłacić zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą czy pozabankową kartą kredytową Cardina – tak przy odbiorze, a także przez Internet przy składaniu zamówienia. Warto więc wiedzieć, jak płacić kartą przez Internet.

Czy prezenty można kupować z głową?

Co roku najwięcej pieniędzy poświęcamy na zakup prezentów dla najbliższej rodziny i przyjaciół. W tym roku warto zadać sobie pytanie, czy jest to potrzebne? Podarowanie prezentu jest niewątpliwie miłym gestem, ale czy wydana kwota świadczy o czymkolwiek? Może rozsądniej będzie wydać mniej albo samodzielnie przygotować prezent? Może w tym roku lepiej sprawdzą się symboliczne podarki, które uratują nasz budżet domowy? Czy każdy z otrzymanych przez nas zeszłorocznych prezentów świątecznych był trafiony? Ile podobnych daliśmy bliskim w zeszłym roku? Nie warto szaleć z zakupami prezentowymi. Liczy się gest i pamięć, a nie sam przedmiot czy wydana kwota.

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wpadamy w szał zakupów i wydajemy najwięcej pieniędzy w roku na jedynie kilka dni. Warto się zastanowić, czy wszystkie wydatki są niezbędne. Planujmy Święta z głową i zgodnie z przedstawionymi wyżej kilkoma wskazówkami. Niech ten rok będzie przełomowy i po raz pierwszy niech nie oznacza dla nas problemów finansowych.