Krajowy Rejestr Długów - jak sprawdzić, czy jestem na liście?

Porady
18 Marca 2020
Udostępnij

Krajowy Rejestr Długów to najbardziej rozpoznawalne Biuro Informacji Gospodarczej w Polsce. To tam gromadzone są dane osób zadłużonych wraz z ich wierzycielami i kwotami wierzytelności. To także pierwsza instytucja, w której zostanie sprawdzona nasza sytuacja finansowa, kiedy zaczniemy starać się o kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową.

Czym jest Krajowy Rejestr Długów (KRD)?

Krajowy Rejestr Długów to prywatna instytucja, która prowadzi bazę danych, w której znajdziemy zadłużonych – zarówno osoby prywatne, jak i firmy. W ramach współpracy z Biurem Informacji Gospodarczej możemy:

  • dopisywać naszych dłużników,
  • sprawdzać kontrahentów, czy nie zalegają z płatnościami na rzecz innych,
  • monitorować firmy i osoby prywatne,
  • sprawdzać siebie i swoje wierzytelności.

By trafić do bazy danych KRD, nasz wierzyciel musi o to wystąpić. Nie dzieje się to „z urzędu”. Musi minąć odpowiednio dużo czasu, a między stronami umowy musi występować stosunek prawny.

Kiedy sytuacja staje się groźna?

Przede wszystkim na listę KRD możemy trafić, jeśli dopuściliśmy się zaległości w płatnościach względem banków, pozabankowych instytucji finansowych, firm telekomunikacyjnych czy innych wierzycieli, którzy mają podpisaną umowę z tym Biurem Informacji Gospodarczej. Zaległość ta musi wynieść przynajmniej 500 złotych w przypadku przedsiębiorców i 200 złotych w przypadku osób prywatnych. Jeśli jednak wierzyciel posiada tytuł wykonawczy – zgodę sądu na egzekucję – wartość długu i okres zalegania nie mają już znaczenia. Warto także wiedzieć, że działanie polegające na dopisaniu nas do bazy danych nie może zostać podjęte bez uprzedzenia nas o tym przynajmniej 30 dni wcześniej.

Jak sprawdzić, czy znajdujesz się na liście KRD?

W pewnych sytuacjach warto sprawdzić, czy nie zostaliśmy dopisani do listy dłużników KRD. Staranie się o kredyt lub pozabankową kartę kredytową Cardina jest jedną z takich sytuacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony już na początku procedury weryfikacyjnej. Jak sprawdzić samego siebie w bazie Krajowego Rejestru Długów? W pierwszym kroku musimy założyć konto klienta i podać nasze dane osobowe, które posłużą do weryfikacji:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer telefonu,
  • adres mailowy,
  • pozostałe dane z dowodu osobistego.

Potwierdzić te informacje możemy za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub skanu naszego dowodu osobistego do centrali KRD. Całość może potrwać od minuty do nawet 24 godzin. Raport o sobie możemy pobrać po zalogowaniu się do panelu klienta.

Jak często można sprawdzać KRD?

Nie możemy weryfikować naszego statusu w bazie KRD bez ograniczeń. Przysługuje nam jedno darmowe sprawdzenie w okresie 6 miesięcy. Najczęściej jest to całkowicie wystarczające i daje nam możliwość kontrolowania własnej sytuacji finansowej. Jeśli chcemy sprawdzać częściej siebie i innych, konieczne jest wykupienie abonamentu. Korzystając dość często z ofert firm pożyczkowych i banków, warto rozważyć zakup takiego pakietu, który kosztuje kilka złotych miesięcznie, a daje nam pewność, że nie figurujemy w niechlubnym rejestrze.

Znajdowanie się w rejestrze Krajowego Rejestru Długów może przysporzyć nam nie lada problemów. Nie tylko nie będziemy w stanie zaciągnąć pożyczki czy kredytu, ale także nie podpiszemy umowy na abonament telefoniczny czy telewizyjny. Dlatego zawsze warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować swoją sytuację finansową.