Prowizje bankomatów: jakie mogą wynosić i dlaczego są pobierane?

Prowizje bankomatów: jakie mogą wynosić i dlaczego są pobierane?

Porady
2 Lutego 2024
Udostępnij

Wypłata gotówki z bankomatu to często wygodny i szybki sposób na uzyskanie środków pieniężnych. Jednak nie zawsze jest to bezpłatna usługa. W zależności od tego, z jakiego bankomatu korzystasz i jaką masz kartę płatniczą, możesz ponieść różne opłaty bankowe związane z wypłatą gotówki. Z tego poradnika dowiesz się, czym są prowizje bankomatów, ile mogą wynosić i jak ich uniknąć.

Prowizje własne i obce: różnica i wpływ na koszty wypłaty gotówki

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na to, czy zapłacisz prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu, jest to, czy urządzenie należy do banku, z którego usług korzystasz, czy do innego. Jeśli dany bankomat jest obsługiwany przez Twój bank lub jego partnera, to zazwyczaj nie poniesiesz żadnych opłat bankowych. Jeśli natomiast chcesz wypłacić środki z urządzenia, które należy do innego banku lub operatora, musisz liczyć się z opłaceniem tzw. prowizji bankomatowej.

Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu obcego składa się z dwóch części: prowizji pobieranej przez Twój bank i prowizji pobieranej przez właściciela bankomatu. Ta pierwsza jest ustalana indywidualnie i może mieć stałą wysokość lub taką, która stanowi określony procent od kwoty wypłaty. Prowizja pobierana przez właściciela bankomatu jest zwykle stała i wynosi od 1 do 5 zł. Łączna prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu obcego może więc wynosić nawet kilkanaście złotych.

Dlaczego banki pobierają prowizje za używanie bankomatu nienależącego do ich sieci? Głównym powodem jest to, że muszą one pokryć koszty transakcyjne. Ponadto, pobierając prowizje, banki zachęcają swoich klientów do korzystania z własnych bankomatów lub innych form płatności bezgotówkowych. Więcej na temat tych ostatnich piszemy w poradniku: jak spłacić kartę kredytową.

Kiedy banki nie pobierają prowizji za wypłatę gotówki?

Istnieją jednak sytuacje, kiedy możemy uniknąć prowizji bankomatu. Niektóre banki oferują bowiem swoim klientom możliwość bezpłatnej wypłaty gotówki z dowolnego urządzenia w kraju lub za granicą pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Przykładowo, na zwolnienie z dodatkowych opłat możesz liczyć, jeśli:

  • masz konto osobiste lub oszczędnościowe w danym banku i regularnie wpływają na nie Twoje dochody (np. pensja, emerytura, stypendium);
  • masz konto firmowe lub rachunek bieżący dla przedsiębiorców i osiągasz określony obrót na koncie;
  • masz kartę kredytową lub debetową i dokonujesz nią określonej liczby transakcji bezgotówkowych w miesiącu;
  • masz pakiet usług lub produktów finansowych w danym banku i płacisz za nie stałą opłatę.

Aby sprawdzić, czy możesz skorzystać z tych możliwości, zapoznaj się z regulaminem i ofertą danego banku i oceń, czy spełniasz warunki do bezpłatnej wypłaty gotówki z bankomatu obcego.

Sposoby na unikanie prowizji bankomatowych: praktyczne porady

Nie spełniasz warunków do bezpłatnej wypłaty gotówki z bankomatu obcego? Możesz zastosować kilka innych sposobów na unikanie lub minimalizowanie prowizji bankomatowych. Oto kilka praktycznych porad:

  • planuj swoje wydatki i wypłacaj gotówkę z bankomatu własnego, gdy jesteś w pobliżu. Unikaj sytuacji, gdy potrzebujesz gotówki „na już” i musisz skorzystać z urządzenia należącego do obcego operatora. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: domowe oszczędności – najczęściej popełniane błędy.
  • wypłacaj większe kwoty gotówki od czasu do czasu. W ten sposób zmniejszysz liczbę transakcji i opłat z tytułu prowizji bankomatowych.
  • sprawdzaj wysokość opłat bankowych przed dokonaniem transakcji. Informacja o prowizji powinna być wyświetlona na ekranie bankomatu przed potwierdzeniem operacji. Jeśli uznasz, że prowizja jest za wysoka, możesz anulować transakcję i poszukać innego bankomatu.
  • korzystaj z alternatywnych sposobów wypłaty gotówki bez prowizji. Na przykład, możesz wypłacić gotówkę przy okazji robienia zakupów w sklepie lub stacji benzynowej, jeśli akceptują taką opcję.
  • zmień bank lub kartę płatniczą na taką, która oferuje lepsze warunki dla wypłaty gotówki z bankomatu obcego. Porównaj oferty różnych banków i wybierz tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom.

Teraz już wiesz, jak unikać prowizji bankomatowych!

Wypłata gotówki z bankomatu to często niezbędna usługa, która jednak może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć lub zmniejszyć prowizje bankomatowe, warto zapoznać się z ofertą banku i warunkami bezpłatnej wypłaty gotówki. Możemy też skorzystać z innych sposobów na uzyskanie gotówki bez opłat lub zmienić bank lub kartę płatniczą na taką, która oferuje korzystniejsze warunki. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i czas. Jeśli ten tekst Ci się spodobał, przeczytaj inne wpisy na naszym blogu. Znajdziesz tam m.in. poradnik, na temat unikania pozabudżetowych wydatków.