Jak wybrać najlepszą pożyczkę w sieci?

Porady
10 Lutego 2020
Udostępnij

W dobie Internetu niemal wszystko możemy załatwić za pomocą ekranu komputera, tabletu czy smartfona. Nie inaczej jest z podpisaniem umowy o pożyczkę czy kredyt. Większość banków i instytucji finansowych umożliwia podpisanie wniosku online. Dodatkowy zastrzyk gotówki otrzymamy nawet bez wychodzenia z domu. Jak w takim razie samodzielnie wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczka przez Internet – na co zwrócić uwagę?

Jakich informacji szukać, żeby wybrać najatrakcyjniejszą pożyczkę w sieci? Analizując ofertę, należy zwrócić uwagę na:

  • oprocentowanie RRSO,
  • marżę, prowizję i dodatkowe koszty,
  • terminy spłaty,
  • maksymalną kwotę pożyczki,
  • ewentualne koszty windykacyjne.

Co do zasady interesować nas powinny jak najniższe koszty przy jak najwyższej kwocie pożyczki. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy okres spłaty, tym większą opłatę będziemy musieli uiścić. Ważne są takie czynnik jak: czas wypłaty, łatwość weryfikacji danych osobowych czy możliwość załatwienia wszystkiego bez wychodzenia z domu.

Najlepsza znaczy najtańsza?

Najczęściej najlepszą pożyczką jest ta najtańsza. Jak ją rozpoznać? Po współczynniku RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, w której ujęte są nie tylko odsetki od pożyczonej kwoty, ale także wszelkie opłaty. Musimy jednak pamiętać, że takie porównania mają sens jedynie w przypadku pożyczek na tę samą kwotę i o tym samym okresie trwania. Krócej trwające zobowiązania charakteryzują się wyższym RRSO, ale niższą, sumaryczną kwotą odsetek do zapłacenia. W takich przypadkach atrakcyjniejsze okazują się zobowiązania, które są krótsze. Jeśli mamy więc szansę szybciej spłacić pożyczkę – skorzystajmy z niej.

Wybierajmy pożyczkę dopasowaną do potrzeb

Choć dodatkowy zastrzyk gotówki może nas kusić, warto wybierać produkt, który jest najbardziej dopasowany do naszych oczekiwań. Jeśli potrzeba nam dodatkowego tysiąca złotych, nie zadłużajmy się na kilka tysięcy z powodu atrakcyjnej oferty. Jeśli z kolei boimy się, że kwota, o którą wnioskujemy, może nam nie wystarczać, warto zainteresować się innymi produktami – na przykład pozabankową kartą kredytową. W przypadku karty Cardina będziemy ponosić opłaty jedynie za faktycznie wykorzystany limit kredytowy, który w pierwszym półroczu może wynosić nawet 1500 złotych. Potem możemy wnioskować o jego zwiększenie.

Analizujmy oferty specjalne

Wiele instytucji finansowych oferuje ciekawe oferty specjalne – na przykład dla klientów, którzy pierwszy raz chcą skorzystać z danej usługi. Najciekawsze z nich to:

  • brak zaświadczeń przy staraniu się o pożyczkę,
  • wyższa kwota pierwszej pożyczki,
  • szybka decyzja i wypłata na konto bankowe.

Oznacza to, że warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie ciekawszych ofert i znalezienie tej, która będzie całkowicie odpowiadała naszym potrzebom.

Wybranie najlepszej pożyczki przez Internet nie jest prostym zadaniem. Choć nie musimy wychodzić z domu, a dodatkowy zastrzyk gotówki może pojawić się na naszym koncie już w ciągu 15 minut, to jednak trzeba poświęcić nieco czasu na dokładne przeanalizowanie ofert, porównanie oprocentowania i ustalenie naszych potrzeb – czy lepiej sprawdzi się jednorazowa pożyczka, czy może odnawialny limit kredytowy karty. Wybór należy do nas.