Kredyt dla seniora – czy to możliwe?

Kredyt dla seniora – czy to możliwe?

Porady
15 Marca 2021
Udostępnij

Nie tylko młode osoby borykają się z brakiem gotówki. Coraz niższe emerytury i rosnące koszty utrzymania w Polsce powodują, że także osoby starsze mają problem z niespodziewanymi wydatkami. Często nie stać ich na leki czy prezent dla wnuka. Co mogą zrobić w takiej sytuacji emeryci? Czy mają możliwość pożyczki, której nie będą musiały później spłacać dzieci czy wnukowie?

Możliwe opcje pożyczki dla seniora

Większość kredytów i pożyczek opartych na atrakcyjnych warunkach jest niedostępna dla osób powyżej 60. roku życia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one w ogóle pożyczyć pieniędzy. Z perspektywy banków, seniorzy na emeryturze są atrakcyjnymi klientami o stałych i regularnych dochodach. Ich sytuacja życiowa jest ustabilizowana i nie ma ryzyka nagłej utraty dochodu.

Osoby starsze mogą ubiegać się o kredyt w banku czy ekspresową pożyczkę pozabankową. Jej wysokość, koszt i termin spłaty podyktowany jest głównie wiekiem i wielkością emerytury i/lub dochodów poza emerytalnych udowodnionych odpowiednimi dokumentami.

Z czym muszą liczyć się seniorzy ubiegający się o kredyt bankowy? Przede wszystkim z o wiele krótszym terminem spłaty. Krótszy termin bezpośrednio wpływa na większą miesięczną ratę, która może przekraczać możliwości seniora. Niski dochód obciążony dodatkowo ratą kredytu nie wystarczy na pokrycie bieżących opłat i kosztów życia. Osoby w takiej sytuacji często sięgają po kolejną pożyczkę na spłatę raty. Rodzi to błędne koło i coraz większe zadłużenie spowodowane kosztami kolejnych kredytów i pożyczek.

Kolejnym minusem jest wysokie RRSO. Zależy ono od danego produktu finansowego, jednak średnio może czasem wynieść nawet kilka tysięcy procent. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Oczywiście o wiele wyższy realny koszt kredytu.

Istnieje również możliwość wzięcia odwróconej hipoteki. Polega ona na sprzedaży mieszkania bankowi, który wypłaca regularnie daną część kwoty. W ten sposób miesięczny budżet osoby starszej zwiększa się o kolejną ratę za mieszkanie. Niestety rozwiązanie to wiąże się z niekorzystnymi warunkami i ogromnym ryzykiem. Sprawia to, że jest rzadko wybierane przez seniorów.

Karta kredytowa – dodatkowy budżet także dla osób starszych

Dużym ułatwieniem dla seniora jest pozabankowa karta kredytowa, która przyznawana jest osobom do 65. roku życia bez zbędnych zaświadczeń i formalności. Wystarczy złożyć wniosek przez Internet. W ten sam sposób zaakceptujesz umowę i otrzymasz decyzję. Warunki umowy nie zmieniają się w zależności od wieku. Jedynie limit karty zależy od możliwości kredytowych danej osoby. Minimalny limit to 600 zł, co zazwyczaj stanowi kwotę wystarczającą na nadprogramowe wydatki osób starszych. W przypadku aktywnego korzystania z karty i terminowych wpłat kwoty minimalnej istnieje możliwość zwiększenia limitu.

Jak działa karta kredytowa? Limit na karcie staje się Twoim dodatkowym budżetem, który możesz wykorzystać w razie potrzeby. Otrzymaną kartą możesz spokojnie zapłacić w aptece za leki, rachunki itp. Limit starczy Ci również na drobne przyjemności czy prezent dla najbliższych. Pokryjesz nim także nieoczekiwane wydatki.

Karta kredytowa Cardina umożliwia wykonywanie operacji bezgotówkowych jak i wypłatę gotówki na całym świecie w miejscach oznaczonych logo MasterCard. Karta kredytowa posiada funkcję zbliżeniową dzięki temu transakcje bezgotówkowe do 100 zł nie wymagają zatwierdzenia kodem PIN.

Jak spłacić kartę kredytową? Jedyne, o czym trzeba pamiętać to minimalna kwota spłaty, którą musisz miesięcznie przelać na swoją kartę kredytową. Resztę dostosujesz do swoich aktualnych możliwości. Dzięki temu w miesiącu, w którym będziesz miał mniej wydatków, możesz przelać większą kwotę na kartę. Z kolei w miesiącu mocno obciążonym innymi wydatkami wystarczy, że przelejesz kwotę minimalną. 

Ta elastyczność spłaty limitu karty jest niezwykle atrakcyjna szczególnie dla starszych osób, u których często występują wydatki przekraczające budżet. Dzięki wpłacie kwoty minimalnej możesz w razie potrzeby korzystać z przyznanego limitu.

Osoby starsze docenią łatwość złożenia wniosku o kartę kredytową i prosty sposób korzystania z niej. Pod tym względem nie ma większych różnic pomiędzy kartą debetową a kredytową, dlatego jej obsługa nie będzie sprawiać problemu.

Kredyt dla seniora na miarę potrzeb

Dziś nie tylko osoby młode borykają się z czasowym brakiem pieniędzy. Sytuacja ta może dotknąć także osoby starsze o ustabilizowanej sytuacji życiowej i stałych dochodach wypłacanych w ramach świadczeń emerytalnych czy rentowych. Potrzeba kredytu spowodowana jest głównie niskimi kwotami tych świadczeń. Dla osób starszych rozwiązaniem może być wygodna pozabankowa karta kredytowa Cardina. Jej limit wykorzystasz w razie nagłej potrzeby, a jego spłatę dostosujesz do swoich możliwości.